Ionuț Popa sparge gheața: ACS Poli – FC Viitorul 2-1 în optimile Cupei Ligii. Acasă cu Chiajna în sferturi…

În fața unor tribune dezolant de goale, ACS Poli a obținut prima victorie a stagiunii 2016/7, la a treia încercare, eliminând pe Viitorul Constanța, cu 2-1, în optimile Cupei Ligii. A fost primul succes al lui Ionuț Popa în cinci meciuri oficiale de la preluarea formației bănățene. O victorie de moral, timișorenii având nevoie de puncte într-o altă competiție, campionat, acolo unde penalizarea imensă îi menține în postura de principali candidați la retrogradare.

Față de lotul cu care a abordat duminică duelul cu Pandurii, din Liga 1, Ionuț Popa a efectuat mai multe modificări, iar formula a avut succes, ACS Poli repetând și în noul sezon isprava din ediția precedentă, când debuta în Cupa Ligii prin a trece acasă de Petrolul, de această dată răsturnând scorul din lovituri libere în dauna ocupantei locului 5 în faza play-off din campania trecută e elitei. Dacă portarul a rămas același, Starton, în linia de fund s-a regăsit numai Șeroni, în timp ce Scutaru, Cînu și Neagu au fost înlocuiți de Sorescu, Bocșan și Vădrariu. Cu Viitorul, Popa nu a mai utilizat doi atacanți, Popovici a rămas pe bancă, iar noul titular, Vraciu, a jucat la mijloc, în banda stângă.

Cât despre echipa vizitatoare, în primul „11” s-au mai regăsit doar doi jucători, Hodorogea și Boli, care au evoluat și la precedenta vizită a echipei lui Hagi pe stadionul ”Dan Păltinișanu”. Pe 5 decembrie 2015, constănțenii câștigau cu 2-1, însă prima reușită a Viitorului a fost marcată dintr-un penalty inexistent, mingea lovindu-l pe Belu în cap, nu în mână.

Tot despre formula de start a lui Hagi, trebuie spus că în componența ei s-au aflat și doi jucători care au apărat culorile Timișoarei în trecut. Fundașul Sorin Rădoi a evoluat pentru Poli Timișoara între 2005-2007, iar englezul Nimely a îmbrăcat tricoul lui ACS chiar în campionatul precedent, în 10 meciuri înscriind de două ori.

Nimely a avut și miercuri seara două oportunități de a marca, dar a fost lipsit de șansă, mai întâi mingea trecând puțin pe lângă bară, iar apoi a fost blocat bine de fundașii bănățeni, după care șutul, slab, nu l-a pus în încurcătură pe Straton.

După deziluzia de la prima participare în cupele europene, belgienii de la Gent spulberându-i cu 5-0 la general, dar și startul ezitant din prima ligă, plus cedările de jucători de bază, orientați în special spre prietenii de la Steaua, Viitorul a debutat perfect contra ACS-ului și a deschis scorul rapid. Straton nu a ajuns la centrarea lui Purece, dar nici fundașii din fața lui nu au fost conectați la fază, lăsându-l mult prea liber pe Cioablă în gura porții.

Gazdele au echilibrat jocul și au întors rezultatul la capătul a două faze fixe.

DSC_6682

Mai întâi, Andrei Artean – foto a reluat cu capul centrarea perfectă a lui Vădrariu din lovitură liberă. Aflat la primul gol în tricoul „alb-violet”, Artean, care în 14 august va împlini 23 de ani, a dedicat reușita mamei, decedată. Rezultatul final a fost stabilit de Croitoru, magistral, din lovitură liberă, din apropierea careului constănțean. Și căpitanul timișorenilor s-a aflat la prima reușită pentru ACS.

Viitorul, o palidă față a grupării care în sezonul trecut a sperat chiar la titlul de campioană, putea pierde la un scorul mai consistent, dar timișorenii s-au întrecut în ratări pe final. Cea mai mare l-a avut în prim plan pe Mailat. Lansat de Doman în postură de singur cu portarul, autorul euro golului din partida cu CSMS Iași, din ultima rundă a campionatului anterior, nu a nimerit de data acesta, de la 12 metri, nici măcar spațiul porții!

ACS Poli se califică pentru a doua oară consecutiv în sferturile Cupei Ligii, reeditând performanța din ediția precedentă, din 9 septembrie 2015. Și atunci a beneficiat de avantajul terenului propriu. Golul lui Elek a ajutat-o să o elimine pe Petrolul Ploiești, însă, în sferturi, gruparea timișoreană a pierdut contra viitoarei câștigătoare a trofeului, Steaua, tot la limită, dintr-un gol înscris din lovitură de pedeapsă.

În sferturile de finală, adversară îi va fi Concordia Chiajna, fostă finalistă a întrecerii, învingătoare la lovituri de departajare, cu 4-3, în duelul acasă cu Pandurii Târgu Jiu, în fața căreia ACS tocmai a pierdut în campionat. Dar mai întâi deplasarea în campionat sâmbătă de la ora 21 la Giurgiu, și cele 3 meciuri la rând acasă tot în august și tot în Liga 1, cu FC Botoșani, craiovenii și clujenii.

Timișorenii erau repartizați din urna A la tragerea la sorți a optimilor competiției eliminatorii Cupa Ligii Adeplast 2016-7 acasă cu FC Viitorul Constanța, urmând acum a găzdui și sferturile de finală din 7-8 septembrie, cu Concordia, un eventual alt triumf ducându-i mai întâi în deplasare în dubla manșă a semifinalelor din 21-22 decembrie și 1-2 martie 2017 contra câștigătoarei de pe ramura partidei CFR Cluj – CS U Craiova contra lui ASA în sferturi.

Astra Giurgiu și FC Steaua București sunt calificate direct în faza superioară a competiției iar intrarea în sferturile de finală a fost reușită deja de FC Botoșani, ASA și ACS Poli, oponenta din faza următoare fiind aflată de timișoreni după partida de miercuri de la ora 21,30, Concordia – Pandurii, 1-1 în timpul regulamentar, Serediuc în minutul 13 respectiv Valentin Alexandru, şi 4-3 de pe punctul cu var…

Primele rezultate ale optimilor:

FC BOTOŞANI – CSM POLI IAŞI 1-0 (1-0). A marcat: L. Fulop (9).

GAZ METAN – ASA TÂRGU MUREŞ 0-2 (0-0). Au marcat: Zicu (74), Feketics (80).

POLI TIMIŞOARA – VIITORUL 2-1 (1-1). Au marcat: Artean (16), Croitoru (81) / Cioablă (2)

Mâine se încheie faza inaugurală a celei de-a treia ediții a Cupei Ligii, cu CFR CLUJ – CS U CRAIOVA, pe 11 august de la ora 18, și FC VOLUNTARI – DINAMO (joi, 11 august, ora 21).

*

ACS Poli Timișoara – FC Viitorul Constanța 2-1 (1-1)

Stadion ”Dan Păltinișanu”, miercuri 10 august, ora 19.

Au marcat: 0-1 Cioablă (min. 3), cu latul din 4 metri, după centrarea, lui Purece de pe stânga; 1-1 Artean (min. 15), cu capul din 3 metri, înălțându-se dintr-un grup de jucători, în urma unei lovituri libere executate de pe dreapta de Vădrariu; 2-1 Croitoru (min. 81),  din lovitură liberă de la 17 metri, central, în plasa laterală din stânga tânărului Tordai.

Poli: Straton – Sorescu, Șeroni, Bocșan, Vădrariu – Artean – Bărbuț (Mailat, 64), Cârstocea, Croitoru (c) (Doman, 84), Vraciu – Elek (Popovici, 74).

Pe bancă: Smaranda – Fridrich, Neagu, Bîrnoi.

Antrenor: Ionuț Popa.

Viitorul: Rîmniceanu (Tordai, 33) – Rădoi, Hodorogea, Boli, Brandan – Daniel Lopez, Casap (Benzar, 64), Purece – Cioablă (Chițu, 56), Iancu (c), Nimely.

Pe bancă: Țîru, Nedelcu, Vînă, Coman.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonașe galbene: Sorescu (77) – Boli (15), Brandan (39), Rădoi (54), Iancu (57), Hodorogea (79).

Arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) – Alexandru Vodă (Alba Iulia), Adrian Mărginean (Aiud).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.