Două goluri înscrise de nou-promovata arădeană în ultimele minute ale jocului disputat vineri de la ora 15 pe arena „Ştiinţa”, în runda a 18-a a seriei a V-a în Divizia C, au răsturnat neaşteptat soarta unui meci ce părea a curge spre un al doilea succes acasă pe 2012 pentru „violeţii” lui Adi Stoicov şi Ilie Rotariu, în cele din urmă CS Vladimirescu 2003 trecînd peste acel 0-2 din week-end-ul trecut, acasă cu liderul ACS Recaş, şi repetînd isprava din runda de debut a acestui an, 2-0 afară la o altă fruntaşă, Bihorul Beiuş. (foto Iulia Băluşă şi Simona Claudia Gheorghiu)

„Tonul la evoluţia modestă a echipei au dat-o tocmai componenţii primei echipe”, ne-a spus antrenorul Adrian Stoicov la final, cu trimitere şi la adresa lui Florin Ilie, opinînd totodată că incertitudinea şi veştile sumbre care au dominat întreaga săptămînă vestiarul „satelitului” au concurat la o evoluţie lipsită de determinare pe întreaga durată a partidei. Iar norii de ploaie şi rezultatul final, cu un al patrulea eşec stagional pe teren propriu pentru echipa a doua polistă au întărit senzaţia de frustrare şi plumburiu ce domină în aceste grele clipe violetul.

Iar ca tacîmul să fie complet, vestea despărţirii de antrenorul secund Ilie Rotariu, care şi-ar însoţi fratele, Iosif Rotariu, la FC Bihor, precum şi accidentarea cu fractură de piramidă nazală suferită spre final de Dubei, lovit cu cotul, şi care, în ciuda faptului că a încercat să continue, e de-acum indisponibil pentru deplasarea la Simeria, cu CFR (marţi 3 aprilie, ora 17), respectiv jocul de vineri 6 aprilie, acasă cu Gloria Reşiţa (ora 17), au generat o şi mai mare stare de neputinţă în sînul colectivului polist.

A fost o după-amiază desprinsă parcă dintr-o toamnă târzie, şi nu un început de primăvară, la ora meciului dintre echipele Poli II și C.S. Vladimirescu 2003, încheiat cu scorul de 2-3, de la 2-1, după un forcing de final al arădenilor. Cărora le-a aparţinut lovitura de start şi cele de… graţie.

Conform primei faze de atac, o lovitură liberă executată de către jucătorul timișorean Alexandru Boștină în cel de-al doilea minut al partidei, se părea că poliştii ar putea repeta iureşul din urmă cu două săptămîni, cînd au încheiat cu un 5-1 la scor împotriva altor arădeni din subsoluri, de la Gloria CTP. Şi jocul a continuat cu bănățenii în atac, în minutul 8 Popa&Co. având și primul corner al meciului, executat de Robert Szalkai, însă nefructificat.

În minutul 10 jocul s-a întors în favoarea echipei C.S. Vladimirescu, care a reușit să deschidă scorul printr-un șut al lui Ciprian Rus, cu largul concurs al lui Dăruială, revenit fundaş lateral. Timișorenii au dres rapid busuiocul, iar după ce în minutul 12 au beneficiat de un nou corner, minutul 15 a adus egalarea pentru gazde, printr-un penalty acordat pe seama unui henț produs în careu de către un jucător al echipei vizitatoare. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de către jucătorul cu numărul 11, Alexandru Boștină… 1-1.

Meciul a continuat cu oaspeții de la Vladimirescu în atac, care au avut o ocazie importantă în minutul 16, prin Marius Ciubăncan, şut peste poartă din lovitură liberă, iar apoi în minutul 22, cînd Tiberiu Coca a bătut o lovitură liberă indirectă din careu, mingea ricoșînd în afara terenului. Stoicov l-a recapacitat pe Vucea, în eroare la Hunedoara, în locul lui Dăruială, şi cum ocaziile ratate se răzbună, în minutul 43 al partidei a sosit rândul Timişoarei să tragă la poartă și să încline avantajul în favoarea sa: Alexandru Boștină marchează din nou pentru bănățeni

Pasele s-au legat tot mai greu în repriza a doua, jucătorii fiind ajunși din urmă de oboseală, cazul marcatorului Boştină, dar parcă și de vremea tot mai posomorâtă de afară. De-abia minutul 63 a consemnat o ocazie importantă pentru C.S. Vladimirescu, nefructificată însă de jucătorul cu numărul 18, Marius Ciubăncan. Timișoara a răspuns și ea cu două ocazii importante, în minutele 71 respectiv 73, prin căpitanul Adrian Popa și prin Ion Leagu, care nu au reușit însă să strecoare mingea în ațe.

Minutul 75 a adus prima schimbare a oaspeţilor, pentru Vladimirescu ieşind jucătorul cu numărul 4, Rafael Mirciov, și intrînd şeptarul Florin Negru. Avea să se dovedească a fi o înlocuire inspirată, sfîrșitul întîlnirii găsindu-i pe timişoreni într-o postură mai puțin favorabilă, cu două goluri primite în mai puțin de două minute, şi pe seama substituirii din tabăra galbenilor. Astfel, în minutul 87 noul intrat Florin Negru reușește să înscrie, egalînd la doi, pentru ca ultimul gol al partidei, care stabilește și scorul final de 2-3, să fie înscris de către jucătorul cu numărul 11 Ciprian Rus. Punctele au luat calea Aradului, pe cînd Poli II a rămas cu buza umflată. Paradoxal, tînăra rezervă Tăbăcaru ar fi putut face 3-3 în ultimele clipe…

Poli Timișoara II: 28. Paul Iordache – 3. Andrei Dăruială (22, 10. Ionuţ Vucea), 6. Florin Ilie, 5. Andrei Dubei (81, 20. Mircea Iovan), 16. Narcis Damian – 15. George Petcuţ (83, 18. Cristi Tăbăcaru), 14. Mădălin Stancu, 4. Robert Szalkai – 17. Ion Leagu (8. Dan Silaghi-Perju), 11. Alexandru Boștină, 9. Adrian Popa. Rezerve: 1. Victor Gîrlea – 21. Raul Duțu, 2. Bogdan Pleșcan. Căpitan: 9. Adrian Popa. Antrenor: Adrian Stoicov.

C.S. Vladimirescu 2003: 1. Alexandru Mitrea – 2. Tiberiu Coca, 16. Claudiu Sighete, 4. Rafael Mirciov, 15. Dacian Cozea – 10. Robert Kocsis, 13. Ciprian Banilievici, 20. Petrișor Petrescu, 18. Marius Ciubăncan – 19. Alin Mihai, 11. Ciprian Rus. Rezerve: 12. Krisztian Bak – 17. Marius Tudoroiu, 5. Migricel Istin, 8. Vasile Georgiu, 6. Sorin Leucuța, 7. Florin Negru, 9. Radu Homorogan. Căpitan: 13. Ciprian Banilievici. Antrenor: Cristian Sculici.

„Din nou am primit goluri pe erori individuale în defensivă… Dăruială a ieşit din zonă pe o minge respinsă la întîmplare şi am primit primul. L-am şi înlocuit, pe o izbucnire nervoasă în care a spus că nu mai suportă, a jucat foarte slab, şi probabil crede că după 5 duşuri la echipa mare e şi mare fotbalist. Am făcut totuşi un joc chiar bun în prima repriză, mai puţin reuşit după pauză, însă unii au jucat foarte slab – Florin Ilie pur şi simplu de multe ori se plimba pe teren şi a avut 5-6 lufturi, inexplicabil ce s-a putut întîmpla… Plus Petcuţ, la al doilea la rînd, aceiaşi evoluţie slabă, fără ritm. Popa a depus foarte mult efort în a doua dar fără rezultat, pe cînd Boştină a căzut după minutul 15-20 din partea a doua. Ultimele goluri le-am luat pe erorile fundaşului stînga Damian, care se bagă sub minge la o diagonală şi Ilie nu închide colţul scurt – suntem egalaţi, şi apoi tot Damian, tot la o diagonală”, a explicat antrenorul Adrian Stoicov după joc.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.