ÎN DIRECT din Divizia D Timiş, ASU Politehnica Timişoara – Unirea Sânnicolau Mare 3-2 FINAL: Gălan 10, Tulcan 17, Popoviciu 75 – penalty – Nagy 6, Galea 41. Mare banner al galeriei, LIGA COMUNISTĂ

Finish, 3-2. Liderul va hiberna cu doar două puncte risipite în întregul tur. ASU Politehnica, favorită la promovare, confirmă după 16 meciuri în D Timiş. Unirea încheie merituos.

3 minute de prelungiri. Asistentul Lotrean îi semnalizează centralului Neagoe, care îl elimină de pe bancă pe Flavius Sitaru. Protestase la o decizie de arbitraj.

Minutul 89. Iese Ghinescu, intră Sîrbu.

Minutul 87. Toma Stoianov primeşte cartonaş galben. Şi căpitanul.

Minutul 83. Iese Manoliu, intră Alexandru Stoianov.

Minutul 80. Iese Ilie, intră Brînzan. Care primeşte cartonaş galben, pentru pătrunderea în suprafaţa de joc. Dar asistentul ar fi trebuit să-l prevină în privinţa nepătrunderii în teren.

Minutul 77. Iese Vucea, intră Alexandru Ionuţ.

Minutul 75. Miron îl faultează pe Tulcan în careu. Penalty, transformat de Popoviciu. Miron vede şi cartonaşul galben. Şutul, în stânga portarului, pe jos. Portarul, pe colţul opus: 3-2.

Minutul 72. „Liberă” Ilie, reluată cu capul de Tulcan, la care fundaşii Unirii resping. Din tribună, iluzie optică, mingea părea a se duce în plasă.

Minutul 71. Tot 2-2. Dar sunt jucători de rezervă la încălzire, pe vârfuri să intre.

Spuneam de Căprărescu, ei bine, Neagoe vine la marginea terenului şi îl îndeamnă la calm. În premieră în acest joc, antrenorul ia loc pe banca de rezerve.

Meci echilibrat. Fără ocazii de gol, dar cu şuturi de la distanţă ale Unirii. Posesia balonului, în suferinţă.

Şi Nae Căprărescu, antrenor al oaspeţilor, a ridicat vocea la deciziile centralului: „Ai început circul?” Probabil.

Chiar dacă jocul e foarte bun, deciziile arbitrilor ştirbesc oarecum din spectacol. Iar unii se mai înfurie. Doar galeria cântă necontenit.

Minutul 67. Intră numărul 25, Popa, şi iese Opriş.

Minutul 63. Tulcan, polistul, vede şi el cartonaşul galben.

Minutul 62. Nagy, cartonaş galben.

De fapt Paul Codrea s-a adresat asistentului Lotrean apropo de semnalizările de la margine.

Minutul 59. Intrare grosolană asupra veteranului Toma Stoianov. Nas spart. Faultul, comis de Popoviciu, în propria jumătate dar centralul Neagoe acordă lovitură liberă în favoarea violeţilor. Apropo de arbitraj, şi asistenţii o dau în bară.

Minutul 58. Iese Făgeţan, intră Vişan.

De bun simţ, galeria alb-violetă îi îndeamnă pe Mirciulică şi Miliţică la un rendez-vous cu gratiile. Celebra strigare „La Puşcărie…!”

Poliştii atacă în partea a doua spre căminul găzduind vestiarele.

Estimăm peste 500 de spectatori pe frigul de noiembrie, la ultimul joc al toamnei în D Timiş.

Banner mare: LIGA COMUNISTĂ. Fanii polişti sunt însă obligaţi să-l înfăşoare la loc, la instrucţiunile expres ale observatorului de joc. Credem şi noi, adevărul supără iar sistemul trebuie protejat şi perpetuat. Nu?

Galben-negrii sânmiclăuşeni au dat o replică pe cinste liderului violet. Vor ţine pasul şi la reluare?

Tocmai începe partea a doua, după o foarte frumoasă primă parte: 2-2.

*

Minutul 43. Galben şi pentru alb-violeţi: Birău.

Minutul 41: 2-2. Corner Crişan Cătălin iar Galea reia imparabil în plasă.

Prim galben, pentru Miron, în minutul 37, în urma unui fault asupra lui Tulcan.

Minutul 34. Nagy, ghiulea de la 35 de metri, razant cu transversala.

Minutul 28. Făgeţan, singur, în care, şutează puţin peste de la 9 metri.

Minutul 23. Tulcan are golul de 3-1 pe frunte dar trece pe lângă vinclu, la centrarea lui Popoviciu de pe dreapta.

Minutul 17: 2-1. Făgeţan ia o minge pe cont propriu, intră în care, driblează 2 oponenţi şi de pe linia de fund centrează în faţa porţii, de unde Flavius Tulcan marchează, cu latul.

Minutul 10. Liberă de la 17 metri, lateral, executată de Popoviciu. Centrarea, reluată cu capul de fundaşul Gălan: 1-1.

Minutul 8. Putea fi 0-2. Burtic respinge în corner şutul lui Nagy, scăpat singur.

Minutul 6. Mingea circulă pe traseul Tulcan – Ghinescu, se şutează la poartă iar şutul respins e fructificat de Nagy, de la 6 metri: 0-1.

*

Echipele…

ASU Politehnica: Burtic – Birău, Gălan, Obrejan, Mărănescu – Ilie, Popoviciu – cpt., Vucea, Opriş, Flavius Tulcan, Făgeţan.

Pe bancă: Rogojină – Obreşterescu, Brânzan, Popa, Ionuţ, Vişan, Panc.

Unirea: Marius Sitaru – Florescu, Miron, Galea, Crişan Cătălin, Nagy, Toma Stoianov, Ghinescu, Manoliu, Crişan Şerban, Daniel Tulcan.

Pe bancă: Timiş – Jivici, Oancia, Şerban Marius, Stoianov jr., Sîrbu, Flavius Sitaru.

În direct, şi aici, jocul cădere de cortină peste turul Diviziei D Timiş, între ASU Politehnica Timişoara, lider nou-promovat, şi oaspetea fruntaşă Unirea Sânnicolau Mare…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.