Juniori B: ACS Poli, la primul recul după peste o lună, egalează în ultima clipă: 2-2 acasă cu CNS Cetate Deva

ACS Poli Timişoara a fost stopată pentru prima oară din 20 octombrie, şi tot acasă, după o serie de 4 victorii văzându-se în postura de a alerga după egalare în faţa ocupantei locului 8, sosită pe Bega în urma a două înfrângeri.

Astăzi de la ora 14, în runda a 13-a a Seriei 6 în Campionatul Naţional de juniori B, elevii lui Adrian Săvoiu au redus din handicap şi au egalat în ultimele minute ale partidei cu Centrul Naţional Sportiv Cetate Deva, ACS Poli remizând 2-2 (0-0), după ce ultima sincopă se consemna în etapa a opta, în faţa liderului LPS Banatul.

Gazdele au început slab jocul iar apoi nu au putut valorifica dominarea avută, Totic, Simionov şi Sorescu trecând pe lângă deschiderea scorului.

Care le-a aparţinut devenilor, din penalty, după aproape o oră de joc, tot ei dublându-şi apoi avantajul.

Revirimentul a fost iscat de transformarea unui penalty, de către Sorescu, în minutul 71, iar când puţini se mai aşteptau Sturz a agăţat cu abilitate în minutul 80 o minge trimisă în adâncime, rămânând singur cu portarul şi egalând in extremis.

ACS Poli Timişoara (juniori B): Rusu – Motreanu, Cochintu, Sturz, Alex Lazăr – Marin, Popa, Velcotă – Simionov, Totic, Sorescu.

Au mai jucat: Dragoş Lazăr, Golda, Lică, Oprea.

Pe bancă: Mândrea, Codrean, Jivcovici.

ACS Poli a urcat pe locul 2 graţie faptului că Bătrâna Doamnă a stat în această rundă, alb-negrii având linia dfe clasament 12 9 1 2 33-11 28 puncte.