O despărţire în galop de Campionatul Judeţean Timiş: AS Murani – Atletico Liebling 11-1 (6-1)…

Jocul a început cu o întârziere de 15 minute întrucât oaspeţii au ajuns la teren în… trei „reprize” şi mult nu a lipsit ca meciul să nu se mai dispute. Vizitatorii au intuit poate ceea ce avea să-i aştepte, iar trupa lui Cornel Brici şi Cosmin Sântean nu le-a dat nici o speranţă oaspeţilor, amuţind gurile rele care spuneau că Atletico se prezintă la victorie la Murani.

O glumă bună, căci dupa nici 20 de minute Raul Costescu avea la activ 4 perforări ale porţii apărate de Dume, goluri unul mai frumos decât altul. Până la pauză, pe lista marcatorilor s-au mai înscris Ionuţ Coman şi Alexandru Prelipceanu, iar pentru oaspeţi, la un contraatac, Bogdan Mihuţ a reuşit să-l învingă pe portarul Ioan Szofran.

Acelaşi Raul Costescu a reînceput recitalul şi la reluare, cu o „triplă” reuşită în 15 minute, având să fie urmat de Coman, iar rezultatul final l-a stabilit tânărul Alexandru Stelian Argatu, consfinţind o victorie ce a marcat promovarea lui AS Murani în liga a IV-a.

Pentru prima dată în ultimii ani o echipă din acest eşalon a promovat la egalitate de puncte cu ocupanta locului secund şi luându-se în considerare meciurile directe dintre cele două combatante, AS Murani trecând de ACS Poli II cu 1-0 în tur, la Timişoara, şi 2-1 la Murani.

*

AS Murani: Szofran – Temelie, Bolborea, Morcan, Iosof, Coman, Stelian Argatu, Martin, Hodineanţ, Prelipceanu şi Costescu.

Au mai jucat: Alexandru Argatu, Mateiu, Mariş şi Halcea.

Antrenor: Cosmin Sântean.

Pe bancă: Lăpădatu şi Corduneanu.

Atletico Liebling: Dume – Chiş, Handrea, Dumitrăşcuţă, Caragea, Ciodar, Mihuţi, Florea, Dancu, Mihuţ şi Năstase.

Antrenor: Cristian Suciu.

Arbitri: Gaitin – Şerban şi Lotrean. Observatori: Cornel Făniţă şi Eugen Iercu.

Cosmin Sântean (antrenor principal): „Suntem bucuroşi pentru această promovare, lucru pe care ni l-am propus de la începutul campionatului. Obiectivul a fost îndeplinit împreună cu jucătorii, conducerea clubului şi autorităţile locale, care ne-au sprijinit şi le mulţumesc împreună cu colegul meu Cornel Brici, fără de care nu am fi reuşit promovarea”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.