Juniori A, etapa I în patrulaterul de consolare al locurilor 3-6: ACS Poli Timișoara – LPS Banatul Timișoara 3-2 de la 0-2

Și juniorii A de la ACS Poli Timișoara au marcat în această după-amiază tot 3 goluri, obținând aceleași 3 puncte, ca și omologii lor mai mici, cărora le-au urmat pe terenul ”Colterm”, în prima etapă a turneului patrulater de palmares al locurilor 3-6 în Seria 6 a Campionatului Național.

A fost ACS Poli Timișoara – LPS Banatul 3-2 (1-2), învingătorii oferindu-i cu această ocazie debutul la juniori A tânărului Mezin, un junior C din generația 1999, în vreme ce învinșii au copiat la indigo eșecul cu 3-2 al colegilor lor juniori B, înregistrat de la ora 14 la Craiova, în fața gazdei CSU, în zonalul 1-4.

”Banatul” a condus cu 0-2 în jocul început la ora 16 însă ACS Poli a reintrat în joc cu un gol marcat chiar înaintea pauzei, în minutul 45, când Gligorovici a transformat un penalty acordat în urma unui duel între Petri și Filip.

Pe seama unui foarte bun sfert de oră imediat după pauză, alb-negrii au reușit răasturnarea scorului, Dragomir egalând printr-un frumos șut de la 25 de metri iar Rotea preluând peste nici 5 minute conducerea tot cu un șut din afara careului, de la circa 17 metri.

Ambele grupări și-au creat la 3-2 bune oportunități de a modifica din nou tabela de marcaj, cele mai clare trecând în dreptul gazdei alb-negre.

În prealabil, într-o primă repriză în care ACS Poli s-a arătat nițel nesigură, formula fiind încropită în termen de câteva zile din câteva grupe, LPS Banatul a exploatat prompt în primele 10 minute o neînțelegere între fundașul central și cel stânga al alb-negrilor, Giuricici șutând plasat pentru 0-1, iar Abu Salem Tamer a dublat avantajul vizitatorilor.

ACS Poli a utilizat juniori din generația 1999 și un fundaș central integralist din generația 1998, Fridrich, în condițiile în care a avut o semnificativă listă de absenți, unii accidentați: Soare, Biriș, Bocșan, Yazji, Semenea, Scheau, Dalea, Stoichescu sau Nicoară.

*

ACS Poli Timișoara, juniori A: Miloievici – Lihoni (65, Mărginean), Kovacs, Fridrich (n. 1998), Gligorovici – Ovidiu Filip (50, Cădariu), Rotea (85, Lică), Dragomir – n. 1999 (75, Stolojescu), Livan – Vîlceanu (55, Mezin – n. 1999), Răzvan Rus.

Pe bancă: Bercuci – Râmneanțu.

LPS Banatul, juniori A: Cifor (Fișteag) – Simescu (46, Radu), Horcea, Grigoraș, Petri – Herțanu (46, Mașniță), Gaidoș, Mocanu, Abu Salem Tamer – Alex Rus (Chiricescu), Giuricici (Mitre).

Pe bancă: -.

Ambele timișorene vor juca pe teren propriu în Sâmbăta Mare, de la ora 12: ACS Poli – UTA și LPS Banatul – CNS Cetate Deva, în etapa a doua din 6 a turneului de palmares (consolare) al locurilor 3-6 în Seria 6.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.