Campionatul Municipal Timişoara a ajuns la final, promovând înainte de termen Ripensia Primavera şi Avântul Bobda, care au încheiat sezonul cu victorii clare pe teren propriu.

Dar iată rezultatele şi marcatorii din runda finală, plus o GALERIE FOTO de la un joc disputat în această seară de la ora 18, cu 8 goluri…

Seria I

După 18 etape, echipa Avântul Bobda a încheiat pe locul I, cu linia de clasament: 18 16 2 0 (109-28) 50 puncte şi plus 23 la adevăr. Este singura grupare care a terminat campionatul local al ligii a șasea fără înfrângere.

Antrenorii Laurenţiu Ignea şi Radu Ungureanu au folosit următorii jucători: Marius Anghelescu, Marius Oprea, Iosif Kocsişan, Sorin Butaru, Narcis Senco, Sergiu Buda, Daniel Câmpan, Laurenţiu Mariş, Petru Gongeanu, Adrian Ungureanu, Cătălin Lungu, Andrei Barc, Ovidiu Ignea și Andrei Mungiu. Golgeterul echipei este Petru Gongeanu, cu 27 de reuşite. Iar pe locul secund, ASU Politehnica II, la o distanţă de 8 puncte faţă de lider.

Avântul Bobda – Luceafărul 5-1 (3-0). Victorie fără probleme pentru liderul care a promovat în liga superioară. Au marcat: Petru Gongeanu – 2, Andrei Mungiu, Sergiu Buda şi Daniel Câmpan respectiv Paul Dănilă.

ASU Politehnica II – Electrica 3-1 (0-1). După ce oaspeţii au condus cu un gol și puteau chiar ”linişti” situaţia dacă nu ar fi ratat din situaţii favorabile, după pauză s-au văzut învinşi. Au punctat: Ardelean (57), Rus (67 din 11 m), Ionuţ Vucea (80) respectiv Pătru Beniamin (13).

CFR II – CSS Bega  8-0 (4-0). Din nou victorie fără gol primit pentru elevii pregătiţi de Adrian Brazovan, prin reușitele lui Dance (7, 30, 60), Birău (25, 66), Negoiţă (59, 78), Chiriac (75) şi Imbrescu (90 din 11 metri).

Seria a II-a

Participantă pentru prima oară în acest campionat, trupa lui Cosmin Stan iar din retur Radu Suciu a și promovat în premieră în liga superioară, în urma rezultatelor obţinute pe parcursul celor 18 etape, reuşind următoarea linie de clasament: 18 16 1 1 (82-19) 49 puncte, cu plus 22 la adevăr. A suferit o înfrângere la CS Ghiroda II, respectiv un rezultat de egalitate la Chişoda.

Cei doi antrenori au folosit un lot numeros: Iulius Rădulescu, Florin Muscă, Alexandru Sârbu, Gheorghe Nohai, Andrei Nechifor, Vlad Hozan, Raul Lupulescu, Ioan Păscăleanu, Octavian Firuţ, Sebastian Bobină, Claudiu Zdrâncu, Petrişor Simian, Alexandru Ritter, Gabriel Stoi, Daniel Ungur, Bogdan Uţă, Laurenţiu Luca, Daniel Kiper, Darius Bera, Robert Nicolae, Ştefan Briceag, Cătălin Stan, Antonio Luca, Remus Bărburescu, Istvan Ordog, Nicolae Radu, Ioan Berescu şi George Laver. Golgeterul echipei este tocmai antrenorul Cosmin Stan, cu 13 reuşite.

Primavera Ripensia – Parţa II 8-2 (5-1). Din nou cu antrenorul-jucător Cosmin Stan la pupitru, liderul s-a impus clar în faţa adversarilor, chiar dacă în teren la oaspeţi a evoluat fostul component al primei echipe a Ripensiei, Horea Mureşan, care a reuşit două goluri în poarta echipei Primavera. Au mai înscris: Cosmin Stan – 2, Raul Simian – 2, Claudiu Zdrâncu – 2, Daniel Ungur şi Bogdan Uţă, toți pentru învingători.

Timişul Albina – Frontiera Timişoara 0-2 (0-1). Meci frumos, cu o victorie şi două goluri pentru trupa lui Ghiţă Muntean, respectiv două bare pentru fiecare echipă: Popa şi Dolomeţ pentru gazde respectiv Florin Pârvu şi Formagiu.

CS Ghiroda II – Srbianka Timişoara 11-8 (9-2). Mai rar se întâmplă pe un teren de fotbal să se înscrie 19 goluri, ca la… handbal. Astfel s-au derulat ostilităţile la acest meci din ultima etapă a Campionatului Municipal. Trupa lui Marius Poclid s-a dezlănţuit până la pauză dar în partea secundă a încasat 6 goluri, reuşind… numai trei.

Au marcat: Cristian Hodoşan – 3, Alexandru Rus – 3, Răzvan Stanciu – 2, Darius Ciurdar, Alin Miloş și Gabriel Duman respectiv Daniel Mureşan – 3, Mihai Iancu – 2, Mircea Dumiter, Gheorghe Stănescu şi Radu Goanţă.

Electrometal – FC Chişoda 2-6 (2-2). Mult nu a lipsit ca jocul să nu mai aibă loc, întrucât, chiar dacă au completat raportul de arbitraj, gazdele nu au avut suficienţi componenți, fiind doar în 7. Pe parcursul meciului au ajuns şi… întârziaţii. O notă despre antrenorul gazdelor, Tibi Butură, care a condus echipa din tribună, fiind suspendat şi amendat cu 100 de lei de către Comisia de Disciplină pentru ”isprăvile” din etapa anterioară. Gazdele au rezistat numai o repriză, după care, la pauză, au intrat veteranii şi au adus victoria echipei din Chişoda.

Au marcat: Adrian Butură şi Mihai Ursu, iar pentru învingători Daniel Sasu – cu o ”triplă”, Ciprian Gherman – ”o dublă” şi veteranul Topală.

Antrenorul Adrian Şeţu a folosit următorii jucători: Alin Stanciu – Răzvan Burghelea, Vasile Rupa, Dinu Golea, Ovidiu Zbârcot, Paul Bănăţeanu, Daniel Sasu, Cosmin Asoltanei, Abu-Lebda, Alin Țimbălaru, Daniel Ilcău. Au intrat din minutul 46 Dumitru Haidău, Ciprian Gherman, Florin Topală și Alex Aldea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.