FOTO. Cocoșul – Pobeda 0-1 (0-0): Lobonea. Chimiuc: ”E cel mai slab joc al nostru din tur”. Vasilcin: ”La ce ocazii am avut, scorul putea fi mai mare”

Cocoşul Orţişoara – Pobeda Dudeştii Vechi s-a încheiat 0-1 (0-0) într-unul dintre jocurile de la ora 14 ale ultimei zile de sâmbătă în turul Diviziei D Timiș.

Ultima etapă a turului le-a adus faţă în faţă pe ocupanta locului cinci, Cocoșul, și oaspeţii plasați pe poziția a şaptea, câștig de cauză pe arena Pavel Zagura din Orţişoara având cei din Dudeștii Vechi, încurajați de pe margine de o mică galerie condusă de fostul lor antrenor, Petre Mirciov.

După un joc slab efectuat de localnici, vizitatorii au plecat cu toate cele trei puncte prin golul marcat de Sebastian Lobonea în minutul 75, după o incursiune pe flancul drept, purtată de Adelin Oboroceanu, care a centrat în faţa porţii, la care nouarul ”bulgarilor” a pus latul din apropiere: 0-1. Iar două minute mai târziu, Fabian Novac a nimerit stâlpul din dreapta al porţii apărate bine de veteranul Gheorghe Stoianov.

Și totuși, în minutele de prelungiri, gazdele puteau egala dar şutul lui Victor Opriş de la 12 metri perpendicular pe poartă a fost respins în corner, de lângă rădăcina barei, aşa încât trupa lui Daniel Vasilcin a retrecut în clasament înaintea Cocoşului Orţişoara, tocmai la finalul turului.

Cocoşul: Gheorghe Stoianov – Cătălin Secotă, Paul Dănilă, Răzvan Solomon, Darius Viţan, Ionuţ Arghilean, Rafael Mirciov, Gabriel Gânju, Victor Opriş, Ifeany Anagor, Aleksandar Radovan.

Antrenor Gheorghe Chimiuc.

Au mai jucat: Petru Râmneanţu, Sebastian Janai, Aleodor Sobolu şi Alin Poali.

Pe bancă Daniel Vlad.

Au absentat: Adrian Neagoie, Cristian Resteman, Gabriel Chelbu, Alin Buliga şi Alexandru Moricz.

Pobeda: Ioan Ciocani – Ciprian Fibişan, Marius Matei, Cristian Puiu, Petru Roncov, Daniel Galea, Toma Budur, Daniel Vasilcin, Adelin Oboroceanu , Fabian Novac şi Sebastian Lobonea.

Antrenor Daniel Vasilcin.

Au mai jucat: Ioan Boboiciov, Ioan Bratan şi Eugen Ciocan. Pe bancă: Miki Szofran, Roki Tranculov, Florin Horoba şi Denis Coiov.

Au arbitrat: Daniel Neagoe – Horaţiu Lotrean şi Bogdan Chiorpec. Observatori: Zaharie Ciev şi Traian Dejeu.

*

La cald…

Ghiţă Chimiuc (antrenor Orţişoara): ”Cred că este cel mai slab meci al nostru în acest tur de campionat. Ar fi fost bine dacă încheiam turul cu o victorie. Recunosc că astăzi bulgarii au fost mai buni decât noi, dar ce să facem, mai şi pierdem… Intrăm în vacanță şi cu această ocazie doresc tuturor sportivilor şi oamenilor de fotbal un an nou fericit şi mai bogat decât cel care va trece peste o lună”.

Daniel Vasilcin (antrenor-jucător Pobeda): ”Este normal să fiu bucuros că l-am învins pe nea Ghiţă chiar acasă, și foarte mult mi-am dorit acest lucru. I-am prins într-o pasă neagră iar scorul putea fi şi mai mare, căci vedeți ce ocazii am avut prin Lobonea şi de trei ori singur cu portarul Novac. Și cred că am avut o bară… Felicit băieţii pentru victorie şi pe fostul meu coleg Petre Mirciov, care ne-a făcut galerie şi ne-a purtat noroc”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.