Etapa a 22-a a Campionatului Judeţean Timiş, liga a V-a, a început deja aseară, printre altele cu un duel de pe podiumul Seriei I, între echipe cu cîte 14 succese pînă la ora jocului, tranşat de gazde după pauză, cînd se distanţau în superioritate numerică: Tricoul 1 Iunie Timişoara – CS Unirea Giroc 4-0 (0-0).

O grupare mică, avînd o tradiţie de peste 35 de ani în acest oraş, se luptă de una singură pentru promovare, insistînd fie şi de „cărţile sunt făcute pentru alţii”, cum ne-a declarat managerul echipei timişorene, Ghiţă Potra.

După această înfrângere a girocanilor, antrenorul-jucător Orlando Trandu ne-a mărturisit că în urma înfrângerii în faţa celor de la Orţişoara, iar acum în deplasarea la Tricoul 1 Iunie, având în vedere cele două eșecuri consecutive, „înseamnă că am vândut jocurile ambelor formații, după spusele gurilor rele, şi acum să se bată cele două învingătoare cap în cap…”

Prima repriză a fost echilibrată, dar cei care puteau să deschidă scorul au fost oaspeţii, în minutul 29, în urma unei lovituri de la 30 de metri executate de Orlando Trandu. În mitanul secund momentul psihologic al meciului s-a petrecut în minutul 47, când gazdele au deschis scorul prin Hartapuc, scăpat spre poartă, cu un șut de la 14 metri în vinclul porții. La acest gol vizitatorii au reclamat ofsaid, iar jucătorul Moricz, ieșit din pepeni pentru această decizie „strâmbă”, l-a înjurat pe asistentul Dan Gabriel și a fost eliminat de centralul partidei, Paul Burtic.

Până la final gazdele au mai reușit să puncteze de trei ori, prin Enăchescu, în minutele 67 și 90, și veteranul Cristian Ionescu, în minutul 84, la nici un minut după ce a intrat pe teren.

Ion Neamțu ne-a mărturisit: „Luptăm pentru fiecare punct. Azi am fost peste girocani și i-am învins, cum ne-am dorit. Îi felicit pe băieți pentru că au luptat eroic și am obținut o victorie clară”.

+

Tricoul 1 Iunie: Jurcuț – Bogdan, Hărpăilă, Laszlo, Hodineanț, Hartapuc, Păunescu (min. 87, Zait), Buzatu (min. 75, Nagy), Motreanu, Guță (min. 83, Ionescu), Enăchescu.

Antrenori: Ioan Neamțu și Petre Ivașcu. Pe bancă: Mateică, Mitroi, Angheluș.

Unirea: Sziklay – Dumitru, Gherghel, Cocora, Trandu, Ioviță (min. 82, Bizău), Pascu (min. 75, Sere), Duțu, Maftei (min. 62, Aga), Moricz și Cătău.

Antrenor: Orlando Trandu.

Arbitri: P. Burtic – D. Gabriel și E. Ghiorghioiu. Observatori: D. Ionescu și R. Malac.

Acest articol a fost publicat în Exclusiv, Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

11 răspunsuri la GALERIE FOTO. Tricoul 1 Iunie nu transpiră degeaba: 4 după pauză

1. sadasd spune:

Din pacate cei care au fost la meci au vazut c-am altceva :
    Girocul a avut 3 faze periculoase tot meciul , 2 in prima repriza (din care una a fost bara lui Trandu respinsa in corner de portarul lui Tricou si 1 in a doua, deci cu atatea faze pe poarta nu poti emite pretentii.
    Tricoul a irosit cel putin vreo 3-4 ocazii doar in prima repriza , iar in a doua inca vreo 2-3 fara cele 4 goluri, plus ca au dominat clar la capitolul pase si posesie, cat despre golul asa zis din ofsaid, numarul 4 de la oaspeti (daca nu ma insel) a facut tarziu pasul la ofsaid si astfel anuland pozitia de ofsaid, atat jucatorul Tricoului cat si albitrul au spus acelasi lucru ca nu a fost ofsaid, iar jucatorul Girocului a facut o prostie mare injurand atat albitru central cat si cel de tusa (un gest urat pentru un jucator tanar).
    Cat despre meciuri cumparate de Giroc sau de Tricoul , ma indoiesc, Girocul fiind o echipa in formare si tanara care nu a avut acest obiectiv la inceputul campionatului, nu ar avea motiv sa cumpere meciuri, iar Tricoul o echipa care se lupta tot acolo sus cu cam acelasi nucleu de cati va ani si care se afla la 9 puncte de locul 1 ce rost ar avea sa cumpere meciuri, cand promovare nu depinde de ei ci de ce face Ortisoara, deci ce rost sa cumperi tu meciuri, dar sunte in Romania si toti sunt hoti, sa nu uitam ca baietii si-au luat pe bani lor terniguri si nu este singura echipa din Timisoara care joaca in judet unde jucatori aduc bani de acasa , Solventul face la fel.
    Este greu intr-un campionat unde echipele primesc BANI DE LA PRIMARII sa razbeasca echipe precum Tricoul si Solventul, echipe care nu primesc un ban de la Primarie ci doar din bani adunati de la cateva persoane binevoitoare.
    Stima celor doua echipe, atat jucatorilor cat mai ales conducatorilor !!!!!!!!!!

2. leul spune:

iosife, iar inventezi nume noi…cum poti sa scri ca a arbitrat petre burtic??? cand el se numeste paul??? dar bine macar ca i-ai facut cateva poze si i le poti vinde acum…jalnic!

3. lupu l spune:

leul chiar ești caraghios cred că nu ai creier chiar ai ceva cu omul ala înseamnă că eșt un nesimțit puțin spus

4. dorin spune:

bazoș a luato din nou în freză Haaaaaaa, mai veniți pe la murani vă așteptm vă dorim un paște fericit

5. ilie spune:

leule ai grijă că te mâncă lupu iar ați mâncat bătaie acasă Haaaaaaaaaaaa lorena echipă frumoasă dmnule canea veniți la noi

6. dorin spune:

„” leul spune:
    aprilie 28, 2013 la 7:14 pm

iosife, iar inventezi nume noi…cum poti sa scri ca a arbitrat petre burtic??? cand el se numeste paul??? dar bine macar ca i-ai facut cateva poze si i le poti vinde acum…jalnic „”

bă deșteptule dacă nu ști să citești uităte doar la poze ca in cronică srie Paul: „””” fost eliminat de centralul partidei, Paul Burtic.””””” dute la școală și învața alfabetul din nou.

• leul spune:

dorine, la data si ora la care am scris comentariul, „celebrul jurlnalist” scrisese in felul urmator : ” fost eliminat de centralul partidei, PETRE Burtic”. Ulterior, probabil incepand sa se documenteze (dupa ce a scris articolul), a constatat ca numele lui este PAUL. Si un sfat pt tine: daca ma trimiti pe mine la scoala, te rog scrie „du-te” si nu „dute”. :))