Juniorii D de la LPS Banatul Timişoara, la o oră de a intra între primele 6 pe ţară

LPS Banatul Timişoara a câştigat şi cel de-al doilea joc în două zile la turneul zonal de juniori D pe care îl găzduieşte până miercuri, trecând cu 3-1 (2-0) de CSŞ Viitorul Cluj.

Elevii pregătiţi de Flavius Nastor au început bine fiecare jumătate de oră, deschizând scorul în minutul 5, prin Marco Buga, dublându-şi avantajul tot în prima parte, prin Vlad Rusu, şi înscriind şi după primele 5 minute din partea a doua, prin Denis Stanciu. Ulterior, la 3-0, clujenii au redus din handicap.

Timişorenii, care dispuneau şi ieri de FC Bihor, în prima apariţie la zonalul patrulater, 3-2, conturat abia în ultimele minute, după 1-2 la pauză, au acum prima şansă pentru a obţine calificarea între cele mai bune 6 grupări din ţară la nivelul juniorilor D, 2001-2002. „Banatul” a scos-o practic din cursă şi pe CSŞ Viitorul Cluj, după ce ieri trecea de orădeni.

Rusu a reuşit cel mai frumos gol al meciului, cu un dribling prelungit, urmat de un şut în vinclu de la circa 20 de metri, iar Stanciu a pus cireaşa pe tort, cu un lob.

Nastor a apelat în această dimineaţă la Ştefan Dobre – Alex Piţuc, Bogdan David, Denis Ilinca, Raul Volosciuc – Marco Buga (40, Emanuel Filip; 56, Marius Gruia), Eric Demeş, Rusu Vlad, Casian Rochian – Vlad Bîte, Denis Stanciu (40, Alex Nacu).

Pe bancă au rămas Darius Ruxanda – Andrei Mîţu, Sorin Honceriu şi Emanuel Leca.

Răzvan Ilan, accidentat în partida de luni, a evitat intervenţia chirurgicală la mână dar va fi indisponibil cel puţin o lună.

În celălalt joc al zilei a doua în zonalul timişorean, Plimob Sighet – FC Bihor 5-1, unşpearul maramureşenilor înscriind toate cele 5 goluri, primul deja în secunda 20, şi ratând un penalty.

Ierarhie: 1. LPS Banatul 6 puncte (6-3), 2. Plimob Sighet 3p (5-4), 3. Viitorul Cluj 3p (4-3), 4. FC Bihor 0 (3-8).

LPS Banatul va juca miercuri la ora 10 meciul decisiv pentru calificarea în faza următoare, cu Plimob Sighet, o victorie a maramureşenei aducându-i însă acesteia biletele pentru primele 6. Aşadar un duel direct, care pe care.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.