1-1, scor final. Dar s-a lăsat în cele peste 5 minute de prelungiri cu îmbrânceli între jucători. Stoianov, galben pentru proteste.

Minutul 87. Blaga, galben. Henț.

Mai ceva schimbări și un galben. Astfel, în minutul 84, intră Oberșterescu în locul lui Făgețan, iar Gabără, la Pobeda, pentru Rusu.

Minutul 79: 1-1, din penalty. Piloiu îl faultează pe Vișan. Marchiș imparabil sub transversală.

Minutul 64. Vucea pentru Vișan. Apoi, în 77, Stoica iese, Ionuț intră.

Minutul 60. Novac, autor al golului, iese accidentat. Intră Bratan.

Minutul 58. Putea fi 1-1. Puternicul șut al lui Stoica, deturnat de sub transversală de Stoianov.

Și totuși… 0-1, în minutul 52. Novac a pătruns și a marcat pentru Pobeda! Zero – unu, după 4 cornere la rând nefructificate de violeți. Cam așa se întâmplă. A, și să nu uităm, Marchiș a intrat din minutul 46 în locul lui Ardelean.

Partea a doua nu aduce momentan nimic special. ASU Politehnica învingea până acum acasă cu 2-0 în fața Peciului Nou și cu 3-0 în fața Ghirodei, dar și ”bulgarii” au procentaj maxim prin deplasări: 3 din 3!

Nimic la nimic iar Cătălin Botaș, ajutat azi de Petre Gașpar și Horațiu Lotrean, observați fiind de Ion Juravle și Florin Parlea, îi cheamă pe jucători la vestiare. Pauză, 0-0. Jocul începea cu 5 minute întârziere, deci nu noi suntem cei… întârziați.

Stoianov prinde în minutul 42 șutul lui Popoviciu din lateral, de la 17 metri, iar Pobeda are două cornere, executate fără rezultat de Novac.

Prima parte, punctată la mijlocul ei de transversala lui Mărănescu, pare a curge spre un 0-0. Sau?

Iată și o lovitură liberă, faultat fiind Ardelean. Stoica îl lasă pe Popoviciu dar șutul e în zid.

Nu aduce tocmai cu un joc între echipe cu 15 respectiv 12 puncte după 6 etape.

Dominare sterilă a poliștilor, dar fără efect. Pobeda, în alb, mai scapă dar se pierde în jumătatea adversă.

Ismail, primul galben.

În minutul 23 ASU Politehnica putea deschide scorul dar șutul bombă al lui Mărănescu, de la 12 metri lateral, nimerește transversala. Tot 0-0.

Pe banca polistă e Antonio Foale, director tehnic, în absența lui Paul Codrea, antrenor aflat în Grecia cu familia.

ASU Politehnica atacă spre tabela de marcaj și o face în general bine. Iar tribuna schelet metalic aproape că s-a umplut între timp. A venit totuși lumea…

Și totuși, violeții echipați azi în culorile foarte închise, bătând spre negru, au două ocazii, Ardelean încercându-l pe Stoianov de la 16 metri, în minutul 7, dar acesta plonjează bine, iar Popoviciu trage tare, veteranul goal-keeper deturnând în corner în minutul 11.

Primul sfert de oră, dominat de ASU Politehnica, dar nu intens.

Nu foarte multă lume, peste vreo 200 de fani alb-violeți. Și bate vântul…

ASU Politehnica: Burtic – Birău, Obrejan, Gălan, Mărănescu – Stoica, Popoviciu, Vucea, Ilie – Făgețan, Ardelean.

Pe bancă: Rogojină – Ionuț, Opriș, Sorin Oberșterescu, Vișan, Marchiș, Feher.

Pobeda Dudeștii Vechi: Stoianov – Fibișan, Piloiu, Blaga, Boboiciov, Ismail – R. Mirciov, Rusu, S. Budur, Novac – Kalapiș.

Pe bancă: Bratan, G. Mirciov, T. Budur, A. Niță, Gabără.

Etapa a 7-a a Diviziei D Timiș demarează la ora 17 cu cel de-al 3-lea meci acasă al nou-promovatei ASU Politehnica Timișoara, alb-violeți cu procentaj maxim care, după ce au pornit cu un 9-2 la Făget, au mai învins de 4 ori, la două, 3 sau 4 goluri diferență. Îi vizitează Pobeda, cea care câștiga primele 9 etape ale sezonului trecut, cei din Dudeștii Vechi, cu 3 puncte mai puțin decât gazdele, venind cu 100% în deplasare (3 victorii; 5-1) dar și cu două eșecuri acasă. Și noi vom fi pe ”Știința”, cu un live text…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Poli Timişoara, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la ÎN DIRECT, din Divizia D Timiş. ASU Politehnica Timişoara – Pobeda Dudeştii Vechi 1-1: transversală Mărănescu (23), egalare din penalty Marchiș (79) – Novac (52). Fără Codrea, în Grecia