Alin Molcuț, intrat din postura de rezervă în ultima treime a derby-ului primelor două clasate în liga a patra, a adus cu un unic gol pe final un al treilea succes la rînd campioanei Diviziei D Timiș, CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, care și-a mărit astfel la 16 puncte avansul în frunte, stopînd seria de 7 partide fără eșec pentru Popeda Dudeștii Vechi: 1-0 (0-0).

Înaintea acestei etape, adversarele partidei de la ora 11, din etapa 30, ocupau primele două poziții în clasament, liderul consolidîndu-și poziția pe care o ocupă meritat, cu numai 4 etape înainte de final. Vizitatorii au lăsat însă și ei o bună impresie, nu întâmplător fiind în plutonul fruntaș, în care au realunecat însă pe 4.

Jocul, frumos, plăcut, cu multe faze la ambele porți, i-a adus în bune poziții pe Tulcan, în minutul 13, sau Vasilcin, în minutul 26, direct din corner, portarul Culda respingînd de sub transversală, după care Hodiș, din șase metri, cu capul, l-a remarcat pe Stoianov, acesta reținând de pe linia porții. Iar șutul lui Radosav de la 14 metri a ras transversala…

În partea secundă, liderul nu s-a împăcat cu egalul dar, pe contraatac, oaspeții păreau mai periculoși și, în minutul 57, Novac a fost faultat în careu însă arbitrul a mutat lovitura un metru în afara suprafeței de pedeapsă.

După această fază oaspeții s-au stins, iar dominarea categorică a gazdelor s-a intețit odată cu intrarea în teren a lui Alin Molcuț și Dumitru Negruț. Până la deschiderea scorului era să asistăm la un autogol al lui Piloiu, cu capul, care a deviat mingea în transversală, la șutul puternic al lui Negruț, din colțul careului de 16 metri.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Alin Molcuț în minutul 88, cu un șut de la 6 metri, sub transversală, în urma unei pase de pe flancul stâng a aceluiași Negruț.

Mama Mia: Culda – Miheț, Hodiș, Zurbagiu, Radu, Centea (min. 60 Negruț), Jichici, Damian (min. 75 Băișan), Gârz, Radosav(min.62 Molcuț), Toma.

Antrenor: Sorin Bălu și Petre Narcis. Pe bancă: Filip, Turbureanu și Mancaș.

Dudeștii Vechi: Stoianov – Fibișan, R. Mirciov, Gabără (min. 89 Niță), Blaga, Vasilcin, Roșu (min. 76 Boboiciov), Augustinov, Piloiu, Tulcan (min. 83 Tranculov), Novac.

Antrenor: Petre Mirciov. Pe bancă: Șofran și Ciobanu.

Arbitri: Botaș – Damaschin și Marian. Observatori: N. Pleșa și S. Agoston.

La cald…

Sorin Bălu: ”A fost un meci greu… Am întâlnit o echipă bună, care nu întâmplător ocupă poziția secundă în clasament, și care ne-a pus probleme în prima repriză. În partea secundă am dominat total, cu multe ocazii, iar în final am reușit să câștigam. Consider că este o victorie meritată în ciuda faptului că în ultimele trei etape am jucat fără șase titulari”.

Petre Mirciov: ”Am venit să nu pierdem dar golul a căzut în minutul 88, la o greșeală a fundașului nostru. Cu puțină șansă, puteam pleca acasă cu un punct. Rămân la părerea că în minutul 58 Novac a fost faultat în careu dar arbitrul Botaș – de Liga I? – a văzut un metru în afara careului. Le doresc celor de la Becicherecu Mic baftă la baraj și să promoveze, iar la anul să urmăm noi!”

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.