Nu doar Smaranda, care l-a egalat sâmbătă pe Pap la titularizări în B2 între buturile lui ACS Poli, n-a primit încă gol în acest campionat, reamintind de plasele nescuturate pe când apăra poarta lui UTA, dar și CS Mioveni nu încasase încă nici un gol până înaintea ultimei deplasări a turului, așa încât partida uvertură a returului în Liga 2, de vineri de la ora 17, pe ”Dan Păltinișanu”, nu se anunță a fi tocmai floare la ureche pentru alb-negrii abia reinstalați în fruntea seriei.

Fără Ovidiu Popescu, suspendat, ex-prim-divizionara este la a doua încercare în acest sezon de a-și menține fotoliul de lider, prima eșuând în runda a doua, când, în ciuda unei victorii pe malurile Begăi, 1-0 cu CS Unirea Tărlungeni, șefia era preluată la golaveraj de reșițeni. Acum însă, o victorie cu argeșenii de la CS Mioveni, pe care ACS Poli îi depășea în tur prin reușitele lui Belu și Bărbuț din minutele 10 și 70, ar conserva statutul de lider al timișorenilor.

Dan Alexa și secunzii Benga și Vlaicu: acasă, 5 victorii din 5 cu ACS Poli, golaveraj 12-1

”Un meci foarte important pentru noi, căci începe returul și întâlnim o echipă foarte bună, care a eliminat din Cupă două echipe de top și trage la promovare. Au un antrenor ambițios, Claudiu Niculescu”, a specificat antrenorul timișorenilor, Dan Alexa, în conferința de presă de la ora 16, prefațând un meci pe care ACS Poli îl abordează cu un avans de 7 puncte față de oaspeții argeșeni, clasați pe locul 4, și care s-au înclinat abia în prececenta lor ieșire, 3-1 la Câmpina, după ce nu primeau gol în prealabil: 0-0 la Râmnicu Vâlcea, 1-0 la Oradea, 2-0 la Slatina, 1-0 la Caransebeș.

ACS Poli n-a pierdut însă nici un punct pe teren propriu, Alexa remarcând: ”Cheia jocului este la noi, vom juca cu mare atitudine și sperăm să avem posibilitatea să câștigăm!”

Referitor la traseul clubului din Mioveni în Cupa României, în care va găzdui un sfert de finală contra lui CFR Cluj, conform tragerii la sorți de astăzi, Alexa a mai remarcat că ”nu este ușor să elimini pe Astra și pe Dinamo”, reușite conturate pe parcursul turului, între partidele de campionat.

Alexa a mai specificat că ”Ayza este un jucător periculos, profesionist, a jucat în primele două ligi, trebuie să fim atenți la el, să-i aplicăm un tratament special. Este important să avem atitudine, chiar mai mult decât în jocurile anterioare!”,  partide precedente în care ACS Poli s-a impus de 4 ori cu 3-0, din totalul celor 5 succese la rând fără gol primit, trei dintre scorurile de forfait fiind pe teren propriu. Tot de 3 ori a marcat în weekend și CS Mioveni, 3-1 acasă cu Șoimii Pâncota, întorcând scorul după pauză prin Bălan, Răuță și Galan, în minutele 47, 71 și 87, în alcătuirea de start Popescu – Calvin, Stoica, Rada, Stoica – Răuţă / cpt., Biceanu, Galan – Mazilu, Nilă, Ayza.

A vorbit la rândul său și portarul Smaranda, referindu-se și la vizitatori: ”E o echipă care are un joc bun, are un antrenor, iarăși, foarte bun, dar trebuie să ne atingem obiectivul, să câștigăm acest joc. Noi suntem echipa care trebuie să jucăm și să obținem toate cele 3 puncte și totodată trebuie să ne îndeplinim obiectivul pe un termen lung. Nu țin cont de recordul de meciuri, că nu am primit gol, dar sper să nu primesc și de această dată!”

* Tichetele pentru jocul de vineri sunt disponibile începând de astăzi la aceleași prețuri: 5 lei la tribuna II, 7 lei la tribuna I, 10 lei la tribuna 0. Accesul la peluze este liber – în acele zone este intrarea gratuită și pentru copiii cu vârsta sub 14 ani. Biletele se găsesc la biroul ticketing de la zona vestiarelor, iar în ziua partidei vor fi distribuite și la cele două chioșcuri de la zona tribunei oficiale, respectiv din spatele peluzei nord.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la În fața unei sfert-finaliste a Cupei ce n-a primit gol în 4 deplasări în B2, ACS Poli Timișoara admite: ”Noi suntem echipa care trebuie să jucăm!”

1. Ne-a Canea aţi recuperat umbrela de la ACS Poli,pentru că a trecut mult timp de la meciul cu Sebeş de astă vară din luna iulie , am fost şi eu la acest meci.