La limită în frunte la pauză, gazdele din Periam și Tomnatic se desprind în partea a doua

Avântul Periam și Unirea Tomnatic au fructificat la scor avantajul terenului propriu în meciurile găzduite după-amiază de la ora 14 în continuarea penultimei etape a turului în Divizia D Timiș, după ce la pauză aveau un avantaj de un gol.

Avântul a revenit pe aripile victoriei, făcând uitate eșecurile din precedentele două etape dar reconectându-se în schimb la plăcuta senzație conferită de recenta serie de 4 triumfuri… CS Avântul Periam – AS Peciu Nou 5-1 (2-1).

Au marcat: Cosmin Mânecan (min. 17, din lovitură de la 11 metri), Răzvan Trandu (min. 30, 61), Victor Toma (min. 75) și Ionuţ Ologu (min. 88), respectiv Denis Bud (min. 45).

Gazdele s-au desprins la 2-0 în prima jumătate de oră, după care vizitatorii au înscris chiar înaintea pauzei, însă Avântul s-a detașat în partea secundă, aplicând al treilea eșec consecutiv celor din Peciu Nou.

Antrenorul gazdelor, Marius Stanache, a declarat că cel mai frumos gol al meciului a fost acela al lui Ionuţ Ologu, la capătul unei faze pe traseul dintr-o atingere a mingii Bobu – Constândana – Trandu – Toma, urmate de o finalizare ca la carte.

Unirea a stopat la Tomnatic seria de 8 victorii a celor din Seceani, croindu-și la rândul ei propriul șirag triumfător, de 5 succese… Unirea Tomnatic – AS Seceani 3-0 (1-0).

Iar ocupanta locului secund ţine astfel aproape de liderul Fortuna Becicherec după victoria la zero în faţa celor de la Seceani, revelaţie a acestui început de campionat.

Cele trei goluri au fost marcate pe finalurile reprizelor de Ionuţ Nemiţeanu (min. 39), Laurenţiu Berar (min. 80) şi Samuel Timofte (min. 90).

Rezultatele etapei a 16-a în ”D” Timiș, clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.