Juventus Pişchia bate ocupanta locului 2, FC Chişoda: 2-1

FC Chişoda, unica grupare care mai ţinea cît de cît aproape de liderul CSM Lugoj, pe al cărui teren va descinde sîmbăta viitoare, a încasat sîmbătă primul eşec extern din 2012, unul surprinzător, 2-1 (1-0) pentru Juventus Pişchia, dovedindu-se că odată demotivate de distanţarea primei clasate, urmăritoarele devin umbre palide ale formaţiilor din tur. Gazdele au fructificat puţinele şuturi pe spaţiul porţii, obţinînd al 4-lea succes în 2012, în vreme ce Abu Lebda a fost înger şi demon, cu golul de 1-1 dar şi un penalty în bară, în prelungiri.

Iar ca sîmbăta Chişodei să fie şi mai plouată într-o zi cu soare, Şadi Abu Lebda a ratat în minutul 90 plus 5 un penalty acordat pentru un fault asupra lui Darius Viţan, ochind bara laterală din dreapta portarului gazdelor, la rădăcină! Rămîne de văzut ce decizii vor lua învinşii, după un asemenea rezultat. Sau poate ceva mai spre vară, după următoarele ultime 9 etape…

„Le mulţumesc băieţilor pentru efortul depus şi punctele obţinute, chiar dacă am avut 4-5 absenţe. Au dat dovadă de devotament!”, a spus Vali Miculescu, antrenor-jucător urmărind meciul din tribună, suspendat fiind, pentru a doua oară în acest retur.

Juventus s-a impus cu 2-1 (1-0) în ceea ce anul trecut era un derby de podium în D Timiş, Dobre, un ex-jucător al oaspetei Chişoda, marcînd în minutul 33, din drob, la un prim şut pe poartă al gazdelor, de la 15 metri, în urma unei centrări de pe dreapta. Abu Lebda a fructificat în minutul 56 centrarea lui Golea, şutînd printre picioarele portarului, dar în minutul 87 Mărăndescu a adus succesul foarte preţios al pişchienilor, cu un şut din afara careului, la colţul scurt, în vinclu, la capătul unei incursiuni generate de balonul pierdut de rezerva Bulaichi, la mijlocul terenului.

Aşadar Juventus şi-a revenit după două aspre eşecuri, în vreme ce locul 2, Chişoda, fără Glodean şi Rus, care s-a accidentat joi, a suferit al doilea eşec în 2012, şi tot cu 1-2.

A arbitrat bine Florin Brădău.

Juventus: Butoi – Iosof (74, Trifan), Loghin, Brînzan, Mărăndescu – Gherasim (85, Farcaş) Colţa, Dobre, Ivanciuc (60, Jurj) – Făgeţan (Ţîţaru), Mariş.

FC Chişoda: Sîrbu – Golea (Cobzariu), Viţan, Gavriluţă, Vasîncă – Petruş (Bulaichi), Gherman, Udrea, Berceanu – Abu Lebda, Dochiţa. Pe bancă: Szofran.

FC Chişoda va evolua acasă cu Unirea Peciu Nou, în intermediară.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.