Juniori B, play-off. Debut promițător: Poli – FC Bihor 2-0 (1-0)

N-au mai jucat un meci oficial din îndepărtatul 13 noiembrie 2011, răstimp de peste 4 luni în care au dat piept şi unei ierni geroase, dar juniorii B polişti s-au revanşat duminică încă din startul fazei play-off a locurilor 1-6 pentru unicul eşec din tur, chiar la despărţire, pe-atunci 1-3 cu Liberty, trecînd acum de FC Bihor, cea care încheia toamna pe 3, la 4 puncte în urma liderului alb-violet…

Interesul din jurul acestei partide a adunat numeroși spectatori la Stadionul Colterm din periferia sudică a Timișoarei, ponderea acestora fiind, ca de fiecare dată, părinții. Pe lângă clasica poveste, de pe platforma de lângă băncile de rezerve, pentru vizionare au fost de față Gheorghe Chivorchian și Alin Artimon, primul doar prima repriză, după ce a urmărit în întregime jocul premergător, al juniorilor A.

Juniorii B polişti au demarat în play-off cu un promiţător 2-0 cu FC Bihor

Revenind la încleștarea în sine putem spune că – deși influențat în mare măsură de vânt – meciul a fost controlat de timișoreni, care și-au creat multe ocazii de gol, dintre acestea materializând doar două, suficiente însă pentru cele patru puncte puse în joc. Acțiunile timișorenilor nu au fost de pildă ca în meciul de la FC Bihor, din toamna trecută, când au înscris 6 goluri, asta și pe fondul numeroaselor absențe din formația antrenată de Cristian Contescu.

După aproape jumătate de repriză, timp în care bănățenii au șarjat în câteva rânduri prin Rotariu și Bărbuț, șuturile acestora negăsindu-și de puțin ținta. Deschiderea scorului se petrece în minutul 21, în urma unui atac prelungit la care au participat Dalea, Stoichescu şi Rotariu, ultimul reluînd din șase metri pentru 1-0.

Deși cu vântul în spate şi chiar dacă a dominat și următoarele minute, trupa de pe Timiș nu a mai modificat scorul până la finele primului mitan. La reluare, acum împotriva vântului, elevii lui Contescu au continuat să atace cam până prin minutul 58, atunci când, de fapt, scorul s-a și majorat în urma unei acțiuni fulgerătoare de contraatac: Rotariu pasează la Bărbuț, iar acesta, după un demaraj până la linia de fund, centrează pentru a-l găsi pe Stoichescu în 6 metri, de unde vârful pune latul pentru 2-0!

După minutul 60, dar și după două ocazii monumetale ale lui Bărbuț și o bară a lui Galea, putem spune că meciul s-a echilibrat la toate capitolele. Timișorenii, cedând deliberat mijlocul terenului, aveau să tremure în câteva rânduri, când bihorenii au fost foarte aproape de a reduce din handicap sau să spere la mai mult. Norocul sau opoziţia defensivei timișene, în frunte cu Torok, poate și intervențiile de ultim moment ale portarului Gîrlea, au făcut ca scorul să nu se modifice, spre satisfacția celor prezenți din partea gazdelor… Până la urmă scorul este dătător de speranțe în tentativa de calificare pentru turneul semifinal. Asta în cazul în care junii antrenați de profesorul Contescu vor acționa conform indicațiilor antrenorului și vor persevera…

Poli a marcat prin Dorin Rotariu (21) şi Stoichescu (58), cîştigînd în componenţa Gîrlea – Cristian Crăciunesc, Kovacs, Torok, Gligorovici – Nicoară, Dalea, Scheau – Rotariu, Stoichescu, Bărbuț. Au mai jucat: Balaure, Yaji, Oberșterescu, Sturza.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

7 răspunsuri la Juniori B, play-off. Debut promițător: Poli – FC Bihor 2-0 (1-0)

1. jumbo spune:

Bravo acestor copii,felicitari si prof. Contescu…..a reusit un rezultat bun,spre ciuda……lui Chivorchian si Artimon(pe la coltul strazilor se spune ca de fapt amandoi al cam asteapta la cotitura…..deoarece „marii sefi”sunt nemultumiti de atitudinea de nesupunere a Profesorului si iesire in presa cu declaratii care ataca „biroul oval”unde cei 2,mai sus amintiti,se cred stapanii regatului).

2. mihai spune:

nu-i nimic prof.Contescu isi face treaba si nimic mai mult si o face cu mult drag si a demonstrat ca si cei fara 5 jucatori titulari a castigat ,bravo lui si a jucatoriilor

3. unumicsirau spune:

ce interventie pe girlea .. a salvat rusinea cand a iesit de 3 ori la corner de si-a rupt gatu..

4. messi spune:

se stie,ce si cum merge treaba cu Garlea…..prietenii stiu de ce;))))))

5. mihai spune:

DA SI CARE SUNT ACEI PRIETENI SA STIM SI NOI SPECTATORII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6. forta poli! spune:

:)))) te pup messi

7. unumicsirau spune:

forta poli e formata din cativa preteni si cativa polisti cinvinsi..!!!…nu are rost sa ii enumeram .. uitati-va prin toate meciurile jucate de juniori si o sa va dati seama cand mergeti la meciuri si cand o sa vedeti ce se scrie.. cu totul alta diferenta si spun de 1-2 juniori !!!