Interliga Națională pentru copii de 2007-2010, înaintea returului

Competiția de fotbal pentru copii Interliga Națională, structurată zonal la nivel național ca o bună inițiativă aflată la debut în stagiunea inaugurală, își va continua întrecerile prin disputarea meciurilor din cele 5 runde din retur, plus unele restanțe amânate, după recenta derulare și a celei de-a doua etape din 2017, totodată ultima a turului.

Cele 5 runde din retur încep din acest weekend de 22/23 aprilie, în organizarea celor de la UTA, ACS Dumbrăvița, Juventus Timișoara și Gloria Arad, continuând pe 6/7 mai ”acasă” la Viitorul Arad, Galaxy Timișoara, ASU Politehnica și ACS, pe 20/21 mai la Ghiroda, LPS Banatul, Atletico Timișoara și Academia Brosovszky, pe 3/4 iunie la ACS United Timișoara, Junior Timișoara, ACS Dumbrăvița și Mundo Reșița, respectiv la căderea cortinei, pe 17 iunie.

Până acum, apărând în 5 turnee pe parcursul toamnei și două la debutul în 2017, majoritatea echipelor a acumulat câte 15 meciuri, urmând ca în weekend să adauge alte câte 3 jocuri, după programul afișat la încheierea consemnării.

Aceste turnee din zona de vest a țării reprezintă o nouă întrecere la nivel național față de sezonul trecut prin conturarea unui cadru de regularitate rezervat copiilor, sub denumirea Interliga Națională, cu 16 cluburi împărțite în 4 grupe în cazul formațiilor din județele Timiș, Arad și Caraș Severin, meciurile derulându-se la toate cele 4 generații, de 2007, 2008, 2009 și 2010, ca un preambul al campionatelor de juniori C, D și E.

Reuniunile programate la intervale de câteva săptămâni au gazde prin rotație, jumătate dintre cele 16 cluburi participante fiind din Timișoara, și anume ACS Poli, ASU Politehnica, LPS Banatul, Juventus, Atletico, Junior, Galaxy și United, alte două din Timiș, mai precis ACS Dumbrăvița și Ghiroda, cinci provenind din județul Arad, și anume UTA, Atletico, Gloria, Viitorul și Academia Brosovsky, iar din Reșița, Mundo Sport și CSM Școlar.

Este vorba așadar de câte 24 de meciuri programate pe etapă în cadrul unei categorii de vârstă, totalizând aproape 100 într-un week-end în ansamblul celor 4 grupe de vârstă. Cluburile se întâlnesc fiecare cu fiecare la toate cele 4 categorii de vârstă iar enumerarea rezultatelor între echipele acelorași grupări este în ordinea categoriilor de vârstă, începând cu 2007 și continuând cu 2008, 2009 și 2010.

În cadrul etapei a V-aîn organizarea lui Atletico Arad, s-au disputat cvadruplele întâlniri…

ACS Dumbravita – Gloria Arad 1-4 2-3 0-10 1-2

United Timisoara – Atletico Arad 0-8 4-10 2-4 3-5

ACS Dumbravita – Atletico Arad 0-10 0-3 0-8 0-7

United Timisoara – Gloria Arad 0-3 1-8 1-6 2-3

ACS Dumbravita – United Timisoara 3-1 1-7 7-0 2-5

Gloria Arad – Atletico Arad 3-5 1-4 3-8 2-3.

În organizarea Mundo Reșița au avut loc alte 24 de întâlniri:

Mundo Resita – Ac. Brosovsky  5-1 1-4 4-0 0-14

ASU Politehnica – LPS Banatul 3-10 0-15 14-1 1-6

Mundo Resita LPS Banatul 0-1 3-4 6-0 0-18

ASU Politehnica – Academia Brosovsky 2-5 1-14 6-2 0-0

Mundo Resita – ASU Politehnica 3-3 12-0 1-8 1-7

Ac. Brosovsky – LPS Banatul 2-5 2-3 4-2 0-14.

În organizarea celor de la Galaxy Timișoara s-au jucat meciurile:

Galaxy Timisoara Atletico Timisoara 1-3 1-3 1-4 4-4

Junior Timisoara – Juventus Timisoara 0-11 1-4 2-8 3-7

Galaxy Timisoara – Juventus Timisoara 0-6 0-7 5-2 6-0

Junior Timisoara – Atletico Timisoara 3-3 2-5 0-6 0-3

Galaxy Timisoara – Junior Timisoara 0-0 1-3 6-1 10-0.

Atletico Timisoara – Juventus Timisoara 0-6 3-0 2-3 8-0.

În schimb patrulaterul în organizarea Viitorului Arad și cu participarea celor de la UTA, ACS Poli, ACS Ghiroda și a gazdelor a fost amânat.

Runda a VI-a se va derula în weekend:

În organizarea lui ACS Dumbrăvița vor juca de la ora 10 gazdele cu United Timisoara iar apoi: Junior Timisoara – Atletico Arad; ACS Dumbravita – Atletico Arad; Junior Timisoara – United Timisoara; ACS Dumbravita – Junior Timisoara și United Timisoara – Atletico Arad.

UTA ține patrulaterul cu jocurile: Mundo Resita – Academia Brosovsky; ASU Politehnica – LPS Banatul; Mundo Resita – LPS Banatul; ASU Politehnica – Academia Brosovsky; Mundo Resita – ASU Politehnica și Ac. Brosovsky – LPS Banatul.

Juventus Timișoara e gazdă a meciurilor: Galaxy Timisoara- Atletico Timisoara; Gloria Arad – Juventus Timisoara; Galaxy Timisoara – Juventus Timisoara; Gloria Arad – Atletico Timisoara; Galaxy Timisoara – Gloria Arad și Atletico Timisoara – Juventus Timisoara.

Iar Gloria Arad ține partidele de 2007, 2008, 2009 și 2010 dintre Viitorul Arad și ACS Poli Timisoara; UTA – Ghiroda; Viitorul Arad – ACS Ghiroda; UTA – ACS Poli Timisoara; Viitorul Arad – UTA și ACS Poli Timișoara – ACS Ghiroda.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Fotbal: