Şeptarul Marco Enciu a dansat în nea, marcînd 3 goluri în 26 de minute înaintea pauzei şi alte 4 în 28 de minute după reluare, adică 7, iar ACS Poli II a făcut scorul campionatului în „Municipiu”, contra Frontierei Timișoara: 16-0 (8-0)! Aşadar alb-negrii au călcat Frontiera… violetă, doar că Dobricean a fost înlocuit în minutul 35, accidentat, iar învingătorii au încheiat în 10, după ce şi cel care deschidea scorul, Vîlceanu, era retras cu probleme…

Chiar dacă alte jocuri au fost amânate din cauza vremii nefavorabile, cei de la ACS Poli II şi Frontiera au dorit să reia returul Campionatului Municipal, care a început cu stîngul. Două partide jucate, în rest amânări pe linie…

Fiind al doilea joc disputat în „Municipiu”, după cel de luni, dintre Flacăra Făget II şi Tricoul 1 Iunie II, echipe care au mutat locul de desfăşurare al partidei din Circumvalaţiunii, unde terenul era impracticabil, în Cartierul Plopi, și care s-a încheiat cu victoria categorică a celor din „Făget”, cu 7-0, meciul de pe terenul artificial a curs într-un singur sens.

Jocul programat pe terenul sintetic de lângă complexul sportiv „Dan Păltinișanu” ne-a oferit multe goluri, chiar dacă s-a jucat pe un covor alb de nea. Poliștii au reușit să înscrie nu mai puțin de 16 goluri, realizând scorul campionatului.

Cel mai bun de pe teren a fost Marco Enciu, acesta reușind să înscrie nu mai puțin de 7 goluri, în minutele 12, 22, 38, 50, 56, 70 și 78, care a fost secondat de Silviu Balaure, în minutele 17, 30 și 71, respectiv Andrei Artean, în 40, 75 și 77, care au reușit să înscrie câte 3 goluri.

Celelalte reușite au aparținut lui Bogdan Vâlceanu, deja în minutul 1, Eugen Miculescu (min. 9) și Miodrag Todorov (min. 85).

De remarcat că marcatorul din primul minut, Bogdan Vâlceanu, este component în lotul național de juniori, care a reușit să înscrie două goluri în meciurile disputate la categoria sa.

*

ACS Poli II: Mihai Gherasim (min. 46, Daniel Rusu) – Roberto Artimon, Cristian Bocșan, Eugen Miculescu (min. 60, Paul Coșovanu), Miodrag Todorov, Cristi Bărbuț (min. 46, Rareș Mureșan), Andrei Artean, Răzvan Dobricean (min. 35, Raul Duțu), Silviu Balaure, Marco Enciu, Bogdan Vâlceanu.

Antrenor: Octavian Benga.

Frontiera: Florin Mureșan – Gheorghe Balica, Ghiță Muntean, Răzvan Bolojan, Marian Dumitru, Răzvan Bujdei, Elvis Vlăduți, Tiberiu Ciristean (min. 70, Alin Rista), Adrian Bordei, Sebastian Mircea, Miodrag Partely.

Antrenor: Ghiță Muntean.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Roxana Malac și Raul Cioată. Observator: Alexandru Onaca.

*

Reacţii la cald…

Octavian Benga (antrenor ACS Poli II): „Noi vrem să jucăm toate jocurile și să le câștigăm, iar la sfârșit tragem linie și vom vedea ce am realizat. Lotul de jucători a rămas același din prima parte a campionatului, în schimb, când avem prilejul, vom folosi jucători de la echipa mare, juniori A și B. Chiar dacă a fost timpul nefavorabil, băieții au vrut să joace, de fapt cum au dorit și adversarii noștri”.

Ghiță Muntean (Frontiera Timişoara): „Noi jucăm de plăcere și chiar dacă timpul nu a fost favorabil, am dorit să disputăm această partidă. Sunt bucuros că arbitrul a permis acest lucru, probabil acoperit de regulament, întrucât organizatorii au făcut eforturi ca terenul sa fie regulamentar”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la GALERIE FOTO. Şeptarul Enciu sfidează iarna cu 7 goluri iar ACS Poli II Timişoara trece Frontiera, 16-0

1. kovacs spune:

forța ACS POLI forța BENGA forța DUMITRAȘCU forța ENCIU forța ROXANA asistenta arbitra de la linie

2. kovacs spune:

BRAVO CĂ SA JUCAT MECIUL arbitrul a fost tare la acest meci ia pus să dea zăpada pentru că nu se vedea linile trasate

3. ECHIPA spre promovare ! spune:

La anul un posibil derby local: ASU Timisoara – POLI TIMISOARA (bineinteles Poli 2…)