Ingrediente de tot felul: UTA Bătrâna Doamnă – FC Brașov 3-2

UTA Bătrâna Doamnă a primit două goluri după pauză în jocul de debut în returul seriei vestice a ligii secunde, dar a încheiat victorioasă grație desprinderii inițiale la 3-0 în dauna brașovenilor.

Început bun pentru gazde, care au atacat cu insistență poarta adversă, dar finalizările nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor. A fost necesar un moment de inspirație a tânărului Man, care a înscris lejer și a deschis scorul. După aproape 20 de minute, golgheterul Curtuiuș a deviat o minge centrată de Gligor și gazdele au intrat în pauză cu un scor confortabil.

Dacă echipa oaspete nu a avut reacție, au avut în schimb suporterii brașoveni. Aceștia și-au manifestat nemulțumirea și au aruncat câteva petarde pe terenul de joc. Mai mult, unul dintre suporteri a pătruns pe teren și a alergat spre centrul acestuia, urmărit de doi stewarzi. Arbitrul Balaci, depășit de eveniment, nu a oprit jocul, lăsându-i pe arădeni să finalizeze o acțiune de atac.

Imediat după pauză, Strătilă a avut un moment fast și i-a așezat o minge lui Man, care a reușit să marcheze al doilea său gol. Diferența de trei goluri părea a fi decisivă, dar brașovenii nu au renunțat și Ene a redus din diferență. În replică, același Strătilă l-a ridiculizat pe Vagner, care a greșit nepermis, l-a driblat pe portar și a șutat pe lângă poartă.

Hlistei a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene și brașovenii au trecut la cârma jocului. Matei a redus diferența la un singur gol și oaspeții au ratat trei ocazii mari de egalare în ultimele trei minute.

Partida s-a încheiat cu victoria arădenilor, care se pot considera promovați în disputa de play-off a campionatului, după cum se poate constata la o lecturare a clasamentului în B2, pe coloana dreaptă, laolaltă cu celelalte rezultate ale etapei a XIX-a și programul rundei viitoare.

*

Nagy Roland: „Am avut la începutul reprizei secunde un avantaj confortabil. Eliminarea lui Hlistei ne-a dereglat puțin, iar la final am simțit glonțul care ne-a trecut pe lângă ureche. Bine că am câștigat!”

Mihai Stere: „Partida a avut două perioade distincte: prima repriză a aparținut în totalitate gazdelor, în  a doua repriză am controlat jocul și am ratat de puțin egalarea. Mi-a plăcut dăruirea jucătorilor mei, care nu au renunțat la joc nici la scorul de 3-0 pentru arădeni.”

*

Arad, 27 Februarie 2016; stadion: Motorul; teren: moale; spectatori: 700

Au marcat: 1-0 MAN (min. 14) cu un șut din interiorul careului mare; 2-0 CURTUIUȘ (min. 32) care a deviat mingea în poartă în urma unei lovituri libere executate de Gligor; 3-0 MAN (min. 46) care a reluat în poartă de la 5 m o centrare a lui Strătilă; 3-1 ENE (min. 55) cu un șut din apropiere, profitând de o ezitare a defensivei arădene; 3-2 MATEI (min. 80) care a șutat surpinzător în dreapta lui Miron.

UTA Bătrâna Doamnă: Miron – Polgar, Botiș (cpt.), Manea, Gligor – Strătilă (min. 75 Rus), Chindriș, Man (min. 67 Tabarcea), Hlistei – Tănase, Curtuiuș (min.77 Copil)

Antrenor: Nagy Roland. Pe bancă: Anca-Trip, Jorza, Vlad, Filaret

F.C. Brașov: Iacob (cpt.) – Coman (min. 68 Cerlinca), Madeira, Istrofor (min. 50 Matei), Vagner –Manole, Pană (min. 60 Avram), Munteanu, Alupoaie – Rusu, Ene

Antrenor: Mihai Stere. Pe bancă: Mutu, Livan, Popa, Buga

Cartonașe galbene: Miron, Manea, Hlistei, Tănase, Coman, Madeira, Vagner, Pană

Cartonaș roșu: Hlistei

Arbitri: Marian Balaci (Tr. Severin) – Mihai Marica (Bistrița), Gheorghe Mărginean (Aiud). Rezervă: Cătălin Botaș (Timișoara). Observatori:  Dan Jiga (Bistrița), Daniel Sabou (Zalău)

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.