Derby-ul vestului s-a disputat la Valcani, între echipa din localitate, Voinţa, şi Mureşul din Cenad, contând pentru etapa a XVIII-a din Seria I a Campionatului Judeţean. Una caldă, alta rece pentru elevii pregătiţi de Daniel Vasilcin, care, după victoria de la Becicherecu Mic, din etapa trecută, au fost încrezători că vor reuşi alte trei puncte, dar nu a fost aşa, întrucât oaspeţii i-au luat pe nepregătite chiar din începutul jocului.

În minutul 7, în urma unui contraatac, Bogdan Wilheim a plecat glonţ spre poartă şi a înscris pe lângă portarul ieşit în întâmpinare. Gazdele au reuşit să restabilească egalitatea, în minutul 17, prin Bar, cu o lovitură de cap de la 7 metri, în urma unei centrări de pe stânga a lui Tincă.

După 10 minute acelaşi Tincă a centrat în faţa porţii, mingea a fost respinsă de portar, a ajuns la Stanciu, şi acesta, cu capul, de la 14 metri, a înscris, dar golul a fost anulat pentru un presupus fault la portar.

Cu un minut înainte de încheierea primei reprize Ilaş a executat o aruncare de la margine în careu, mingea a fost deviată de Ionuţ şi Wilheim, cu capul, a înscris: 1-2.

La reluare jocul a fost mult mai palpitant şi, în minutul 75, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă indirectă de la 12 metri, Buicu a pasat lateral şi Tincă a egalat cu un şut la firul ierbii, în dreapta portarului Şerb.

Bucuria a fost de scurtă durată pentru gazde întrucât Ilaş, cu un şut de la 16 metri, a înscris, mingea trecând printr-o pădure de picioare. Cu toate că asaltul la poarta oaspeţilor a continuat, localnicii nu au mai reuşit să înscrie, dar în finalul meciului (minutul 90) puteau să o facă în urma unui corner executat de Buicu, înalt în careu, la care Stancu a trimis cu capul iar mingea a întâlnit transversala.

*

Valcani: Andrei Maxim – Ionuţ Alexandru (min. 46, Raul Rusniac), Cristian Bojan, Adrian Bar, Marinel Gheorghiţă, Alexandru Stancu, Ioan Drăgoi (min. 70, Mihai Ilcău), Dragoş Buicu, Adelin Oboroceanu, Bogdan Tincă şi Marius Pâs.

Antrenor: Daniel Vasilcin.

Pe bancă: Adrian Zema, Andrei Răgălie, Răzvan Mitric, Claudiu Meszaroş, Leontin Petrov şi Vasile Moşneag.

Cenad: Andrei Şerb – Gabriel Harcai, Claudiu Sep, Ionuţ Gavril, Doru Creţan (min. 75, Ioan Tabrea), Samir Colompar, Csobo Szatmari, Vasile Leucuţa, Cristian Radu (min. 89, Cristian Sopon), Vasile Ilaş, Bogdan Wilheim.

Antrenor: Iosif Harcai.

Pe bancă: Gheorghe Ciobanu, Alexandru Rusu, Fabian Fazecaş, Norbert Toth, Galetin Zdravco.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Alexandru Ghiurcan şi Tiberiu Drăghici. Observatori: Cornel Avram şi Marcel Romanescu.

*

La cald…

Aurel Marta (Valcani): „Am pierdut pe mâna noastră. Ce să facem, mergem mai departe. Am fost prea siguri că vom câştiga astăzi, după succesul din etapa anterioară. Rămân la părerea că golul marcat de noi la 1-1 a fost valabil, dar arbitrul a văzut fault la portar. Ne pare rău de această înfrângere”.

Harcai Iosif (Cenad): „Felicit băieţii mei pentru dăruirea şi ambiţia de care au dat dovadă. O victorie frumoasă în faţa rivalilor noştri de la Valcani. Am întâlnit o echipă care a venit după o victorie şi chiar ne-a fost frică de meciul de azi. Sunt mulţumit de această victorie”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.