Interliga Națională pentru copii de 2007-2010, reluată în noul an prin runda a 4-a, amânată din toamnă: rezultate. În weekend, final de tur

Competiția de fotbal pentru copii Interliga Națională, structurată zonal la nivel național ca o bună inițiativă aflată la debut în stagiunea inaugurală, și-a reluat zilele trecute întrecerile, prin disputarea meciurilor celei de-a patra etape, amânată din 12/13 noiembrie 2016, și care vor fi urmate în weekend prin runda a cincea, de încheiere a turului, dar exclusiv sâmbătă, dat fiind sărbătoarea Duminicii Floriilor.

Și pentru că s-a ajuns deja la pragul între tur și returul întrecerii copiilor, organizatorii conturează deja și reperele căderii de cortină peste ediția în curs, luându-se în discuție și ca runda a zecea și ultima să poată fi derulată în aceeași locație, în funcție și de condițiile logistice, tocmai pentru a avea laolaltă toate participantele, în ideea punerii în scenă a unei frumoase festivități de premiere și de încheiere a competiției cu rol stimulativ. Moment în care FRF va acorda câte o diplomă și o medalie fiecărui copil participant iar echipelor care au în alcătuire fetițe, câte două mingi pentru fiecare viitoare aspirantă la fotbalul feminin. Iar ca teren gazdă al rundei finale, acesta ar putea fi în cadrul bazei sportive ”Calor” din Calea Șagului, în Timișoara.

Până atunci însă mai sunt suficiente etape de jucat, cinci din retur după Sfintele Sărbători de Paști, mai exact pe 22/23 aprilie în organizarea celor de la UTA, ACS Dumbrăvița, Juventus Timișoara și Gloria Arad, iar apoi pe 6/7 mai ”acasă” la Viitorul Arad, Galaxy Timișoara, ASU Politehnica și ACS, pe 20/21 mai la Ghiroda, LPS Banatul, Atletico Timișoara și Academia Brosovszky, pe 3/4 iunie la ACS United Timișoara, Junior Timișoara, ACS Dumbrăvița și Mundo Reșița, respectiv la căderea cortinei, pe 17 iunie.

Până acum, apărând în 3 turnee pe parcursul toamnei și unul la debutul în 2017, fiecare echipă a acumulat câte 12 meciuri, urmând ca în weekend să adauge alte câte 3 jocuri, după programul afișat la încheierea consemnării.

Până atunci, să reamintim câte puțin despre aceste turnee din zona de vest a țării, reprezentând o nouă întrecere la nivel național față de sezonul trecut prin conturarea unui cadru de regularitate rezervat copiilor, sub denumirea Interliga Națională, cu 16 cluburi împărțite în 4 grupe în cazul formațiilor din județele Timiș, Arad și Caraș Severin, meciurile derulându-se la toate cele 4 generații, de 2007, 2008, 2009 și 2010, ca un preambul al campionatelor de juniori C, D și E.

minge

Reuniunile programate la intervale de câteva săptămâni au gazde prin rotație, jumătate dintre cele 16 cluburi participante fiind din Timișoara, și anume ACS Poli, ASU Politehnica, LPS Banatul, Juventus, Atletico, Junior, Galaxy și United, alte două din Timiș, mai precis ACS Dumbrăvița și Ghiroda, cinci provenind din județul Arad, și anume UTA, Atletico, Gloria, Viitorul și Academia Brosovsky, iar din Reșița, Mundo Sport și CSM Școlar.

Este vorba așadar de câte 24 de meciuri pprogramate pe etapă în cadrul unei categorii de vârstă, totalizând aproape 100 într-un week-end în ansamblul celor 4 grupe de vârstă. Cluburile se întâlnesc fiecare cu fiecare la toate cele 4 categorii de vârstă iar enumerarea rezultatelor între echipele acelorași grupări este în ordinea categoriilor de vârstă, începând cu 2007 și continuând cu 2008, 2009 și 2010.

În cadrul etapei a IV-aîn organizarea lui ASU Politehnica, s-au disputat cvadruplele întâlniri…

ASU Politehnica – ACS United Timișoara 2-3 4-2 0-4 0-9

Galaxy Timișoara – Viitorul Arad  1-6 2-5 0-3 2-2

ASU Politehnica – Viitorul Arad 2-5 5-0 4-7 1-1

Galaxy Timișoara – United Timișoara 8-0 0-5 1-4 0-2

ASU Politehnica – Galaxy Timișoara 1-4 7-3 2-2 0-7

United Timișoara – Viitorul Arad 1-8 1-3 3-4 2-3.

În organizarea Academiei Brosovszky au avut loc alte 24 de întâlniri:

Ac. Brosovsky – Gloria Arad 2-0 4-2 0-8 0-8

ACS Poli Timisoara – Junior Timisoara 2-2 7-0 1-1 5-0

Ac. Brosovsky – ACS Poli Timișoara 1-6 0-3 3-1 1-4

Gloria Arad – Junior Timișoara 2-2 6-2 7-0 4-1    

Ac. Brosovsky – Junior Timișoara 1-1 7-1 3-0 2-6

ACS Poli Timișoara – Gloria Arad 2-1 2-0 1-5 4-3.

La Ghiroda s-au jucat meciurile:

Ghiroda – LPS Banatul 0-5 2-5 5-1 0-4

ACS Dumbrăvița – Atletico Timișoara 1-7 0-6 1-2 1-2

Ghiroda – Atletico Timișoara 2-7 3-1 2-3 0-3

ACS Dumbrăvița – LPS Banatul 2-8 0-4 2-0 1-4       

Ghiroda – ACS Dumbrăvița 3-5 7-0 2-1 1-3

LPS Banatul – Atletico Timișoara 3-1 1-1 1-1 3-1.

Iar în organizarea lui Atletico Arad s-au consemnat rezultatele…

Atletico Arad – UTA 5-1 1-2 1-0 5-3

Juventus Timișoara CSM Reșița 4-0 1-3 5-1 4-0          

Atletico Arad – CSM Reșița 1-0 0-0 11-0 10-0

Juventus Timișoara – UTA 4-3 2-4 3-5 2-4

Atletico Arad – Juventus Timișoara 1-3 4-0 6-0 6-1

CSM Reșița – UTA 1-0 3-2 0-5 0-4.

Runda a V-a se va derula sâmbătă 8 aprilie, la Arad, Reșița și în Timiș, la Dumbrăvița respectiv în organizarea ACS Galaxy pe fostul teren de rugby din preajma complexului sportiv ”Dan Păltinișanu”:

Organizator ACS Dumbrăvița

10.00-10.35         1-3          ACS Dumbravita – United Timisoara

10.40-11.15         2-4          Junior Timisoara – Atletico Arad

11.20-11.55         1-4          ACS Dumbravita – Atletico Arad

12.00-12.35         2-3          Junior Timisoara – United Timisoara

12.40-13.15         1-2          ACS Dumbravita – Junior Timisoara

13.20-13.55         3-4          United Timisoara – Atletico Arad

*

Organizator Mundo Reșița

14.00-14.35         1-3          Mundo Resita – Ac. Brosovsky

14.40-15.15         2-4          ASU Politehnica – LPS Banatul

15.20-15.55         1-4          Mundo Resita – LPS Banatul

16.00-16.35         2-3          ASU Politehnica – Ac. Brosovsky

16.40-17.15         1-2          Mundo Resita – ASU Politehnica

17.20-17.55         3-4          Ac. Brosovsky – LPS Banatul

*

Organizator Galaxy Timișoara

12.00-12.35         1-3          Galaxy Timisoara – Atletico Timisoara

12.40-13.15         2-4          Gloria Arad – Juventus Timisoara

13.20-13.55         1-4          Galaxy Timisoara – Juventus Timisoara

14.00-14.35         2-3          Gloria Arad – Atletico Timisoara

14.40-15.15         1-2          Galaxy Timisoara – Gloria Arad

15.20-15.55         3-4          Atletico Timisoara – Juventus Timisoara

*

Organizator Viitorul Arad

09.30-10.05         1-3          Viitorul Arad – ACS Poli Timisoara

10.10-10.45         2-4          UTA – Ghiroda

10.50-11.25         1-4          Viitorul Arad – Ghiroda

11.30-12.05         2-3          UTA – ACS Poli Timisoara

12.10-12.45         1-2          Viitorul Arad – UTA

12.50-13.25         3-4          ACS Poli Timisoara – Ghiroda.

Turneele având un rol stimulativ în sensul inducerii bucuriei jocului în rândurile celor mai mici dintre participanți și a obișnuirii generațiilor de sportivi de mâine cu reperele unei întreceri în cadru organizat, statisticile ierarhice de parcurs cad într-un plan secundar, motiv pentru care, conform opțiunii potrivite a organizatorilor, nu necesită scoaterea lor în evidență ca informație de diseminare publică.

 

 

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Fotbal: