La prima sa finală, ACS Poli, o pradă ușoară pentru Dinamo: 0-2 pe Arena Națională

Dacă echipele de rugby, baschet și mai nou futsal ale Timișoarei și-au trecut în palmares trofee naționale în ultimii ani, o reprezentantă a fotbalului, prim-divizionara ACS Poli, nu a izbutit, la prima finală din istoria clubului, să cucerească Cupa Ligii, fiind învinsă în ultimul act al competiției de formația cea mai antipatizată în orașul de pe Bega, Dinamo București. Cu gândul mai mult la etapele care au rămas de disputat în play-out, „alb-violeții” au fost o pradă ușoară, bucureștenii impunându-se mai clar decât o arată scorul de 2-0.

În fața probabil celei mai importante partide a sezonului, cea de marți cu Pandurii Târgu Jiu, Ionuț Popa a lăsat și de această dată în afara lotului jucători de bază, pe care a mizat în general în meciurile din campionat, completându-și lotul pentru finală tot cu jucători de la echipa a doua, așa cu făcuse și în partida anterioară, returul semifinalei Cupei României, cu Astra Giurgiu. Totuși, tehnicianul bănățenilor a venit cu cinci noutăți față de întâlnirea cu trupa lui Marius Șumudică. Nu au mai evoluat din primul minut Soljic, Fridrich, Neagu, Oprea și Mailat, locul lor fiind preluat de Șeroni, Bocșan, Novak, Fucek și Artean, adică de jucători care aveau deja destule meciuri în picioare în acest sezon. Și-au păstrat tricoul de titular tinerii Haruț și Bîrnoi, ambii felicitați pentru prestație la final de Ionuț Popa, dar și Alin Ignea, cel care a revenit de curând după o lungă perioadă de accidentare.

Încurajată de o mică galerie, ACS Poli a avut prima oportunitate de a marca. Șeroni a reluat cu capul centrarea din lovitură liberă, iar Penedo a scos de la rădăcina barei. A fost prima, dar și ultima ocazie de gol a outsiderului, căci, până la final, dinamoviștii au fost cei care au dictat ritmul și au creat pericol la aproape fiecare acțiune de poartă, în special în prima repriză. Scorul la pauză putea fi mult mai mare, dar Curileac a blocat în trei rânduri șuturile brazilianului Rivaldinho.

Pe lângă că “roș-albii” au avut avantajul terenului propriu, meciul disputându-se în Capitală, pe Arena Națională, acolo unde echipa pregătită de Cosmin Contra a disputat mai multe jocuri din postura de gazdă, arbitrul central al finalei de sâmbătă a fost Radu Petrescu din… București. Totuși, și pe fondul prestației modeste a bănățenilor, care au dat o replică palidă, aceștia nu au fost dezavantajați de decizii ale brigăzii de arbitrii, ci s-ar putea spune chiar că au fost ajutați. Lui Dinamo i s-au anulat două goluri, realizate de Rivaldinho și sud-africanul May, de fiecare dată fiind semnalizat eronat ofsaid.

Repriza secundă a fost o zbatere în van, ambele formații așteptând cu nerăbdare finalul, dinamoviștii pentru a ridica deasupra capului trofeul, timișorenii pentru a reveni acasă să pregătească duelul cu Pandurii. Că finala a fost lipsită de încrâncenare o dovedește și faptul că de-a lungul celor 90 minute nu s-a arătat vreun cartonaș galben.

A fost a treia înfrângere în fața „câinilor roșii”. În chiar primul meci al sezonului, ACS a pierdut pe 30 iulie pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare cu 2-1. Dorin Rotariu, plecat între timp la Club Brugge, a reușit o „dublă”, iar Scutaru a marcat golul de onoare. Același rezultat s-a consemnat și în returul campionatului, pe 5 noiembrie. Pe stadionul Dan Păltinișanu, golurile au purtat semnătura lui Nedelcearu și Maric, respectiv Doman, din lovitură de pedeapsă.

De remarcat că în partidele din acest sezon al Cupei Ligii ACS Poli înscrisese de fiecare dată cel puțin un gol, cu Viitorul Constanța, Concordia Chiajna și ASA Târgu Mureș.

De asemenea, a fost a 7-a partidă consecutivă în care “alb-violeții” nu înregistrează un succes. Ultima victorie a rămas cea cu Gaz Metan Mediaș, de la Timișoara, de pe 20 aprilie. De atunci au urmat cinci înfrângeri (două în campionat, două în Cupa României și una în Cupa Ligii) și două rezultate de egalitate, ambele în Liga 1.

Precedenta finală în care a fost implicată o formație din Timișoara se disputase pe 13 iunie, la Târgiu Jiu, acolo unde trupa condusă de Marian Iancu a pierdut la scor de neprezentare cu un CFR Cluj abonat la trofeu în acea perioadă. Ultima cupă cucerită de o reprezentantă fotbalistică a Timișoarei a rămas tot Cupa României, adjudecată în 1980 de Politehnica, pregătită de profesorul Ion V. Ionescu, după prelungiri, cu Steaua București. Un antrenor timișorean a cucerit acum trofeul celei de-a treia ediții a Cupei Ligii, Cosmin Contra, dar cu o trupă din capitală…

Așa cum declara Ionuț Popa la finalul disputei cu Dinamo, pentru ACS Poli urmează adevărata finală, ca joc decisiv în confruntarea de marți de la ora 20:30 cu Pandurii Târgu Jiu, o partidă care poate însemna pentru timișoreni salvarea miraculoasă de la retrogradare, salvare care la începutul sezonului părea o fata morgana având în vedere penalizarea de 14 puncte cu care a început campionatul.

Dinamo București – ACS Poli Timișoara 2-0 (2-0)

Stadion ” Arena Națională”, sâmbătă 20 mai, ora 20, în finala Cupei Ligii.

Au marcat: 1-0 Nemec (min. 6), după ce Palic a croșetat la mijlocul terenului printre jucătorii timișoreni și l-a lăsat singur cu Curileac, marcatorul reluând din 9 metri lateral dreapta, pe lângă portar, la colțul lung; 2-0 Nemec (min. 26), în urma unei centrări de pe stânga, pe care a reluat-o cu capul și Curileac a respins, dar, pe fază, același slovac a împins balonul în plasă.

Dinamo: Iliev – Romera, Nedelcearu, Dielna, Filip (c) – May, Palic – Hanca (Busuladzic, 73), Rivaldinho (Bawab, 63), Nistor – Nemec (Tîrcoveanu, 83).

Pe bancă: Cerniauskas – Maric, Oliva, Bumba.

Antrenor: Cosmin Contra.

Poli: Curileac – Haruț, Șeroni, Bocșan, Novak (Murariu, 90+1) – Popovici, Artean (c) (Soljic, 57), Ignea, Fucek (Doman, 57) – Bîrnoi, Drăghici.

Pe bancă: Smaranda – Fridrich, Mailat, Pădurariu.

Antrenor: Ionuț Popa.

Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Oradea), Daniel Mitruţi (Craiova).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.