Într-un duel al suferindelor, din ultima treime a ierarhiei Diviziei D, Timișul Șag, încă fără victorie acasă în acest retur, a obținut astăzi al doilea succes în 2013, și tot cu două goluri marcate în deplasare, ca și în urmă cu două etape. A fost Avântul Bobda (Luceafărul) – Șag 0-2 (0-2), pe Voința, în Fratelia.

Unde Octavian Foale, venerabilul mentor al ”mînjilor” Luceafărului, și fără de care penultima clasată nici n-ar mai fi continuat poate după pauza de iarnă la nivelul ligii a patra, a rezistat stoic căldurii de mai, în ciuda problemelor sale medicale, din care și-a revenit cu brio, în urma unei recente spitalizări.

”Nea” Tavi Foale a rămas însă întristat pe bancă, necăjit de eșecul juniorilor săi. ”Băieții au dat tot pentru a reuși a doua victorie, după cea de la Deta, dar nici un joc nu seamănă cu altul, așa încît. Bun era un succes înainte de Paști dar…”, a oftat antrenorul Angelo Foale.

Timișul, cu Adrian Ianoșev la timonă, a fost mai pragmatică, înscriind de două ori pe mijlocul primei reprize, mai întîi în minutul 19, dintr-o lovitură de colț executată de Căprioru, la care Costea a efectuat o așezare pentru Foldi, marcator din 7 metri, lat în bară, jos, de unde a ricoșat în plasă: 0-1

Minutul 24 l-a avut la pupitru tot pe Căprioru, pe contraatac, Iapă fructificîndu-i centrarea în fața porții: 0-2.

Putea fi chiar 0-3 dar în minutul 72 Matei a reluat în bară…

”Ne-am dorit cu orice preț victoria, pentru că aveam mare nevoie de 3 puncte, în tentativa noastră de a evita retrogradarea. Partea secundă au lăsat-o mai moale, din cauza lui… 1 mai”, a spus Adrian Ianoșev, antrenor al învingătoarei Timișul Șag, care a fost asistată din tribună de primarul comunei timișene, nemulțumit de arbitraj.

Avântul Bobda (Luceafărul): Mungiu – Biriș, Romaș, Boroș, Tărpian, Chiticaru (83, Stigleț), Jorj, Tăbleț, Filip (80, Natanticu), Racoceanu, Ciurescu.

Antrenor: Angelo Foale.

Timișul Șag: Dubou – Indic, Coțofan (46, Lupulescu), Tăut, Miuță – Costea (46, Matei), Mititelu, Muntean, Căprioru (65, Sima), Iapă (82, Mărgineanțu), Foldi.

Pe bancă: Prăjan -.

Arbitri: Cristian Țuțurigă – Gabriel Drăguț, Andrada Aloman. Observator: Iulian Spătaru, Cornel Bătrînu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Exclusiv, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la GALERIE FOTO. Luceafărul – Timișul Șag 0-2, cu Căprioru și Iapă iuți în prima parte, după care ”am lăsat-o mai moale, din cauza lui… 1 mai”