Înapoi pe Știința. ASU Politehnica – ACS Dumbrăvița 0-0. FOTO + declarații Petruescu, Bălu

Frumusețea gazonului natural, verde scăldat în soarele după-amiezii de februarie, opacitatea scorului imaculat: ASU Politehnica Timişoara – ACS Dumbrăviţa 0-0. Detalii, declarații și fotografii de la meciul amical jucat pe terenul ”Știința”…

Partida de verificare disputată cu începere de la ora 15 între secund divizionara cel mai bine clasată dintre cluburile timișorene înaintea sezonului de primăvară și nou-promovata în Liga 3 din vecinătate a fost suficient de tensionată pentru un meci de pregătire, punându-te pe gânduri dacă nu cumva s-ar împărți deja primele puncte, iar unii nu știu.

Iar apropo de știință, arena ”Știința” era la fel de familiară mai multor jucători ai oaspeţilor, precum componenților gazdelor, cu mențiunea că la ”verzii” din Dumbrăviţa a debutat în partea secundă şi ultima achiziţie, Adrian Poparadu, un alt ex-polist.

Tot în partea a doua s-au și înmulţit ocaziile la poarta lui Robert Miklos, dar tânărul negru-alb-verzilor a răspuns cu brio la toate provocările. Iar în două rânduri a și fost ajutat de providențiala transversală.

Aşa se întâmpla la începutul reprizei secunde, când Mera a trimis în bara din dreapta, cu capul, din apropiere, mai exact în minutul 60, în minutul 73 Ignea încercând să înscrie direct din corner, la care Miklos a fost însă la post…

Iar cu opt minute înainte de final același Mera și tot cu capul, din 8 metri, la centrarea perfectă a lui Ignea din lovitură liberă de la 22 metri lateral dreapta, l-a arcuit pe Mikloş, care a deviat în transversală… Peste poartă, în corner, rămas fără rezultat.

De semnalat că ”verzii” de la ACS Dumbrăviţa au efectuat câteva achiziţii sonore pentru nivelul ligii a treia, înscriindu-se drept candidați cu aspirații la promovare. Căci după venirea lui Alexandru Birău, marţi a semnat şi Adrian Poparadu, iar după toate probabilităţile va pune penelul pe hârtie şi portarul Mădălin Smaranda, care a privit jocul din tribună.

La fluierul arbitrului Alexandru Manea au jucat următoarele formaţii:

ASU Politehnica: Murariu – Bedea, Scutaru, Vidrăsan, Cojocaru – Bogdan Vasile (min. 19, Mera), Dros – Plămadă, Ignea, Lucas Fabricio – Alvarenga.

Antrenor: Cosmin Petruescu.

Au mai intrat: Cherecheş, Schieb, Cristian Ene, Mihai Ene, Alexandru Manea.

Pe bancă: Alexandru Borbei.

Au lipsit Munteanu – învoit, Coadă – accidentat, și Jurj, convocat la lotul naţional U19.

ACS Dumbrăviţa: Robert Miklos – Telescu, Gălan, Boancă, Podină – Birău, Stancu, Briciu, Rus – Silaghi, Voinea.

Antrenor: Sorin Bălu.

Au mai jucat: Bîrză, Poparadu, Nanu, Ştefan, Soare, Pricop, Udrea şi Jinga.

*

La cald…

Cosmin Petruescu: ”Având în vedere că este primul joc pe iarbă după ultimul din campionat, din luna decembrie, consider că putem fi cât de cât mulţumiţi, mai puţin de rezultat. Pentru că nu putem fi mulţumiţi când întâlnim o echipă dintr-un eşalon inferior şi nu reuşim să câştigăm, dar cu toate acestea consider că am fi meritat victoria în jocul de astăzi pentru că am avut mai multe şi mai clare situaţii de gol, inclusiv vreo 3 sau 4 bare. Dar una peste alta, având în vedere că ieri am susţinut un antrenament pe iarbă şi azi primul joc, consider că încet, încet ne apropiem de ritmul şi ceea ce ne dorim să jucăm în prima etapă la Luceafărul”.

Întrebat care jucători au semnat, Petruescu a răspuns… „Alvarenga a semnat cu noi şi sperăm ca şi lui să-i sosească actele pentru a-l avea apt în prima etapă. Claudio Kiala, nu i-au sosit toate actele, jucătorul a semnat şi a fost în ultimele jocuri de pregătire folosit de CSM Lugoj, unde va fi cu siguranţă împrumutat până în vară. Celălalt străin din teste, brazilianul Lucas Fabricio, rămâne deocamdată doar în pregătiri. Fabricio trebuie deocamdată să se adapteze… e în pregătiri cu noi, are doar 19 ani, deocamdată avem mari probleme în a comunica, căci vorbeşte o limbă care nu e foarte populară la noi, portugheza. Alvarenga vorbeşte spaniola, se vorbeşte mai des în părţile noastre. Trebuie să trecem şi peste bariera aceasta… Deocamdată nu se pune problema de a fi în lot pentru prima etapă”.

Întrebat de accidentarea lui Vasile din primul sfert de oră, Petruescu a spus: ”Sper să nu avem parte de o surpriză neplăcută la Bogdan Vasile, jucător important pentru noi, s-a pregătit foarte bine şi sper să nu fie ceva foarte grav”.

În privinţa unui fundaş, „suntem în discuţii, trebuie să ne consolidăm lotul, numeric. Din păcate pentru noi după meciul de la mijlocul săptămânii trecute Coadă s-a resimţit şi are o fractură de coaste, cred că va fi indisponibil trei-patru săptămâni, şi cu siguranţă mai avem nevoie de un jucător care să acopere postul de fundaş central. Suntem în discuţii, sper să se şi concretizeze ceva până la prima etapă”.

Sorin Bălu: ”Nu ştiu dacă a fost chiar un meci dur, a fost un antrenament bun pentru noi, o primă repriză foarte echilibrată şi o a doua repriză în care cei de la Poli şi-au creat ocazii de a marca, însă sunt bucuros că jucătorii mei, pe fond de oboseală, dat fiind faptul că noi am venit la sfârşitul săptămânii din cantonament, au răspuns bine. Până la urmă sarea şi piperul fotbalului e golul. Dar mă bucur că nu am primit gol, sunt un pic trist că nu am marcat. Pentru noi pot spune că a fost un antrenament reuşit. Mai aşteptăm un portar săptămâna asta, vedem dacă-şi dă acordul să vină la clubul nostru. Până nu semnăm, nu pot să declar nimic…”