Juniori B, rezultate complete: Liderul LPS Banatul nu se îneacă în Valea Domanului dar ACS Poli Timișoara capotează la Caransebeș

Pînă la urmă, o duminică după-amiază cu calde și reci pentru fiecare dintre grupările timișorene deplasate în Caraș Severin, unde terenurile din Balta Sărată, la Caransebeș, respectiv Valea Domanului, la Reșița, au fost serios compromise de ninsorile și ploile din ultima vreme. Iar pentru juniorii B, ale căror meciuri au urmat celor ale juniorilor A, a fost chiar mai greu pe o suprafață de joc cu atît mai mult tocmai deteriorată. Mai jos, și rezultatele complete…

Liderul LPS Banatul și-a respectat cartea de vizită, învingînd la Reșița cu 2-1, dar doar după ce s-a văzut condus, Dumitrică marcînd în minutul 7 din 11 metri, acordat pentru un henț involuntar, comis de Horcea.

Răzvan Rus a egalat în minutul 15, dintr-o pasă de la Alexandru Rus, șutînd cu stîngul la colțul lung, iar Gaidoș a marcat golul victoriei în minutul 36, din vole, de la 13 metri, din centrarea lui Giuricici.

După ce miercuri s-au impus pe apa terenului lui CS Turnu, astăzi LPS a triumfat în… nămol, profesorul Claudiu Arba spunînd că ”băieții s-au prezentat foarte bine fizic, dar și tactic, au înțeles ce trebuia să jucăm. Echipa s-a prezentat foarte bine!”

LPS Banatul, juniori B: Ristea – Brînduș (46, Livan), Horcea, Mărginean, Petri – Abu Salem, Gaidoș – cpt., Giuricici, Radu (71, Mitre) – Răzvan, Alex (79, Herțanu)

Pe bancă: Cifor – Banciu.

+

Dacă LPS a câștigat la limită, în schimb ACS Poli a cedat la limită la Caransebeș, în fața lui CSȘ, la capătul unui meci de o slabă factură tehnico-tactică, pe un teren execrabil.

Cărășenii au marcat unicul gol în minutul 50, dar mari ocazii de gol n-au fost, chiar și în acea fază exploatînd o neatenție a elevilor lui Roberto Ivan.

ACS Poli, juniori B: Rusu – Mărghitan, Jivcovici, Kovacs, Gligorovici – Dalea (Stolojescu), Yazji, Sorescu (Stan), Simionov, Balaure, Nicoară (Buzducea).

Pe bancă: Bercuci, Pîrvulescu, Pătru, Miculaș.

Pierzînd la Caransebeș, și cu toate că reșițenii au cedat și ei acasă, rămînînd cu doar 29 de puncte, cei de la ACS Poli nu sunt virtual calificați în play-off, deja cu 3 etape înaintea încheierii returului. Linia lor de clasament este acum 19 12 1 6 48-23 37 puncte, CSȘ Caransebeș apropiindu-se la 19 9 4 6 34-18 31 puncte.

Pentru timișoreni, pe 3 înaintea acestei etape, urmează două jocuri acasă, cu AFCM 2012 Reșița și Energia Rovinari…

În celelalte meciuri ale etapei a 19-a: C.N.S. Cetate Deva – Energia Rovinari 2-3 (la juniori A) și 3-1 (la juniori B), Minerul Motru – CSȘ Drobeta 2-1, 1-4, Pandurii Lignitul – CSȘ Lugoj 3-0, 8-2 și CS Hunedoara – CS Turnu Severin 4-0, 4-1.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.