Sub privirile unora ca Valentin Velcea, pregătindu-se de deplasarea pentru amicalul lui ACS Poli Timişoara la Reşiţa, sau Viorel Boiţ, „satelitul” prim-divizionarei a obţinut primul succes stagional în Judeţ după ce a deschis scorul în minutul 28, l-a majorat în 65 şi a mai înscris de 3 ori în ultimul sfert de oră: ACS Poli II Timişoara – CS Diniaşanca Diniaş 5-0 (1-0).

După egalul obţinut în etapa trecută în deplasarea de la Moraviţa, 1-1, elevii pregătiţi de Adrian Săvoiu s-au desprins decisiv abia în final, administrându-le 5 mai micilor juniori de la Diniaş. În prima repriză, timişorenii au ratat din situaţii favorabile, chiar şi cu poarta goală. Totuşi, în minutul 28, au reuşit deschiderea scorului prin Sturz, cu o lovitură de cap din 8 metri, în urma unei centrări de pe dreapta a lui Cădariu. În schimb, chiar dacă oaspeţii au mai scăpat spre poarta adversă, nu au reuşit să pericliteze buturile apărate de Andrei Filip.

În mitanul secund, probabil muştruluiţi de antrenorul Adrian Săvoiu, timişorenii şi-au mărit avantajul în minutul 65, prin eurogolul înscris de Cădariu, cu un şut de la 20 de metri direct în vinclu. În ultimul sfert de oră au mai înscris de trei ori, prin Buzdugan (min. 76), Semenea (min. 88) şi Cădariu (min. 92).

*

ACS Poli II: Filip Andrei – Eduard Soare, Raul Kovacs, Adrian Sturz (min. 82, Harald Fridrich), Marco Gligorovici, Mădălin Semenea, Bogdan Dalea, Alin Cădariu, Vlad Nicoară (min. 46, Omar Yazji), Damir Totic (min. 50, Cristian Biriş), Petrică Stoichescu (min. 62, Darius Buzdugan).

Antrenor: Adrian Săvoiu.  Pe bancă: Deian Miloevici, Răzvan Stolojescu, Graţian Râmneanţu.

Diniaş: Marius Dorneanu – Adrian Spăriosu, Vasile Botcă, Ilie Motea, Alexandru Martinov, Darius Benzar (min. 67, Duşan Matici), Denis Bud (min. 62, Daniel Nicolescu), Mario Isacov (min. 62, Daniel Alexin), Zoran Bogzaru (min. 46, Sebastian Orbulescu), Adrian Butura (min. 38, Duşan Mihalyfi), Marius Rus.

Antrenor: Tibi Butura. Pe bancă: Raul Aniţaş, Alexandru Simion.

Arbitri: C. Ripan – V. Boicu, A. Bârzava. Observatori: G. Tismănaru şi T. Dragomir.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.