Înclinate acasă la “Elite” în faţa Ardealului. LPS Banatul “jaloane” în 1-7 la U19, Centrul de Excelenţă 0-2 la U17

Sâmbătă cu două înfrângeri acasă dar şi un succes în deplasare, însă nu numai, pentru grupările din Timişoara programate astăzi în cadrul etapei a patra a competiţiilor juvenile de fotbal.

logo fotbal

Încă un 1-7 pentru fotbalul juvenil de pe Bega în Liga Elitelor U19 – Vest în faţa celor de la “Ardealul”, de astă dată nu prin ACS Poli în deplasare, ci prin LPS Banatul, pe teren propriu.

Elevii lui Tiberiu Brîndescu s-au înclinat cu 1-7 (0-3) ardelenilor, Legradi doar reducând din handicap pe final, dintr-o lovitură liberă, după ce Muj rata tot în repriza a II-a un penalty pentru bănăţeni.

“De nerecunoscut, nişte jaloane”, a oftat profesorul Brîndescu, ai cărui elevi primeau primul gol în minutul 9, din penalty. Timişorenii au primit şi mai repede întâiul gol al părţii secunde, în minutul 50.

LPS Banatul: Imbrescu – Titu, Copoeru, Iakab, Tismănaru, Toader, Buda, Ciontu, Muj, Andraş, Stângă.

Au mai jucat: Legradi, Fluture, Vasiliu, Betea şi Buzan.

*

Celelalte două garnituri ale «Banatului» au evoluat astăzi în deplasare, la Sebeş, unde gazda LPS s-a impus în Campionatul Naţional FRF de juniori A, cu 3-2, dar a cedat timişorenilor la juniori B, cu 1-2.

Juniorii A ai lui Florin Filip au pierdut cu 3-2 (2-1) după ce Mărgan deschidea scorul în minutul 14, ardelenii răsturnând scorul la 3-1 iar Dan stabilind scorul final din lovitură liberă.

LPS Banatul, juniori A: Puiu – Brad, Maxim, Greu, Dan – Milcu, Gaidoş, Cluci, Berivoescu, Laslo – Mărgan.

Au mai jucat: Stanislav, Duma, portarul Vicar şi Mihai.

Rezerve: Morar, cu o problemă la genunchi, survenită la încălzire.

“S-a jucat pe un teren foarte prost iar gazdele au făcut-o destul de agresiv. Arbitrajul n-a influenţat la fazele decisive dar a tolerat maniera de joc a gazdelor şi şi-a pus amprenta pe rezultat. Sebeşul a fost agresiv mai mult decât trebuie, dar din păcate fotbalul a fost mai puţin. Căldură excesivă!”, a semnalat profesorul Filip.

Triumf timişorean al Banatului la juniori B, 1-2 (0-1) pentru juniorii lui Sorin Badea prin reuşitele lui Andrei Mura, care a finalizat  acţiuni prin care oaspeţii au preluat de două ori conducerea, obţinând 3 victorii din 4 apariţii.

LPS Banatul, juniori B: Ciută – Baitz, Pop, Ştirbu, Bonda, Stănilă, Ferţu, Gavrilă, Talpă, Mura, Peter.

Au mai jucat: Croitoru, Puiu, Zeicu.

Pe bancă: Găină, Rus.

*

Una caldă, alta rece pentru Centrul de Excelenţă Timişoara.

În Liga Elitelor U17 – Vest, eşec cu cei de la Ardealul, 0-2 (0-1), marcatori fiind Cortea, în minutul 10, şi Rie în minutul 71.

Centrul de Excelenţă Timişoara a început azi cu Barbu – Stoianovici, Manea, Giosu, Popa, Manolache, Chera, Onişa, Casian, Şimăndan, Burghele.

Au mai jucat: Rus, Goţa, Leucean, Cora şi Doda.

Pe bancă : Pădure, Feti.

Cartzonaşe galbene: Popa, Casian.

În Campionatul Naţional de juniori B, victorie în schimb pentru Centrul de Excelenţă Timişoara, într-un meci tot pe teren propriu, 2-0 (0-0)  cu CFR Simeria, prin reuşitele lui Trip (minutul 46, din lovitură liberă) şi Piţigoi (56).

Centrul de Excelenţă: Pădure – Cora, Constantini, Ţiereanu, Coroiu, Bănceanu, Costea, Deta, Trip, Doda, Piţigoi.

Au mai jucat: Leucean, Goţa, Feti.

Pe bancă: Zaha şi Rusu.

Garniturile Centrului de Excelenţă Timişoara susţineau la mijlocul săptămânii, în deplasare, apariţii restanţă, LPS Satu Mare impunându-se cu 4-0 (0-0) la U19 iar CSŞ Caransebeş cedând cu 0-2 (0-0) la U17.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.