Gazdele de pe podium câștigă, dar și abia după 5 bare

Nu toate ocupantele podiumului ierarhiei Diviziei D Timiș au jucat sâmbătă după-amiază, dat fiind că meciul acasă al liderului a fost lăsat pe mâine, însă cele care au jucat, au și câștigat. Formațiile plasate pe pozițiile 2-3 au valorificat avantajul terenului propriu.

Așadar, ACS Carani – ASO Deta a fost lăsat pentru mâine de la ora 15, semn că una se stabilește înaintea începerii campionatului, și anume că toate meciurile etapei se vor disputa sâmbăta, și alta se întâmplă.

Iar urmăritoarea fruntașei a trecut cel puțin momentan în fotoliul de lider… CS Avântul Periam – AS Progresul 1906 Ciacova 3-1 (3-0).

Gazdele nu au iertat nimic şi în primele 45 de minute au reuşit să înscrie de trei ori, conservând apoi rezultatul până la final.

Cele trei goluri pentru trupa lui Marius Stanache au fost marcate de Nino Gavruţă (min. 10), Beniamin Dobra (min. 39) şi Marius Sârbu (min. 42), după care Andrei Lazea a redus din handicap în minutul 73.

Au jucat următoarele formaţii:

Periam: Holca – Cătălin Filip, Bobu, Gavruţă, Sturza, Mînecan, Olteanu, Trandu, Dobra, Sârbu, Ologu.

Antrenor: Marius Stanache.

Au mai jucat: Iulian Filip, Ciobănică, Radu şi Muscă.

Ciacova: Boboiciov – Secareş, Ştefănescu, Cătălin Stănilă, Meşter, Brănişteanu, Prodana, Andrei Lazea, Marius Lazea, Marius Stănilă, Ciurariu.

Antrenor: Adrian Cuveşdean.

Au mai jucat: Cîmpan, Ţepele, Sabău şi Andreca.

Arbitri: Florin Brădău – Marius Cioară şi Marius Talpoş. Observator de arbitri Cornel Avram, iar delegat de joc Daniel Belu Iovan. De menţionat că asistentul Daniel Andrei Radin şi observatorul de arbitri Cornel Făniţă au fost schimbaţi.

În celălalt meci, CS Timişul Şag – AS Peciu Nou 1-0 (0-0).

Unicul gol a fost marcat de Armin Schultz cu 8 minute înainte de final.

Gazdele au trimis de cinci ori mingea în transversală până să înscrie golul victoriei, prin Radu Jude (min. 10), Lucian Robotă (min. 20), Daniel Nicolaescu (min. 27, 67) şi Aleksandar Radovan (min. 73).