Galben-albaștrii au câștigat din nou pe arena ”Pavel Zagura” după 8 etape, legând astfel în premieră două victorii în returul Diviziei D Timiș: CS Cocoşul Orţişoara – ACS Pobeda Star Bîşnov 2-1 (0-0). Vizitatorii mai bine clasați au pierdut în schimb pentru a doua oară la rând în deplasare cu același 2-1, ”bulgarii” replicând spre final doar cu golul de onoare la ridicarea cortinei în etapa a 31-a a ligii a patra timișene, în această seară de la ora 18…

Implicit, Cocoșul a săltat momentan de la un capăt la celălalt, superior, al plutonului grupărilor comprimate pe locurile 10-14, fără ca poziția celor de la Pobeda să poată fi afectată, completând plutonul primelor 6 clasate.

Sportivii antrenați de Gheorge Chimiuc s-au impus la limită prin golurile înscrise de Alexandru Nichiforel în minutul 50 şi Gabriel Gînju în minutul 76, principalul marcator al campionatului punctând la rândul său, cu două minute înainte de final. Fabian Novac a stabilit așadar scorul final, la limită încheindu-se și partida tur, 3-2 pentru ”bulgari”.