Mama Mia Becichierecu Mic a urcat sîmbătă după-amiază două locuri în seria a V-a a ligii a treia graţie unui prim succes stagional extern, obţinut într-un derby timişean la Giarmata, cu care a anulat eşecul cu sebişenii de pe teren propriu, în prima etapă a returului, pe cînd Millenium a înregistrat a doua înfrîngere cu 3 goluri primite într-un răstimp de 5 zile. A fost ultima partidă acasă pentru cei din Giarmata cu oaspeţi din Timiş, după 2-2 cu Recaş, 0-0 cu Poli II şi 3-2 cu Făget. De fapt, într-un clasament interjudeţean timişean în C5… 1. Giarmata 11p (11-10; 6j), 2. Mama Mia 9p (10-11; 6j), 3. Poli II 7p (11-5; 4j), 4. Recaş 7p (7-4; 4j), 5. Făget 3p (7-16; 6j).

Millenium Giarmata a încercat în primele minute să menţină posesia balonului însă tentativa gazdelor de a-şi impune jocul nu a fost una durabilă, deoarece deja în minutul şapte cei de la Mama Mia au reuşit să exploateze o fază fixă, obţinînd un corner finalizat cu reuşita lui Cosmin Bogdan, numărul 8 la oaspeţii pregătiţi de Sorin Bălu: 0-1.

Gazdele din Giarmata, zdruncinate după „episodul Hunedoara”, de marţi, au trecut la atac, obținând o lovitură liberă în minutul nouă, însă vizitatorii, veniţi la rîndul lor după o ieşire pe mijloc de săptămînă în Valea Jiului, au continuat să pericliteze buturile lui Nariţa, și în minutul 11 Adrian Glava, jucătorul cu numărul 5, a expediat un bun şut pe poartă.

Acţiunea s-a concentrat şi în continuare mai mult în terenul celor de la Giarmata, dar fără concreteţe. Mama Mia a mai obținut încă un corner, executat de numărul 18, Bogdan Centea, jocul trenînd însă în general. După ce s-a apărat cu bine la loviturile libere executate de oaspeţi, Millenium s-a reapropiat printr-o primă acţiune cursivă de pase, obţinînd însă doar o lovitură liberă, nefructificată de căpitanul echipei, Răzvan Leucă.

Mai apoi şi-a făcut simțită prezența şi brigada de arbitraj, în atenţia căreia a intrat în minutul 27 Claudiu Mihălceanu, jucătorul cu numărul 16 de la Giarmata. Puţin mai apoi, mai exact în minutul 30, Millenium Giarmata a reușit totuşi să egaleze, golul fiind marcat de către Liviu Băişan, numărul 19, din pasa mijlocașului dreapta, Romică Corlățeanu. Mare le-a fost uşurarea celor de la Giarmata, încât au sărit în sus de bucurie pe melodia lui Michel Thelo, „Ai se eu te pego”.

Cea de-a doua repriză a început mai vioi, inclusiv cu o lovitură liberă pentru cei de la Becicherecu Mic, executată de Mihai Hecsko. În tabăra gazdelor, Călin Cojocaru a apelat la două prime schimbări de personal, în minutul 52 ieşind numărul 16, Claudiu Mihălceanu, înlocuit cu Marius Toma, iar în minutul 55 Flavius Girba, numărul 21, fiind substituit de numărul 9, Alin Ionaș. Un minut mai apoi căpitanul Răzvan Leucă a primit la rîndul său un cartonaș galben de la tânăra domnișoară arbitru.

Minutul 63 i-a readus în frunte pe cei de la Becicherecu Mic, 1-2, cel care a marcat fiind Ionel Jilcu, numărul 11. Şi Sorin Bălu a apelat imediat la înlocuiri, mai exact în minutul 65, cînd l-a trimis în teren pe numărul 17, Mario Dragodan, substituindu-l pe numărul 18, Bogdan Centea, proaspătul intrat faultîndu-l la scurt timp pe Marius Toma, fundașul de la Giarmata, și fiind penalizat cu un cartonaș galben, în minutul 69. După executarea loviturii libere, Giarmata a mai apelat la o a treia schimbare, intrînd numărul 6, Alin Toma, și ieşind căpitanul echipei, Răzvan Leucă.

În încercarea celor de la Becicherecu Mic de a mai cîştiga timp, portarul Ionuţ Iacob a văzut şi el cartonaşul galben în minutul 73, puţin mai apoi Sorin Bălu apelînd la rezerva cu care răsturna în sîmbăta precedentă soarta jocului cu Flacăra, tot pe final de meci. Astfel, are loc o nouă schimbare pentru oaspeţii pierzători marţi cu 1-0, intrînd Andrei Hodiș, numărul 3, și ieşind autorul deschiderii scorului, Cosmin Bogdan, numărul 8. Iar cei de la Mama Mia au reușit să mai primească încă un cartonaș galben în decurs de cinci minute, numărul 2, Mihai Hecsko.

În încercarea celor de la Millenium Giarmata de a-i egala pe vizitatori, n-au reușit însă decît să obțină încă un cartonaș galben, prin Romică Corlățeanu. De fapt, Mama Mia le-a „ascuns mingea” celor de la Giarmata iar în minutul 88 oaspeții au reușit să marcheze din nou, golul fiind marcat de doiarul Mihai Hecsko. Cu sacii primului succes în deplasare în căruţă, Mama Mia a produs ultima schimbare în minutul 89, intrînd numărul 14, Mădălin Semenea, și ieșind Daniel Bâldea. După alte 4 minute de prelungiri, C.S. Nuova Mama Mia Becicherecu Mic s-a putut bucura de primele 3 puncte pe terenuri străine. O primă treime de retur încheiată cu 6 puncte în tolbă, tot atîtea cîte a strîns şi Millenium…

Antrenorul Giarmatei, Călin Cojocaru, a spus că „Din nou am jucat modest, un joc slab. Cel care joacă constant şi e constant şi în rezultate, merită să fie mai bun. Nu a fost vorba de oboseală, şi de aceea ţin să-i felicit pe jucătorii mei mai în vârstă, Bungău, Ghideon, Dancia și Leucă, ei meci de meci joacă exemplar şi aleargă mai mult decât cei tineri”.

„Capul sus, asta este, mergem înainte şi sperăm să câștigăm etapa viitoare. La orice meci am vrea victorie şi de aceea sperăm să-l câștigăm pe următorul, cu Vladimirescu”, a afirmat Liviu Băişan, marcator în meciul de sîmbătă pentru Millenium Giarmata.

CS Millenium Giarmata (antrenor: Călin Cojocaru): 1. Sergiu Narița- 16. Claudiu Mihălceanu, 15. Sorin Oneț, 22. Adrian Bungău, 17. Cristian Dancia – 5. Răzvan Leuca – 21. Flavius Gîrba, 8. Radu Domșa, 23. Romică Corlățeanu – 11. Gideon Ajebetimi, 19. Liviu Băişan.

Jucători de rezervă: 35. Marian Mihai- 3. Marius Toma- 20. Cristian Lukics- 18. Sergiu Ţofei- 14. Alexandru Stratulat- 6. Alin Toma- 9. Alin Ionaș. Căpitan de echipă: 5.Răzvan Leuca

CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (antrenor: Sorin Bălu): 1. Ionuț Iacob – 2. Mihai Hecsko, 16. Laurențiu Telescu, 4.Branimir Ștefanovici, 6. Costel Zurbagiu – 5. Adrian Glava – 7.Zoran Radu, 8. Cosmin Bogdan,  18. Bogdan Centea – 10. Daniel Bâldea, 11. Ionel Jilcu.

Jucători de rezervă: 99. Alexandru Filip – 3. Andrei Hodiș, 9. Raul Scînteie, 13. Sergiu Buda, 14. Mădălin Semenea, 15. Marius Burduhos, 17. Mario Dragodan. Căpitan de echipă: 2. Mihai Hecsko

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.