Josip Fucek, după 5 meciuri ca titular în Liga 1: ”Am jucat pe stânga, deși partea mea e cea dreaptă, dar pentru echipă aș fi și portar!”

Compatriotul său, sosit la ACS Poli tot în iarnă, mijlocașul Soljic, a înscris deja în seria celor 6 meciuri de campionat avute în 2017 de timișoreni, în rând și cu Doman, Pedro Henrique, Croitoru și Șeroni, fiecare dintre ei pe lista marcatorilor din Liga 1 în 2017, iar ultimul chiar cu două reușite, însă Josip Fucek n-a spart încă gheața, aspect la care s-a referit astăzi de la ora 10,15, în prefațarea celei de-a doua etape din play-out, programată pentru bănățeni luni la ora 18, pe ”Dan Păltinișanu”, cu FC Voluntari.

Josip Fucek

Josip Fucek

Fucek, care a debutat în Liga 1 ca rezervă, din minutul 79 al remizei 1-1 acasă cu Gaz Metan, după ce medieșenii egalau, intrând în locul lui Croitoru, a spus astăzi că ”ne-am pregătit foarte bine pentru următorul meci, după ce am jucat foarte bine la Botoșani și am obținut 3 puncte foarte importante. E la fel de important însă să confirmăm și acasă, și cred că vom face un joc foarte bun. Avem nevoie să colectăm cât mai multe puncte acasă, e esențial!”

Fucek, care a fost titular în toate partidele din Liga 1 după cea inaugurală, ca integralist în Gruia contra lui ASA, până în minutul 83 al victoriei acasă cu 2-1 cu CSM Poli Iași, când era substituit de Popovici, în corecția cu 5-0 de la Ovidiu, în remiza 1-1 acasă cu Concordia, când era înlocuit în minutul 74 de același Popovici, iar vinerea trecută la Botoșani, a mai remarcat că ”mă simt acum foarte bine. A fost o mică problemă cu glezna, și cu genunchiul, dar luni voi fi pregătit! Sper să și înscriu… Eu am jucat pe partea stângă, dar cea dreaptă este partea mea, însă pentru echipă voi și portar, dacă trebuie. Voi înscrie în următoarele câteva meciuri!”

Întrebat despre sistemul competițional, Fucek a apreciat că ”este bun pentru noi, căci punctele sunt înjumătățite, așa că sunt șanse foarte bune de a rămâne în prima ligă, suntem foarte aproape acolo, mai multe echipe. Și în Croația a fost un sistem similar acum câțiva ani și a fost O.K., dar acum e chiar și mai bine pentru noi și dacă jucăm bine și luăm cât mai multe puncte acasă, atunci avem o bună șansă să stăm în ligă, fără a ajunge la baraj…”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.