Un frumos duel tineresc, crescut în intensitate odată cu scurgerea timpului, și pe fondul înăspririi vremii, cu reprize de ploaie rece: ASU Politehnica Timișoara – Vojvodina U19 2-2 (1-0), după un joc internațional în care fiecare grupare a condus pe rând.

A fost un eveniment marcat însă de despărțirea lui Paul Codrea de liderul Diviziei D Timiș, ”divorț” produs în preziua meciului, care n-a atras la fel de mulți spectatori ca la jocurile de campionat, circa 150 de suflete care au îndurat frigul.

Așadar sâmbătă de la ora 15, pe arena ”Ştiinţa”, din centrul Timișoarei, s-a disputat al doilea meci amical al ”Omladincilor” Vojvodinei Novi Sad pe teritoriu românesc în această toamnă, de astă dată cu liderul Diviziei D Timiş.

După un joc frumos, mai ales în partea secundă, s-a consemnat un rezultat echitabil. Timişorenii au deschis scorul în minutul 42, prin Gavriluţă, din apropiere, după ce portarul a respins mingea, la şutul lui Iorgovan, din careu, în urma unui corner executat de Vucea.

În mitanul secund, schimbările efectuate de cei doi antrenori, Antonio Foale în cazul gazdelor, au dat aripi jucătorilor de rezervă, iar fazele de poartă s-au înmulţit și oaspeţii au reuşit să egaleze, ba chiar să şi conducă, fiind însă rapid egalați de alb-violeţi.

Au mai înscris Nemanja Mirosavlevic, în minutul 48, și imediat mai apoi și Uros Stamenic, respectiv Alexandru Rus (min. 54).

Următorul meci amical al alb-violeților se va disputa sâmbătă 6 decembrie, de la ora 15, cu FC Argeş 1953.

*

ASU Politehnica Timișoara: Paul Burtic – Narcis Damian, Lucian Gavriluţă, Cristian Gălan, Carol Taub, Samuel Feraru, Brian Filimon, Ionuţ Vucea, Adrian Ilie, Alin Ionaş şi Serviu Iorgovan.

Antrenor: Antonio Foale.

Au mai intrat în partea secundă: Ioan Maranescu, Dinu Rebenciuc, Tiberiu Popovici, Adrian Neagoie, Dorin Codrea, Nicu Făgeţan, Flavius Tulcan şi Alexandru Rus.

Vojvodina U19: Mladen Ivic – Alexandar Lovre, Nicola Fimic, Dominic Dinga, Stefan Petrovic, Nicola Milic, Alexander Desancic, Dejan Zeljkovic, Uros Stamenic, Bosko Popovic, Sasa Curko.

Antrenor: Zoran Jankovic.

Au mai intrat: Luca Tarabic, Novac Vujosevic, Ilija Jankovic, Srgian Vucaljevic, David Dujic, Nemanja Miroslavjevic, Marko Durisic.

Arbitri: Cătălin Botaş – Nicolae Chiţoiu şi Alin Botaş.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.