Hat-trick Chera: ACS Poli în semifinalele FRF la juniori C, poate tot la Timișoara

ACS Poli Timișoara a încheiat duminică dimineață fără gol primit turneul Zona 5 găzduit începând de joi în Complexul Sportiv ”Dan Păltinișanu”, echipamentul violet purtat în premieră de elevii juniori C ai lui Cristian Contescu ducându-i cu 3 victorii în faza semifinală a celor mai bune 8 cluburi din țară, drept cea mai bună performanță a formațiilor din ”pepiniera” prim-divizionarei în actualul sezon.

După ce se califica în finala zonalului grație unui 2-0 cu ACS UTA Bătrâna Doamnă și un 1-0 cu Viitorul Aiud, înregistrate vineri și sâmbătă, ACS Poli a luat-o duminică de dimineață, de la ora 9, parcă pentru a evita canicula, și s-a impus la scor în finala cu FC Universitatea Cluj, care câștigase la rândul ei vineri și sâmbătă, progresând astfel în semifinalele ce ar putea fi găzduite, pe jumătate de tabel competițional, tot la Timișoara.

Vlad Chera

Vlad Chera

ACS Poli a câștigat astăzi pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, scorul de 4-0 (3-0) fiind conturat în prima parte de hat-trick-ul lui Vlad Chera, care a marcat mai întâi în minutul 8, cu un șut din careu, deviat de portar în plasă, apoi în minutul 17, cu capul, iar apoi cu un șut de la 16 metri, în minutul 26.

Fără Ciurescu și Trip față de debutul de vineri contra arădenilor, timișorenii au înscris și în următoarele 35 de minute, prin Raul Bonda, în minutul 52, după o centrare a căpitanului Peter.

Contescu i-a aliniat duminică în finala pentru un loc de calificare pe Ionuț Rus – Raul Popa, Darius Țiereanu, Dragoș Coroiu, Alex Demenescu, Raul Bonda, Denis Casian, Mihael Onișa, Patrick Peter, Vlad Chera și Patrick Stanciu.

Au mai jucat: Constantin Mosoarcă, Mario Fedor, Mihai Munteanu și Cătălin Târțău.

Miercuri, la Casa Fotbalului, se va trage la sorți componența celor două grupe semifinale și localitățile gazdă ale penultimei faze, din 13-17 iunie. Finala, pe 21 iunie, la Centrul tehnic Buftea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.