Așa cum aminteam în urmă cu două săptămâni, ca o noutate față de sezonul trecut, s-a conturat o întrecere de regularitate pentru nivelul juniorilor și mai mici, la copii, sub forma Interligii Naționale, cu 16 cluburi împărțite în 4 grupe în cazul formațiilor din județele Timiș, Arad și Caraș Severin, meciurile urmând a se derula la toate cele 4 generații, de 2007, 2008, 2009 și 2010, ca un preambul al campionatelor de juniori C, D și E.
Reuniunile programate din două în două săptămâni au gazde prin rotație, jumătate dintre cele 16 cluburi participante fiind din Timișoara, și anume ACS Poli, ASU Politehnica, LPS Banatul, Juventus, Atletico, Junior, Galaxy și United, alte două din Timiș, mai precis ACS Dumbrăvița și Ghiroda, cinci provenind din județul Arad, și anume UTA, Atletico, Gloria, Viitorul și Academia Brosovsky, iar din Reșița, Mundo Sport și CSM Școlar.
Este vorba așadar de câte 24 de meciuri pe etapă în cadrul unei categorii de vârstă, totalizând aproape 100 într-un week-end în ansamblul celor 4 grupe de vârstă.
Etapa inaugurală a competiției structurate zonal la nivel național s-a desfășurat în week-end, sâmbătă și duminică, iar componența grupelor în ”Vest” a fost după cum urmează:
01.10 | ACS Poli Timișoara | Mundo Reșița | Galaxy Timișoara | ACS Dumbrăvița |
01.10 | Atletico Timișoara | UTA | United Timișoara | Academia Brosovsky |
02.10 | ASU Politehnica | Ghiroda | Junior Timișoara | Juventus Timișoara |
02.10 | Atletico Arad | Gloria Arad | LPS Banatul | Viitorul Arad |
Cluburile s-au întâlnit fiecare cu fiecare la toate cele 4 categorii de vârstă, enumerarea rezultatelor între echipele acelorași grupări fiind în ordinea categoriilor de vârstă 2007, 2008, 2009, 2010.
Rezultatele etapei I:
ACS Dumbrăvița a fost una dintre gazde…
ACS Dumbravita – Mundo Reșița 4-2 la 2007; 5-3 la 2008; 2-1 la 2009; 2-1 la 2010.
ACS Poli Timișoara – Galaxy Timișoara 8-0 la 2007; 8-1 la 2008; 0-1 la 2009; 2-5 la 2010.
ACS Dumbrăvița – Galaxy Timișoara 1-3; 5-2; 0-1; 0-3.
ACS Poli Timișoara – Mundo Reșița 4-2; 7-1; 0-1; 2-2.
ACS Dumbrăvița – ACS Poli Timișoara 0-10; 2-4; 2-2; 3-1.
Mundo Reșița – Galaxy Timișoara 2-0; 4-0; 0-0; 2-7.
UTA a fost o altă gazdă în etapa I…
UTA – United Timisoara 7-0 (la 2007); 2-1 (la 2008); 1-4 (la 2009); 1-1 la 2010.
Atletico Timișoara – Academia Brosovsky 5-2; 0-0; 4-1; 2-0.
UTA – Academia Brosovsky 1-0; 1-3; 4-3; 3-3.
Atletico Timișoara – United Timișoara 12-0; 3-1; 1-3; 3-2.
UTA – Atletico Timisoara 2-3; 0-3; 2-3; 0-1.
United Timișoara – Academia Brosovsky 0-9; 1-6; 4-4; 1-0.
Juventus Timișoara a găzduit la rândul ei 24 de partide…
Juventus Timisoara – Ghiroda 6-0 (la 2007); 6-0 (la 2008); 2-1 (la 2009); 12-10 (la 2010).
ASU Politehnica – Junior Timișoara 0-0; 2-2; 8-1; 6-5.
Juventus Timișoara – Junior Timișoara 7-0; 5-1; 9-2; 3-4.
ASU Politehnica – Ghiroda 1-1; 2-3; 3-0; 7-2.
Juventus Timișoara – ASU Politehnica 12-0; 8-0; 2-3; 5-3.
Ghiroda – Junior Timișoara 0-4; 4-1; 3-1; 3-10.
Viitorul Arad a fost una din cele 4 organizatoare în runda 1:
Viitorul Arad – Gloria Arad 1-2 la 2007; 3-2 la 2008; 6-0 la 2009; 1-1 la 2010.
Atletico Arad – LPS Banatul 4-4; 6-0; 11-0; 2-4.
Viitorul Arad LPS Banatul 1-3; 1-6; 11-0; 0-7.
Atletico Arad – Gloria Arad 3-0; 4-0; 12-1; 6-0.
Viitorul Arad – Atletico Arad 1-3; 0-3; 2-3; 2-5.
Gloria Arad LPS Banatul6-2; 0-5; 2-1; 0-11.
CLASAMENT 2007 CLASAMENT 2008
1. Juventus Timisoara 3 3 0 0 25-0 9 1. Juventus Timisoara 3 3 0 0 19-1 9
2. ACS Poli Timisoara 3 3 0 0 22-2 9 2. ACS Poli Timisoara 3 3 0 0 19-4 9
3. Atletico Timisoara 3 3 0 0 20-4 9 3. Atletico Arad 3 3 0 0 13-0 9
4. Atletico Arad 3 2 1 0 10-5 7 4. Ac. Brosovsky 3 2 1 0 9-2 7
5. UTA 3 2 0 1 10-3 6 5. Atletico Timisoara 3 2 1 0 6-1 7
6. Gloria Arad 3 2 0 1 8-6 6 6. LPS Banatul 3 2 0 1 11-7 6
7. LPS Banatul 3 1 1 1 9-11 4 7. ACS Dumbravita 3 2 0 1 12-9 6
8. Junior Timisoara 3 1 1 1 4-7 4 8. Ghiroda 3 2 0 1 7-9 6
9. Acad. Brosovsky 3 1 0 2 11-6 3 9. Resita 3 1 0 2 8-12 3
10. Resita 3 1 0 2 6-8 3 10. UTA 3 1 0 2 3-7 3
11. Galaxy Timisoara 3 1 0 2 3-11 3 11. Viitorul Arad 3 1 0 2 4-11 3
12. ACS Dumbravita 3 1 0 2 5-15 3 12. Junior Timisoara 3 0 1 2 4-11 1
13. ASU Politehnica 3 0 2 1 1-13 2 13. ASU Polit. 3 0 1 2 4-13 1
14. Ghiroda 3 0 1 2 1-11 1 14. United Timisoara 3 0 0 3 3-11 0
15. Viitorul Arad 3 0 0 3 3-8 0 15. Gloria Arad 3 0 0 3 2-12 0
16. United Timisoara 3 0 0 3 0-28 0 16. Galaxy Timisoara 3 0 0 3 3-17 0
CLASAMENT 2009 CLASAMENT 2010
1. Atletico Arad 3 3 0 0 26-3 9 1. LPS Banatul 3 3 0 0 22-2 9
2. ASU Politehnica 3 3 0 0 14-3 9 2. Galaxy Timisoara 3 3 0 0 15-4 9
3. Galaxy Timisoara 3 2 1 0 2-0 7 3. Atletico Timisoara 3 3 0 0 6-2 9
4. Viitorul Arad 3 2 0 1 19-3 6 4. Junior Timisoara 3 2 0 1 19-12 6
5. Juventus Timisoara 3 2 0 1 13-6 6 5. Atletico Arad 3 2 0 1 13-6 6
6. UTA 3 2 0 1 10-6 6 6. ASU Polit. 3 2 0 1 16-12 6
7. Atletico Timisoara 3 2 0 1 8-6 6 7. Juventus Timisoara 3 2 0 1 20-17 6
8. ACS Dumbravita 3 1 1 1 4-4 4 8. ACS Dumbravita 3 2 0 1 5-5 6
9. Resita 3 1 1 1 2-2 4 9. United Timisoara 3 1 1 1 4-4 4
10. United Timisoara 3 1 1 1 7-9 4 10. UTA 3 0 2 1 4-5 2
11. Ghiroda 3 1 0 2 4-6 3 11. Ac. Brosovsky 3 0 1 2 3-6 1
12. Gloria Arad 3 1 0 2 3-19 3 12. ACS POLI Timisoara 3 0 1 2 5-10 1
13. ACS Poli Timișoara 3 0 1 2 2-4 1 13. Reșița 3 0 1 2 5-11 1
14. Acad. Brosovsky 3 0 1 2 8-12 1 14. Viitorul Arad 3 0 1 2 3-13 1
15. Junior Timisoara 3 0 0 3 4-20 0 15. Gloria Arad 3 0 1 2 1-18 1
16. LPS Banatul 3 0 0 3 1-24 0 16. Ghiroda 3 0 0 3 15-29 0
*
Runda a II-a va avea loc după mijlocul acestei luni:
16.10 | United Timisoara | ACS Poli Timisoara | LPS Banatul | Juventus Timisoara |
22.10 | Galaxy Timisoara | Academia Brosovsky | Atletico Arad | Ghiroda |
22.10 | Gloria Arad | UTA | ASU Politehnica | ACS Dumbravita |
15.10 | Viitorul Arad | Atletico Timisoara | Junior Timisoara | CSM Resita |
Runda a III-a este programată la încheierea lunii în curs:
29.10 | Ghiroda | Mundo Resita | United Timisoara | Gloria Arad |
30.10 | Junior Timisoara | Galaxy Timisoara | UTA | LPS Banatul |
29.10 | Atletico Arad | Atletico Timisoara | ACS Poli Timisoara | ASU Politehnica |
30.10 | Juventus Timisoara | ACS Dumbravita | Academia Brosovsky | Viitorul Arad |
Rundele a IV-a și a V-a se vor derula luna viitoare:
12/13.11 | ASU Poli | Galaxy Timisoara | United Timisoara | Viitorul Arad |
12/13.11 | ACS Poli Timisoara | Junior Timisoara | Academia Brosovsky | Gloria Arad |
12/13.11 | ACS Dumbravita | LPS Banatul | Atletico Timisoara | Ghiroda |
12/13.11 | Juventus Timisoara | Atletico Arad | CSM Resita | UTA |
(V)
26/27.11 | United Timisoara | Junior Timisoara | ACS Dumbravita | Atletico Arad |
26/27.11 | Mundo Resita | ASU Poli | Academia Brosovsky | LPS Banatul |
26/27.11 | Galaxy Timisoara | Gloria Arad | Atletico Timisoara | Juventus Timisoara |
26/27.11 | UTA | Viitorul Arad | ACS Poli Timisoara | Ghiroda |
Echipa organizatoare asigură arbitrajul și asistența medicală.
Iată și programul rundei viitoare, în etapa a II-a:
În organizarea lui ACS Poli…
ACS Poli Timișoara – LPS Banatul, United Timisoara – Juventus Timisoara, ACS Poli Timisoara – Juventus Timisoara, United Timisoara – LPS Banatul, ACS Poli Timisoara – United Timisoara și LPS Banatul – Juventus Timișoara.
În organizarea lui Galaxy Timisoara…
Galaxy Timisoara – Atletico Arad, Academia Brosovsky – Ghiroda, Galaxy Timișoara – Ghiroda, Academia Brosovsky – Atletico Arad, Galaxy Timisoara – Academia Brosovsky și Atletico Arad – Ghiroda.
În organizarea lui UT Arad se vor întrece ASU Politehnica, ACS Dumbrăvița și grupările arădene Gloria respectiv cea gazdă, iar în organizarea lui CSM Reșița vor juca la cele 4 grupe de vârstă Atletico Timisoara, Viitorul Arad, Junior Timișoara și gazdele cărășene.