Unicul joc din cea de-a treia fază judeţeană a Cupei României ce a opus grupări din Divizia D Timiş a dat cîştig de cauză gazdei, o grupare încă neînvinsă şi în campionat, şi care a confirmat astfel calculele hîrtiei şi în competiţia K.O. A fost de altfel o miercuri după-amiază cu victorii pe linie, de la două goluri în sus, pentru toate cele 3 nou-promovate în liga a patra timişeană. A fost aşadar CS Ghiroda – Real Dragşina 3-1 (0-1), în Cupa României, faza 3 judeţeană, cheia răsturnării rezultatului stînd în înlocuirile efectuate de amfitrioni la pauză.

Alexandru Barany (CS Ghiroda)

Şi totuşi, lucrurile ar fi putut sta altfel pe arena din Ghiroda, după ce prima repriză le-a aparţinut oaspeţilor, care puteau conduce chiar cu 3-0, doar ratările incredibile ale lui Anghel şi Severin făcînd ca scorul la pauză să rămână 1-0 pentru elevii pregătiţi de Gheorghe Ilici, prin golul marcat de Valentin Mena în minutul 19.

În partea secundă, trupa lui Alin Miloş a întors rezultatul cu concursul celor patru jucători care au intrat din minutul 46. Astfel, după 5 minute de la reluare, Constantin Popa a reuşit să egaleze, iar gazdele au beneficiat în minutele 70 şi 76 de două lovituri de la 11 metri, transformate de Alexandru Barany, ghirodenii reuşind astfel să se califice în faza următoare.

La fluierul arbitrului Raul Ciev au jucat, pentru CS Ghiroda, Mateescu – Firuţ, Gruber, Hodoşan (min. 46, Popa Constantin), Popa Ionuț (min. 46, Marius Stanciu), Mititelu, Secariu (min. 46, Barany), Funghiur (min. 46, Pătraşcu), Plopeanu, Danci, Fer, respectiv pentru Real Dragşina, Tcaciuc – Rigo, Severin, Mena (min. 50, Vilcinschi), Roşu, Bobu, Boangheş, Costescu, Doşa, Anghel, Olar (min. 66, Cerna).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Intraţi la pauză, Tică Popa şi Barany semnează calificarea: Ghiroda – Dragşina 3-1 (0-1)

1. alex spune:

Inca o data in plus se remarca aces…t ciev! El a decis rezultatul acestui meci.

2. tuţu spune:

După cum se vede la pauză a intrat artileria grea: Stanciu, Tică Popa, A. Barany şi Ema Pătraşcu. Cu asemenea jucători în echipă nu se poate pierde! Bravo Ghiroda!