În sfârșit: UTA – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

La a patra încercare, după 0-0 cu ilfovenele și eșecul cu 2-3 cu ieșenii, regina remizelor Ligii 1, UTA, a spart gheața pe teren propriu, egalând-o astfel la puncte pe învinsa sa din Târgoviște, care se prezenta la Arad după rezultate tot mai bune în deplasare, trecând de la înfrângerea cu 1-0 la Iași la remizele albe cu Academica și CFR Cluj, urmate de victoria cu 2-0 la Botoșani. Alb-roșii nou-promovați au readus-o cu picioarele pe pământ, marcând unicul gol în primele minute după pauză și ajungând la 4 apariții consecutive fără eșec: UTA – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0).

În aceste opt etape din turul campionatului, UTA a întâlnit echipe accesibile, situate în a doua jumătate a ierarhiei, iar linia de clasament este bună, arădenii acumulând 11 puncte și înregistrând o singură înfrângere. Liniaritatea s-a făcut resimțită și în evoluția echipei, aceasta nu a avut prestații foarte slabe, dar nici evoluții eclatante. Pe lângă adversarii din teren, în toată această perioadă, UTA s-a confruntat și cu un adversar nevăzut, această blestemată inginerie socială cu protocoale normative, căreia i-au căzut în plasă și tineri sportivi ai arădenilor.

Începutul partidei cu Chindia Târgoviște nu a fost unul fericit pentru UTA, primul șut pe spațiul porții lui Aioani fiind trimis de Bustea după mai bine de jumătate de oră. Dar nici oaspeții aflați în cel de-al doilea sezon în Liga 1 n-au prezentat vreun pericol real pentru poarta lui Florin Iacob.

După pauză, arădenii au intrat mai hotărâți pe teren și acest fapt s-a concretizat prin golul reușit de tânărul Denis Rusu. UTA a mai ratat o ocazie mare de gol prin Ursu și astfel s-a încheiat o partidă fără prea mari veleități de ambele părți, dar semnificativă pentru nou-promovații de pe Mureș, deoarece au obținut în sfârșit prima victorie pe teren propriu în noul campionat al ligii intâi. Urmează ieșirea la Botoșani, primirea medieșenilor și deplasarea la campionii clujeni.

Rezultatele etapei a opta, programul rundelor 8-9 și clasamentul, pe coloana dreaptă.

*

UTA – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

Arad, 24 octombrie 2020; stadion Francisc Neumann; teren bun.

A marcat Denis Rusu (min. 52) cu un șut din interiorul careului în cross.

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Albu, Benga, Roumpoulaku – Tescan (min. 46, Ursu), N. Roșu, Isac (min. 90+1, Erico da Silva), D. Rusu – V. Morar (min. 75 Ioniță), C. Rus (cpt.) (min. 89 Buhăcianu).

Antrenor: Balint Laszlo.

Pe bancă: H. Moldovan, Oroian, C. Popescu, Klapan, Miculescu.

Chindia Târgoviște: Aioani – Dinu, Pițian, Fomba, Ioniță (min. 64 Martac) – Neguț (min. 79 Grassano), Rață, Berisha (min. 64 Neicuțescu), Yameogo (min. 89 Cherchez) – D. Popa, D. Florea (cpt.).

Antrenor: Emil Săndoi.

Pe bancă: D. Moldovan, Negrea, Atanase.

Cartonașe galbene: Bustea, Albu, Benga, Morar; Yameogo, D. Florea.

Arbitri: Iulian Dima (București), Alexandru Cerei (Cluj), Szabo Gerö (Cluj). Rezervă: Andrei Tiții (Sibiu). Observatori: Cătălin Cursaru (Ploiești), Iosif Olah (Sfântu Gheorghe).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.