Iar 3-1: Popovici, marcator cu Sebiş, o „dublă” cu altă divizionară C, Gyula

Poli n-a stat pe gânduri şi într-a doua zi a cantonamentului în Ungaria, la Gyula, pe când SC Vaslui era eliminată din turul III preliminar al Ligii Campionilor, a disputat un joc amical cu divizionara C din localitate, Gyula, pe care a învins-o cu 3-1 (2-1), acelaşi scor înregistrat şi cu 4 zile înainte, contra Naţionalului Sebiş, meci de la care şi-au păstrat postura de titulari doar fundaşii Iovan şi Sandu, în vreme ce Lepmets, Dăruială, Mera, Popa, Zaluschi, Chiţu şi Popovici, introduşi după pauză în week-end, au fost utilizaţi acum în primul unsprezece.

Sava, care l-a înlocuit în ultima clipă între cei 26 pentru Gyula pe Laszlo Sepsi, l-a înlocuit după pauză pe fundaşul stânga Sandu.

Iar Alexandru Popovici, introdus sâmbătă după pauză şi care rotunjea atunci scorul la 3-0, i-a desprins pe „violeţi” cu o dublă în prima repriză, cât a evoluat, mai întâi în minutul 8, după o pasă de la Zaluschi, şi apoi în minutul 31, după o acţiune creată de Popa.

La reluare, în minutul 64, juniorul născut în 1995, Dorin Rotariu, înlocuitor al lui Popovici, a înscris din apropiere pentru 3-1, în urma unui şut al aceluiaşi Popa, respins în faţă de portar, după ce maghiarii punctaseră în minutul 37.

Vali Velcea i-a folosit pe Lepmets (58′, Ostafie) – Dăruială, Mera (58′, Belu), Iovan, Sandu (46′, Sava) – Popa, Zaluschi, Dobriceanu (46′, Pătraş), Chiţu – Popovici (46′, Rotariu), Boştină (58′, Dudaş).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.