Franța – Anglia 5-0 la Euro U19, devansate de Ucraina în Grupa B

Reprezentativa sub 19 ani a Franței s-a desprins în această seară la un covârșitor 5-0 (2-0) prin alte 3 goluri înscrise în nici un sfert de oră spre mijlocul reprizei a II-a a jocului decisiv cu Anglia pentru prinderea locului 2 și a semifinalelor turneului în opt al Campionatului European, urmând a disputa al nouălea său penultim act în ultimii 14 ani, programat joi contra Italiei, prima în Grupa A, pe când câștigătoarea Grupei B, Ucraina, va primi replica Portugaliei, în vreme ce Albionului și Norvegiei le-a rămas miza partidei play-off din aceeași zi, a ocupantelor poziției a treia în serii, pentru accederea la turneul final mondial U20 de anul viitor din Polonia.

Deși jumătate din totalul celor 12 întâlniri disputate în faza grupelor la UEFA Under 19 Championship în Finlanda au fost adjudecate doar la un gol diferență, alte două meciuri încheindu-se la egalitate iar victoriile Portugaliei consemnându-se cu 3-1 și 3-0 cu scandinavii din Norvegia și Finlanda, în schimb Franța și-a menținut la perfecțiune linia triumfurilor cu 5-0 în ultimele două apariții din Grupa B, copiind și contra Angliei succesul în dauna Turciei, dar chiar și așa ”Cocoșul galic” n-a intrat în semifinale de pe locul 1 în seria patrulater, obținut de Ucraina, învingătoare la Ploiești a ”tricolorilor” în minutele de prelungiri ale confruntării decisive din martie din cadrul Turului de Elită.

Franța și Anglia au luptat practic în această seară pentru locul 2 în Grupa B la UEFA Euro U19, în calitatea lor de câștigătoare ale trofeului acestei categorii de vârstă la ultimele turnee finale din 2016 respectiv 2017, cei din Hexagon abordând disputa de pe poziția a treia, în urma Albionului și Ucrainei, însă elevii lui Bernard Diomede au mai adăugat un identic triumf cu 5-0 celui de vineri cu turcii, de astă dată înscriind Nabil Alioui în minutele 28 și 56, Myziane Maolida în minutul 41 și rezerva Amine Gouiri în minutele 63 și 69 după intrarea sa în joc în minutul 57. În urmă cu 3 zile, eclipsarea semilunii era conturată de Guitane în minutul 2, același Gouiri în minutele 22 și 33, Diaby în minutul 58 și Cuisance în prelungiri, din lovitură de la 11 metri.

Grație succesului cu 2-1 cu Franța și remizei 1-1 cu Anglia, Ucraina U19 a și câștigat în cele din urmă Grupa B mulțumită victoriei din această seară contra ”lanternei roșii” fără punct Turcia, 1-0 (1-0) semnat de Buletsa încă din minutul 8. Dacă francezii vor încerca joi contra câștigătoarei neînvinse a Grupei A, Italia, într-o reeditare a finalei adjudecate în 2016 cu 4-0, să pătrundă aidoma colegilor seniori în vecina Rusia în ultimul act al unui turneu final, în schimb ucrainienii vor căuta să dea lovitura în Finlanda prin a dispune în cealaltă semifinală și de lusitani, autori ai unor triumfuri detașate în dauna nordicilor dar și depășiți cu 3-2 de azzurri.

Nu mai puțin de 21 de goluri s-au înscris în Grupa B iar 20 în Grupa A, gazda Finlanda și turcii încheind cele două serii fără punct în clasament, pe când Anglia și Norvegia, cu același bilanț de câte o victorie, o remiză și un eșec, vor lupta pentru locul 5 dar mai ales calificarea la ”Mondialul” U20 de anul viitor. Finala la titlul european sub 19 ani, duminică.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.