Kokora două: ACS Poli – Gaz Metan 5-0 în Liga Elitelor U19 – Vest

ACS Poli Timișoara a câștigat astăzi în premieră, la a treia încercare, în Liga Elitelor U19 – Vest, făcând scor cu vizitatorii de la Gaz Metan Mediaș, în jocul disputat de la ora 12 pe baza sportivă ”Colterm”.

acs-poli-timisoara

Învinsă în primele două apariții, cu 7-1 la ACS FC Ardealul Cluj, pe arena Victoria Someșeni, iar apoi și acasă, 2-3 după 0-3 cu FC Viitorul Mihai Georgescu, gruparea de pe malurile Begăi s-a revanșat în fața oaspeților din județul Sibiu, întrecându-i cu 5-0 și prin avantajul dublat de reușitele lui Renato Kokora, după pauză.

Cu Cochințu și Străinu convocați din garnitura de juniori B, dat fiind faptul că garnitura mai ”mică” a lui ACS Poli n-a jucat în Liga Elitelor U17 – Vest, deoarece Centrul de Excelență Târgu Mureș era implicat într-o acțiune de lot, timișorenii s-au desprins treptat la 5-0 (2-0), prin reușitele lui Vîlceanu, în minutul 8, Popan, în minutul 43, Kokora, în minutul 55 iar apoi transformând și un penalty obținut de Dincă, respectiv rezerva Hofer, în minutul 82.

ACS Poli a și ratat un penalty, prin Narcis Popan, la scorul de 3-0, Gîju fiind cel faultat în careu.

Medieșenii se prezentau în sud-vestul Timișoarei în calitate de învingători în precedenta deplasare, din etapa I, 2-1 la FC Viitorul Mihai Georgescu Cluj.

Cristian Contescu i-a jucat astăzi pe Rusu (80, Nicolae) – Sporin, Cochințu, Jivcovici (80, Popa), Istrate – Popan, Pop (75, Străinu), Bîrnoi, Gîju ( 60, Hofer) – Kokora, Vîlceanu (66, Dincă).

Rezerve: Dănilă, Biriș. Absent, Andreici – accidentat.

Duminica viitoare, la CS U Craiova, ambele formații ale lui ACS Poli, în Liga Elitelor U19 și U17, vor juca în cadrul etapei a patra.

+

Dacă alb-violeții s-au impus clar acasă, în schimb concitadinii de la LPS Banatul au cedat în aceeași serie vestică a întrecerii Ligii Elitelor U19 fără a înscrie sub Feleac: 3-0 (0-0) pentru CS Universitatea Cluj, care s-a desprins după pauză, prin reușite din acțiune, în minutele 50, 60 și 85, și pe fondul unor greșeli în lanț în apărarea bănățeană, ”fundașii centrali fiind sub așteptări”, după cum a menționat profesorul Tiberiu Brîndescu după partida de pe suprafața de joc artificială a complexului ”Dan Anca”.

Ardelenii s-au impus cu o garnitură din generația 1997, ”Banatul” cedând cu cea de 1998.

LPS Banatul: Imbrescu – Muj, Vasilache, Hotca, Iakab – Legradi, Buda, Ciontu, Fluture, Copoeru, Grigoraș.

Au mai jucat: Maier, Betea, Toader, Andraș și Buzan.

Au fost înlocuiți Hotca, Copoeru, Fluture, Grigoraș și Ciontu.

Rezerve: Tismănaru, Vlădic.

LPS Banatul va găzdui în weekend-ul viitor meciul din etapa a IV-a a Ligii Elitelor U19 – Vest, cu ACS FC Ardealul Cluj.

În fine, echipa ”Banatului” înscrisă în Seria 5 a Campionatului Național de Juniori A a remizat sâmbătă de la ora 12 pe teren propriu, cu Șoimii Pâncota, 1-1, după un meci echilibrat, marcat de o luptă surdă la mijlocul terenului, fără multe faze de poartă.

Oaspeții din județul Arad au deschis scorul în minutul 20 în urma unei greșeli colective a timișorenilor, care au egalat însă tot în prima parte, în minutul 32, prin Cluci, din acțiune, cu un șut de la 20 de metri, perpendicular pe poartă.

LPS Banatul va juca în etapa a IV-a în deplasare la LPS Sebeș.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.