Kalapiş 1-0: Timişul ratează, Pobeda marchează

Pobeda Dudeștii Vechi a dispus printr-un unic gol de Timișul Șag, 1-0 (0-0), la prima sa apariţie oficială pe 2012 în faţa propriilor susţinători, veniţi în număr de 280 la arena „bulgarilor” (scrie Marin Ciup).

Aşadar în prezența unui numeros public, elevii pregătiți de Petre Mirciov au obținut o victorie norocoasă, în finalul meciului, prin reușita lui Ion Kalapiș. Prima repriză a fost echilibrată, iar oaspeții puteau intra la pauză cu un gol avans dacă în minutul 43 Freanț nu ar fi ratat cu poarta goală, după ce l-a driblat și pe portarul Stoianov.

În partea secundă, ambele echipe au jucat cu garda deschisă, ratînd fiecare deschiderea scorului, prin același Freanţ, de la Timişul, și Daju, de la gazde. Cu zece minute înainte de final Roșu a interceptat o minge din fața înfumuratului Foldi, la jumătatea terenului, i-a pasat ideal pe stînga lui Kalapiș, care a plecat nestingherit spre poartă și a înscris pe lîngă portarul Boşca. Cu cinci minute înainte de final, pentru un atac dur asupra unui adversar, Petru Șerban a văzut direct cartonașul roșu. De menționat arbitrajul foarte bun prestat de întreaga brigadă, în frunte cu tînărul Raul Ciev, din Timișoara.

Pobeda Dudeștii Vechi: Stoianov – Fibișan, Piloiu, Boboiciov, Gabăra – Vasilcin, (min.78, Mirciov), Budur, (min.37 Micluț; min.85 Șerban Petru), Augustinov – Kalapiș, Dragoș Roșu. Antrenor: Petru Mirciov.

Timișul Șag: Boșca – Szima, Belencianu, Miuța, Földi – Costea (min.70 Vicea), Copoți, (min.75 Mărgineanțu), Papadopol, Freanț – Damian, (min.62, Palade), Lungu. Antrenor: Adrian Ianoșev.

Arbitru: Raul Ciev (Timișoara). Asistenți: Bogdan Chiorpec și Costin Zamfirescu (ambii Timișoara).

Petru Mirciov, învingător sîmbătă cu Pobeda: 1-0 contra Timişului Şag

Antrenorul Pobedei, Petru Mirciov, ne-a spus: „A fost un meci de infarct, mă bucur că am reușit o victorie prețioasă, în fața unei echipe care a lăsat o impresie plăcută. În sfarșit am avut un arbitraj beton, peste așteptări. Chiar dacă am fi pierdut, tot aceleași cuvinte de laudă le adresam întregii brigăzi de arbitri, pe care îi felicit. Sincer vă spun că nu mă așteptam la un arbitraj așa de corect”.

Antrenorul oaspetei învinse, Adrian Ianoșev, a remarcat: „Un joc bun prestat de elevii mei, noi am ratat iar gazdele au marcat… Așa este în fotbal dar meritam cel puțin un egal. Localnicii au lăsat o impresie plăcută, excepție faza din minutul 85. Arbitrajul a fost bun”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.