Gazdele au uitat gustul victoriei

Etapa din week-end a Campionatului Judeţean Timiş, liga a V-a, a adus şi cea de-a şaptea înfrângere consecutivă suferită de elevii pregătiţi de Daniel Zaharia, chiar pe propriul teren, în faţa echipei secunde din Cerneteaz, pentru care veteranul Ion Zvîncă (foto) ducea scorul la 0-2 deja în minutul 32: Solventul Timişoara – Unirea Cerneteaz II 1-2 (0-2).

Veteranul Ion Zvâncă (Unirea Cerneteaz II), gol de 0-2 în minutul 32

Vizitatorii s-au arătat a fi mult mai preocupaţi de arbitraj, iar Cristian Iorga a văzut cartonaşul galben chiar în minutul 1, pentru proteste. Şi din păcate, indiferent de deciziile pe care le-a luat arbitrul lugojean Florin Mitrache, care a dat o lecţie de arbitraj, cei de la Unirea au avut ceva de protestat.

Totuşi, contrar cursul jocului, oaspeţii au reuşit măcar să deschidă scorul, în minutul 22, prin Dan Tiuch, care a speculat eroarea fundaşului Bagiu şi a înscris pe lângă portar. Avea să fie 0-2 în minutul 32, la o nouă gafă a aceluiaşi Bagiu, taxată de veteranul Ion Zvâncă.

Cursa de urmărire, pentru egalare, a început deja din minutul următor, dar fără folos, întrucât Tecău, Alexa şi Moldovan au greşit de puţin ţinta. Totuşi, în minutul 72, Cosmin Alexa a înscris tot pe greşeala unui adversar, Jivan, acesta nereuşind să respingă mingea şi fiind taxat de adversarul său direct.

Managerul Lenuţa Tiuc nu ratează nici un meci al echipei sale, Unirea Cerneteaz II

Solventul: Flaviu Blându – Bogdan Radu, Iulian Tăut, Nicolae Bagiu (min. 46, Cosmin Alexa), Marius Urechescu (min. 66, Zoltan Fulop), Claudiu Tiron, Florin Luţă, Marian Iurea, Valentin Nena (min. 70, Daniel Bujor), Vlad Tecău, Cosmin Mingea (min. 60, Alexandru Moldovan). Antrenor: Daniel Zaharia şi Anton Iovan.

Unirea: Adrian Mărtinaş – Ion Zvâncă (min. 80, Andreaş Balogh), Daian Jivan (min. 89, Ruben Briciu), Gheorghe Obreja, Dan Tiuch (min. 90, Andrei Păuliţă), Adrian Gabor, Cosmin Pleşescu, Adrian Jivan, Codruţ Covacs, Cristian Iorga (min. 26, Bogdan Mandache), Laviniu Stănescu. Antrenor: Viorel Baici şi Adrian Gabor.

Arbitri: Florin Mitrache, Liviu Tarcea şi Sorin Grozoni. Observatori: Alexandru Rup şi Ion Olteanu (toţi din Lugoj).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.