Imagini de la meciul CS Unirea – ACS Ghiroda, jucat miercuri 8 iunie 2016 pe stadionul ”Gheorghe Biaș” din Sânnicolau Mare de la ora 18, contând pentru finala fazei județene Timiș a Cupei României 2016/7, și câștigat de oaspeți cu 1-2 (1-1), care au spart astfel gheața după ce se înclinau fără gol marcat în ultimul act din 2013 respectiv de anul trecut.

Tânărul din generația 1996 Alexandru Gaidoș a marcat unicul gol al părții a doua și al victoriei dintr-o lovitură liberă spre mijlocul reprizei secunde, în minutul 63, după ce Mancaș egala pentru învingători în minutul 16, în urma deschiderii de scor realizate pentru gazde de Crișan în minutul 7.

Ceea ce ACS Ghiroda n-a reușit în finalele județene din 2013 și 2015 contra Ripensiei, pe ”Dan Păltinișanu” și în Ciarda Roșie, a izbutit în schimb acum pe Aranca, în fief-ul câștigătoarei acasă din 2012, izbânda conturându-se cu Paul Codrea pe banca tehnică, ex-internaționalul triumfând în această întrecere și la ediția din 2014, dar atunci la cârma lui ASU Politehnica, într-o deplasare la Giarmata Vii, contra Lorenei, după lovituri de departajare.

Acest trofeu a fost dedicat de cei de la ACS Ghiroda, care treceau în semifinale de dubla recentă câștigătoare Ripensia, portarului Andrei Filip, care nu a putut să fie prezent la acest meci. Iar după cupă, campionatul, meciul ACS Ghiroda – Pobeda urmând a se juca sâmbătă de la ora 11, când au loc și partidele celorlalte fruntașe de pe podium, afară: Unirea – Voința Mașloc și Voința Biled – Ripensia.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.