În 2 ani, din ”lanternă roșie” pe podium. Becicherecu Mic e mare

La începutul săptămânii în curs, pe 4 noiembrie, s-au împlinit 2 ani de când Fortuna Becicherecu Mic, pe-atunci nou-promovată în Liga 1 Feminin, a pierdut cu 10-0 deplasarea la Olimpia 1 U.T. Cluj. Implicit, pe vremea asta în toamna lui 2017 bănățencele dețineau ”lanterna roșie” a campionatului, cu un bilanț apăsător, 8 0 1 7 7-44 1 punct. De la un an la altul, timișencele au progresat, în noiembrie 2018 având linia de clasament 8 4 2 2 20-14 14 puncte. Acum însă, în urma celei de-a patra victorii consecutive în deplasare și fără excepție pe teren advers în noua ediție, în ordinea 1-4, 0-7, 1-7, 0-3, așadar cu 21 de goluri marcate afară, gruparea din vestul Timișoarei este pe locul 2 în ierarhie, la un punct de campioanele neînvinse din Cluj, dar și cu jucătoare convocate în lotul senioarelor României pentru ”dubla” din preliminariile Euro 2021.

Într-adevăr, vineri, când este programat al doilea meci din 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal feminin, și anume ACS United Bihor – Fortuna Becicherecu Mic, în cadrul turului secund al întrecerii, în care intră în cursă și trupele elitei, ”tricolorele” vor juca la Mogoșoaia al doilea meci acasă din calificările la turneul final al Campionatului European din 2021 din Anglia, de la ora 18, cu Lituania, în lotul selecționerului Mirel Albon fiind convocate și două sportive de la Fortuna, atacantul Bianca Ienovan și fundașul Cristina Bistrian, ca înlocuitoare a Cosminei Dușa, accidentată.

Primul era pierdut cu exact o lună în urmă, 0-1 cu Belgia, primul în deplasare urmând a avea loc săptămâna viitoare, marți 12 noiembrie, în Elveția. Cele mai multe jucătoare din efectivul pentru ”dubla” României provin de la cluburi de peste hotare, mai exact 9 sportive, șase fiind convocate de la campioana Universitatea Olimpia Cluj, câte două de la Fortuna și Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, iar una de la Heniu Prundu Bârgăului.

Formație din Bistrița-Năsăud care s-a recunoscut la rândul ei învinsă pe teren propriu de bănățence, îngroșând rândurile echipelor pierzătoare acasă cu timișencele în acest campionat, după Independența, care a cedat cu 1-4, CSȘ Târgoviște, cu 0-7 și AFC Fair-Play București, cu 1-7. Duminică de la ora 11, în etapa a VIII-a din Liga 1, ACS Heniu Prundu Bârgăului – ACS Fortuna Becicherecu Mic 0-3 (0-0).

Astfel, a doua clasată are cu numai un punct mai puțin față de liderul campion dar și un gol mai puțin marcat decât aceeași fruntașă din Cluj, minime diferențe ca și imposibile chiar și anul trecut pe vremea aceasta. A fost a șaptea victorie consecutivă a Fortunei, dintre care șase fără a primi gol, media generală a golurilor înscrise de timișence într-un meci din acest campionat fiind aproximativ 5.

A fost chiar prima victorie a bănățencelor pe terenul echipei Heniu Prundu Bârgăului, Fortuna fiind unica prim divizionară care a câștigat toate meciurile jucate în deplasare în campionatul în curs.

Fără Dumitrița Prisăcari, suspendată după cartonașul roșu primit etapa trecută, Maria Neacșu, absentă din motive personale, și Denisa Hațegan, Cristina Sucilă și Adina Rognean, accidentate, echipa s-a prezentat foarte bine și a reușit să spargă gheaţa în Bistrița-Năsăud cu o victorie la scor de forfait.

Prima repriză a fost una mai echilibrată şi încheiată cu un scor alb, cu toate că ambele formații, calificate în play-off-ul Top 3 al ediției trecute, puteau înscrie, doar că imprecizia lor a fost una amară.

Repriza a doua a aparținut total fetelor pregătite de Florin Pădurean şi Andra Vela, care au efectuat o primă modificare, Alexandra Lunca intrând după pauză în locul Teodorei Tîrtea, ceea ce a adus un plus în faza ofensivă.

A venit rapid și deschiderea scorului, în minutul 49, prin reuşita Biancăi Ienovan, selecționabila în lotul României. Dominarea oaspeţilor a continuat dar după alte ocazii mari şi contrar cursului jocului, gazdele puteau egala atât prin Alexandra Hornea în minutul 59, cât şi în minutul 77, la o ieşire hazardată a portarului Roşu, şutul Danielei Mardari trecând însă pe lângă poartă.

În schimb, cu trei minute înainte de final, căpitanul oaspeţilor, Cristina Codrescu, i-a pasat excelent Claudiei Bistrian, care i-a trimis Marianei Voinea, aceasta lobând balonul peste apărarea adversă, de unde Alexandra Lunca a şutat pe jos pe lângă portar, aducând liniştea în tabăra vizitatorilor.

Iar apoi, în prelungiri, la ultima fază de joc, Nicoleta Deca a executat o lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta, mingea fiind respinsă de apărarea adversă dar Mariana Voinea fiind pe fază și urmărind mingea… 0-3.

ACS Fortuna Becicherecu Mic se plasează la patru puncte distanță de urmăritoarea de pe locul trei, Universitatea Galați, pe care o va întâlni în etapa următoare, care se va disputa duminică 17 noiembrie, după ”dubla” României. Ulterior, până la finalul turului, bănățencele vor mai juca tot acasă și cu Selena Șantierul Naval Constanța respectiv în deplasare la Odorheiu Secuiesc, pe când campioana din Cluj, acasă cu Fair-Play București, la Arad și pe teren propriu cu Heniu.

Fortuna Becicherecu Mic a învins în Ardeal în alcătuirea Cosmina Roșu – Sabina Scurtu, Florina Abrudan, Cristina Codrescu (cpt.), Denisa Heisu (min. 67, Rebeca Pavel), Bianca Ienovan, Nicoleta Deca, Cristina Costa, Claudia Bistrian, Larisa Grigore (min. 80, Mariana Voinea), Teodora Țirtea (min. 46, Alexandra Lunca).

Pe bancă: Oana Stoianov și Anca Dobai.

Rezultatele etapei a VIII-a și programul antepenultimei runde a turului, pe coloana dreaptă, a clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.