Tonifiant reviriment pentru grupele de juniori ale alb-negrilor lui ACS Poli Timişoara, învingătoare astăzi la Reşiţa, după ce duminică obţineau un unic punct acasă cu UTA Bătrâna Doamnă, dar şi o neprielnică descindere în Oltenia pentru LPS Banatul, depăşită fără a marca însă suferind şi o eliminare pe suprafaţa artificială a Pandurilor Tîrgu Jiu.

Campionatul Naţional de juniori şi-a intrat aşadar serios în rol, cu a doua rundă din 2014 în numai 5 zile, etape venite după peste 3 luni de pauză competiţională, şi iată că ambele cluburi timişorene din Seria a 6-a au fost pe drumuri, după ce în week-end evoluau pe teren propriu.

*

CS Metalul Reşiţa – ACS Poli 1-2 (juniori A) şi 0-3 (B)

La Reşiţa, pe o excelentă suprafaţă de joc, sintetică şi aceasta, ACS Poli a marcat antepenultimei clasate, CS Metalul, tot atâtea goluri câte înscria şi duminică în remiza cu juniorii A de la UTA Bătrâna Doamnă, doar că de această dată a şi învins, cu 1-2 (0-2). Reuşitele i-au aparţinut lui Livan, puţin după mijlocul primei părţi, în urma unui un-doi, cu un şut din afara careului, iar nu mult mai apoi fructificând o centrare. Cărăşenii au redus din handicap în partea secundă, fără a izbuti şi egalarea.

Octavian Benga a apelat astăzi la Miloievici – Soare, Mărginean, Bocşan, Gligorovici – Filip (46, Nicoară), Dalea (46, Rotea), Scheau (70, Stolojescu), Balaure (65, Yazji) – Livan – Răzvan Rus iar pe bancă au rămas Bercuci – Biriş.

Au lipsit portarul Andrei Filip şi Stoichescu.

“Am jucat foarte bine în prima repriză şi am fi putut conduce la scor la pauză dar cu un gol marcat la reluare gazdele au prins curaj. Prima parte am controlat-o şi ne-am mai creat 2-3 ocazii clare, dar în repriza a doua am luat un gol pe o eroare personală şi jocul s-a echilibrat, s-a jucat de la egal la egal. Sunt nemulţumit de lipsa de motivaţie după pauză”, a spus antrenorul Benga.

ACS Poli are acum, la juniori A, bilanţul 15 9 5 1 37-13 32 puncte, trăgând cu arădenii de la UTA Bătrâna Doamnă la locul secund.

Un succes la scor de forfait pentru juniorii B de la ACS Poli, 0-3 (0-2) la Reşiţa, fundaşul Cherecheş, revenit după suspendare, înscriind dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, în minutul 20, iar Sorescu izbutind tot în prima parte să încheie o acţiune individuală cu gol. Sturz a marcat cel de-al treilea gol, după o acţiune colectivă, pe fondul unei foarte bune evoluţii a elevilor lui Robert Fruşa, revanşaţi astfel după eşecul din week-end, la Timişoara, cu UTA Bătrâna Doamnă.

Fruşa a apelat la Mândrea – Miculaş, Marghitan (Popa), Sturz, Cherecheş – Sorescu, Lică, Marin (Oprea), Codrean (Bîrnoi) – Totic (Golda), Vâlceanu (Simionov).

Juniorii B sunt pe 3, cu bilanţul 15 10 1 4 37-15 31 puncte, ACS Poli jucând joia viitoare acasă cu FC Hunedoara.

*

Pandurii Târgu Jiu – LPS Banatul 3-0 (juniori A) şi 1-0 (B)

Unii juniori timişoreni s-au impus cu 3-0 într-o ieşire în Banat, alţii au pierdut tot astăzi, cu acelaşi scor, de la ora 12, în deplasarea la Târgu Jiu.

Pandurii a dispus la juniori A cu 3-0 (2-0) de LPS Banatul, marcând pănă la mijlocul primei reprize, în minutele 5 şi 23, iar apoi pe final de meci, pe contraatac.

LPS Banatul Timişoara, juniori A (profesor Claudiu Arba): Fişteag – Petri, Horcea, Banciu (67, Gabriel Rus), Simescu (46, Grigoraş) – Abu Tamer, Gaidoş, Giuricici, Vasile (46, Berivoescu), Radu (46, Herţanu) – Alex Rus (67, Mitre).

În 11-le de start, faţă de înfrângerea de duminică, pe teren propriu, 0-1 cu CNS Cetate Deva, Banciu i-a luat locul lui Grigoraş, iar Vasile a evoluat în locul lui Contescu, preluat la juniorii B ai “Banatului”.

Pe bancă au rămas Filip – Chiricescu.

După festivalul de ratări din week-end, în respectivul 0-1 cu devenii, astăzi timişorenii n-au reuşit din nou să marcheze, rămânând pe locul 4, cu bilanţul 15 7 3 5 25-21 24 puncte.

Ulterior, pe terenul sintetic a pătruns liderul întrecerii în 11 cluburi la juniori B, LPS Banatul, care a cedat însă pe seama unui singur gol, primit în minutul15 cu un şut de la 25 de metri, la colţul lung, lângă bară : 1-0 (1-0) Pandurii.

Deconcentraţi în debutul jocului, timişorenii au primit golul şi n-au fructificat apoi două-trei oportunităţi create, şi primele minute ale părţii a doua pricinuindu-le un nou handicap, la eliminarea lui Budriş, care a văzut cartonaşul roşu în minutul 45, la 30 de metri de poarta adversă, aproape de marginea terenului, faultând în jocul la pressing. Paradoxal, inferioritatea numerică a « Banatului » a venit pe seama jocului mai dur prestat de juniorii olteni.

Timişorenii au dominat apoi partea a doua dar au mai ratat alte 2-3 ocazii, nereuşind să dejoace evoluţia fragmentată, cu trageri de timp a Pandurilor, gazdă care şi-a atins scopul.

LPS Banatul se chinuia şi în tur să treacă de cei de pe Jiu, la Timişoara, într-un 2-1 pigmentat de o altă eliminare la bănăţeni, cartonaş roşu la portar.

Ovidiu Vîlceanu i-a aliniat pe Luca – Nicola (60, Seba Smochină), Boldea, Stupu, Drăghici – Dârnu (55, Barbura), Contescu – Mailat, Benzar – Padurariu (50, Grunţă), Budriş, pe bancă rămânând Filip – Gîţ, Ciobănică şi Ciprian Smochină.

După eliminarea lui Budriş, antrenorul a trecut din 4-2-3-1 în 3-4-2.

Iar acum urmează derby-ul primelor două clasate, în care “Banatul” caută să facă uitată săpuneala din tur, de la Arad, 5-0 pentru UTA Bătrâna Doamnă. Revanşă pe care juniorii B ai liceului o abordează cu palmaresul 15 13 0 2 62-8 39 puncte.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Intermediara contrastelor: ACS Poli Timişoara, 2-1 şi 3-0 la Reşiţa, LPS Banatul, eşecuri la zero pe Jiu