Liderul ASU Politehnica II a întors spectaculos soarta jocului de pe Tehnomet, din Campionatul Municipal Timişoara, în duelul „sateliţilor”, cu Ripensia Primavera: de la 2-0 la 2-5.

Ripensia Primavera – ASU Politehnica II 2-5 (1-0)…

Derby-ul Seriei I s-a disputat pe terenul Tehnomet, între ocupantele locurilor 3 respectiv 1. După un joc cu multe faze la ambele porţi, în care elevii pregătiţi de antrenorul-jucător Cosmin Stan au condus cu 2-0, liderul, care este neînvins, a întors rezultatul şi a învins la un scor pe care nici ei nu-l sperau.

Oaspeţii puteau deschide scorul în minutul 14, dar la şutul lui Feher de la 16 metri mingea a întâlnit transversala. Trei minute mai târziu gazdele au reuşit deschiderea scorului prin Uţă, cu o lovitură de cap din 8 metri, rezultat cu care s-a încheiat prima repriză.

Începutul de repriză secundă a aparţinut celor de la Ripensia Primavera, acesta reuşind să-şi mărească avantajul la 2, prin Rusu, la un schimb de pase cu Uţă, în minutul 56. După acest gol, liderul a beneficiat de un 11 metri, transformat de Brânzan în minutul 63.

După numai 10 minute elevii pregătiţi de Antonio Foale au egalat la doi, prin Ardelean, cu o lovitură de cap, în urma unei centrări din lovitură liberă. Avea să fie 2-3 cinci minute mai târziu, prin reuşita lui Victor Opriş, care l-a învins pe portarul Filip din 16 metri. Acelaşi Opriş a mărit scorul la 2-4. În finalul meciului Emanuel Ardelean a stabilit rezultatul final…

*

Ripensia Primavera: Alex Filip – Firuţ, Rusu, Bagiu, Duţu, Mitrescu, Mihai, Uţă, Hozan, Gaitin, Stan.

Antrenor: Cosmin Stan. Au mai intrat: Olărescu, Claudiu Filip, Luca, Şurubariu.

ASU Politehnica II: Şerban – Lazăr, Huşanu, Brânzan, Secotă, Giurasevici, Opriş, Popa, Feher, Luchin, Ardelean.

Antrenor: Antonio Foale. A mai intrat Florea.

Arbitri: Fl. Şerbescu – G. Corodan şi O. Socol. Observator: Martin Bauer.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.