Jimbolia cedează teren în ultima jumătate de oră: AS Băban Marcel – CS Chişoda 2-2 (2-0)

Tânăra echipă a Jimboliei a obţinut astăzi al cincilea punct stagional, după o serie de 4 runde în care nu s-a ales cu nimic, dar elevii lui Octavian Popescu ar putea regreta că nu şi-au trecut în cont a doua victorie în tur.

AS Băban Marcel Jimbolia – CS Chişoda 2-2 (2-0): Niţă (9), Băban jr. (20) – Berceanu (60), Bungău (80).

AS Băban Marcel a condus la pauză şi la Dudeştii Vechi, sfârşind însă pe scut, şi a avut 2-0 după 45 de minute şi în ultimul meci acasă al turului, astăzi, cu chişozenii, dar s-a mulţumit finalmente cu un 2-2, adăugându-se ca puncte în clasament la un 4-3 acasă, respectiv 0-0 în deplasare.

Mai bine de CS Chişoda, care conturează o serie de 3 victorii şi două remize, însă acest 2-2 a fost smuls de oaspeţi abia pe final, cu un şut din afara careului expediat de Bungău, în minutul 80, în dreapta portarului. E drept, pe final, vizitatorii au trecut razant pe lângă toate cele 3 puncte, Viţan angajându-l pe Asoltanei dar şutul acestuia de la circa 11 metri trecând peste bară, iar în minutul 90 reclamând neacordarea unui penalty. „Asoltanei a fost tras în careu de un fundaş al gazdelor, şi din păcate se repetă istoria cu Ţuţurigă. Degeaba ne-au consolat observatorii la final, cum că se ştie că este un arbitru mai slab. Dacă e aşa, să fie delegat la meciuri din Campionatul Judeţean!”, a explicat Adrian Rus, delegat al Chişodei, care a subliniat însă prestaţia meritorie a tinerei formaţii gazdă şi punctul binemeritat obţinut de elevii lui Tavi Popescu.

Pentru care căpitanul Patrik Niţă a deschis scorul în minutul 9, profitând de indecizia fundaşilor centrali şi a portarului şi şutând la colţul scurt: 1-0.

Acelaşi Niţă, pătruns în minutul 20 pe stânga, a întors balonul în centrul careului, de unde verişorul său, Denis Băban, a înscris printre picioarele lui Sîrbu: 2-0 şi se contura o semisurpriză.

Ocazia lui Berceanu, cap de la 8 metri, după cursa lui Vasîncă pe dreapta, balonul fiind respins de portar în corner, precum şi şutul lui Petrovici din minutul 45, la colţul scurt, i-au anunţat pe jimbolieni că partea a doua va fi mult mai grea.

Dar chiar şi atunci nepotul lui Marcel Băban, Niţă, scăpat singur spre gol din propria jumătate de teren, dar şutând mult peste poartă, la 2-1, ar fi putut închide conturile.

Însă Chişoda a profitat, iar după ce Berceanu a redus din handicap în minutul 61, profitând de greşeala lui Bătrânu, cu o reluare la colţul lung, Bungău a adus egalarea.

Ar mai fi de notat în contul oaspetei şi faptul că Alin Crişanov, bine lansat de Asoltanei, nu l-a putut învinge pe portar, iar acelaşi Asoltanei a avut o bine executată lovitură liberă de la 20 de metri, dar s-a încheiat 2-2.

*

„Un joc frumos. O repriză am jucat bine, în partea a doua ne-a dominat adversarul. Prima repriză făcută la Dudeştii Vechi a fost poate şi mai bună decât prima de aici, dar a survenit o oboseală de final de tur, în condiţiile în care 11-12 tineri au jucat în permanenţă, şi sunt de fapt nişte copii. Cât au prospeţime, atâta dau, dar mai ales când apare şi un gol, moralul scade, se accentuează tracul şi nu prea mai realizăm mare lucru”, a spus Octavian Popescu, antrenor al Jimboliei.

„Un meci de care suntem mulţumiţi prin prisma reprizei a doua”, a spus Adrian Rus, delegat al oaspetei Chişoda.

*

AS Băban Marcel Jimbolia: Radu – Doda, Ugocian, Bătrânu, Popescu – Stan (Ciclovean), Niţă – cpt., Achim, Ştefănescu – Iosimovici, Băban jr.

Pe bancă: Ciubotariu – Colarici, Geană.

CS Chişoda: Sîrbu – Vasîncă, Viţan – cpt., Petruş, Vereşteanu – Uşurelu (60, Dorunda), Bungău, Petrovici, Asoltanei, Crişanov, Berceanu (70, Stanciu).