Independența Baia Mare – Fortuna Becicherec 5-4 (3-3) în Liga 1. Timișencele egalează de două ori în 10 jucătoare, Borodi preia și a treia oară conducerea

Fortuna Becicherec, reprezentanta fotbalului din Banat în Liga 1 de fotbal feminin, a pierdut astăzi la limită prima deplasare din actualul sezon al elitei, la Recea, în Maramureș, la finele unui foarte echilibrat și disputat meci cu multe goluri, în care a răsturnat scorul în primul sfert de oră prin a prelua conducerea dar și a egalat apoi atât în repriza I cât și în cea de-a doua, deși a evoluat în inferioritate numerică încă de la mijlocul părții întâi. Eforturile i-au fost însă zadarnice, aceeași Ioana Borodi aducând Independența Baia Mare și pentru a treia oară în avantaj, de astă dată decisiv: 5-4 (3-3).

Pledoarie pentru fotbalul feminin într-un joc disputat astăzi de la ora 11 în cadrul etapei a V-a din Liga 1 în nordul țării, în apropiere de Baia Mare, unde gazda Independența s-a reabilitat în prima reprezentație după două săptămâni și jumătate la Recea prin a pendula de la înfrângerile cu 1-2 pe același teren cu Heniu Prundu Bârgăului și vicecampioana Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, la succesul cu 5-4 (3-3) cu vizitatoarele de la Fortuna Becicherec, care au suferit la mijlocul primei reprize pierderea prin eliminare a Claudiei Bistrian, cartonaș roșu și lovitură de la 11 metri din care maramureșencele aveau să egaleze la doi.

Băimărencele, aliniind o formație foarte tânără, cu sportive cu vârste cuprinse între 16 și 21 de ani, au deschis rapid scorul și au mai preluat apoi de încă 3 ori conducerea, de fiecare dată în condiții de superioritate numerică, 3-2, 4-3 și 5-4, în cele din urmă conservând minimul avantaj, pentru primele puncte din actuala ediție de campionat.

Demarată cu o retragere din competiție și o serie de meciuri amânate în diferite etape, iar în general în regim de discontinuitate, o problemă pentru participantele la întrecere și intrarea acestora în ritmul competițional. De fapt, runda încheiată astăzi de la ora 11 și în care gazdele și-au luat aproape partea leului, a fost prima completă după nu mai puțin de 3 săptămâni, comparativ cu etapa trecută, din care o singură întâlnire a fost bifată.

Runda a început ieri cu Asociația ”Club Fair-Play” București – Vasas Femina 4-3 (1-2), bucureștencele redresându-se după ce erau învinse duminica trecută în unicul meci al etapei anterioare cu 9-1 la campioana Universitatea Olimpia Cluj, însă weekend-ul a oferit un rezultat și mai spumos, acest 5-4 în Maramureș.

Unde Fortuna a fost nevoită să se prezinte după o pauză competițională de peste două săptămâni, de la primele apariții în noua campanie a Ligii 1, din 19 și 26 septembrie, când pierdea respectiv învingea acasă, 0-5 cu clujencele dar și 2-1 cu Universitatea Galați. Mai apoi, în weekend-ul trecut n-a jucat, partida programată acasă cu Universitatea Alexandria urmând a se disputa pe 18 noiembrie de la ora 11.

Până atunci, acasă duminica viitoare cu o altă grupare nordică, Heniu Prundu Bârgăului, din Bistrița-Năsăud, iar pe 4 noiembrie la București cu ”Fair-Play”.

Astăzi, maramureșencele antrenate de Liviu Ivasuc au deschis scorul prin Ioana Borodi în minutul 9, însă Fortuna a întors brusc scorul, prin Larisa Ienovan, marcatoare în minutele 10 și 12: 1-2.

Aceeași Ioana Borodi a izbutit în minutul 21 obținerea unei lovituri de la 11 metri, fază în care Claudia Bistrian a fost eliminată de pe teren, cartonaș roșu, pentru un fault din postură de ultim apărător, căpitanul Laura Desmerean egalând pentru gazde: 2-2. Mai urmau însă trei pătrimi din meci pe care bănățencele erau nevoite să le joace în inferioritate numerică, o povară care avea în cele din urmă să-și spună cuvântul.

Ioana Borodi a preluat din nou destul de rapid conducerea pentru Independența, 3-2 în minutul 28, însă și Loredana Sas a egalat în minutul 43, 3-3, Fortuna izbutind pentru a doua oară în repriza I să anihileze avantajul nordicelor.

Precum la începutul primei părți, băimărencelor nu le-a luat mult să preia din nou conducerea și în debutul reprizei a II-a, și tot prin căpitanul Laura Desmerean, 4-3 în minutul 49, însă și Fortuna a repetat isprava din primul sfert de oră al întâlnirii, egalând din nou cu promptitudine, de astă dată deși în 10 sportive: 4-4 prin Florina Abrudan.

Aceeași Borodi a înscris din nou spre mijlocul reprizei secunde, în minutul 65, stabilind și scorul final: A. S. Independența Baia Mare – Fortuna Becicherecu Mic 5-4 (3-3).

*

Independența Baia Mare: Szidonia Salamon – Maria Georgiana Dârle, Andreea Pop, Diana Loredana Pop, Andrea Rakos – Laura Desmerean – cpt., Luciana Dragoș, Camelia Daneliuc – Marinela Cotoș, Georgiana Predoi, Ioana Borodi.

Rezerve: Maria Grecu, Ștefania Fedor, Daniela Buftea, Cosmina Rotaru, Florica Suciu.

Antrenor: Liviu Ivasuc.

Fortuna Becicherecu Mic: Mihaela Durlă – Lidia Șuveț, Florina Abrudan, Savetuca Codrescu – cpt., Maria Bondre – Denisa Heisu, Loredana Sas, Alexandra Lunca, Claudia Bistrian – Valentina Grigore, Larisa Ienovan.

Rezerve: Sabina Scurtu, Mariana Voinea, Oana Stoianov, Monica Tomesc, Carla Sîrbovan.

Antrenor: Florin Pădurean.

Cartonașe galbene: Georgiana Predoi (în minutul 38), Ioana Borodi (84) și Diana Pop (90), respectiv Alexandra Lunca (29). Cartonaș roșu, Claudia Bistrian în minutul 21.

Rezultatele etapei a V-a în Liga 1 de fotbal feminin, clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.