Ilie Rotariu: “Cel mai slab joc al nostru!” AFCM 2012 Reşiţa – Vulturii Lugoj 2-1

Vulturii Lugoj doar a redus din handicap dar n-a evitat înfrângerea, astăzi, la Reşiţa, în prima deplasare din 2014, fiind depăşită de ultima clasată rămasă în competiţia Seriei a IV-a după abandonurile a două grupări.

Cu puţine puncte în cont şi ca şi condamnată să evolueze în play-out, formaţia cărăşeană a exploatat însă visarea timişenilor, înscriind în debutul fiecărei reprize. A fost, în etapa a XVII-a, AFCM 2012 Reşiţa – Vulturii Lugoj 2-1: Tîrbăţ (2 – pen.), Potocianu (50) – Ploscariu (56).

Petre Ploscariu a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault al portarului reşiţenilor, care a şi fost sancţionat cu cartonaş galben, asupra lui Ardelean, servit de Dobra. Însă, deşi a dominat partea secundă, Vulturii n-a reuşit şi cel de-al doilea gol, într-o rundă în care altă grupare din Timiş, CS Nuova Mama Mia, a câştigat în preajmă, la Lupac, tot în Caraş Severin.

Vulturii a fost rapid taxată de o greşeală a portarului Iordache, care a comis un fault în propriul careu, reşiţenii deschizând scorul din penalty, prin Tîrbăţ, în minutul 2, pe greu practicabilul gazon din Govândari, pe alocuri mocirlos. Iar gazdele au marcat la una din primele incursiuni de la reluare, prin Potocianu, în minutul 50.

*

CS Vulturii 2009: Iordache – Vlădia, Ştreangpă, Miculescu, Neagu – Precupanu, Ţoţu (60, Ivaşcu), Ploscariu, Ardelean (80, Pop) – Radosav, Hîrdău (30, Dobra).

Pe bancă: Micşa – Loga, Marta, Vînătu.

Ilie Rotariu ne-a spus la final că a fost “cel mai slab meci al nostru, pe un teren greu, mocirlos. Am întâlnit o echipă mult mai ambiţioasă, iar elevii mei s-au crezut învingători, au fost lipsiţi de atitudinea necesară. Trebuie să ne revenim cât mai repede, căci ne aşteaptă o partidă foarte dificilă, cu FC Caransebeş”.

*

Rezultatele etapei a XVII-a în C4:

Millenium Giarmata – Ştiinţa Turceni 3-3: Moroşan (24 – pen.), Zele (26), Oneţ (38) – Gâlceavă (33, 44), Schinteie (63).

FCM Reşiţa – Vulturii Lugoj 2-1: Tîrbăţ (2 – pen.), P. Potocianu (50) – Ploscariu (56 – pen.);

Pandurii II Târgu Jiu – Jiul Rovinari 2-3: Trifu (25), Dănăricu (34) – Fotescu (47), Zamfir (57), Şoşoi (82);

Muncitorul Reşiţa – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-3: Ţimbota (42), Fedor (65) – Zurbagiu (23), Magdaş (40), Hodiş (43);

FC Hunedoara – FC Avrig 3-0 (la „masa verde”; excludere din competiţie pentru două neprezentări);