La un pas de a patra victorie afară, Ripensia rămâne totuși unica neînvinsă în deplasare dar și de 9 etape: 2-2 (1-1) în Alba

Deși a abordat practic de la 1-0 pentru Industria a treia și ultima sa deplasare în Alba după o gafă de portar în minutul 1, Ripensia a izbutit totuși răsturnarea scorului cu goluri pe mijlocul reprizelor și a ajuns la numai câteva minute de a patra victorie afară în Seria a IV-a de la promovare, ratată de puțin prin scoaterea balonului și pentru a doua oară din plasă în premieră după 8 etape, ceea ce nu i-a stopat însă nici invincibilitatea prelungită acum la 9 runde și nici cea pe alte terenuri, unica la acest capitol în peisajul întrecerii vestice, cu un bilanț al ieșirilor 6 3 3 0 10-4 12 puncte.

Industria Galda - Ripensia Timișoara 2-2 în Alba, în antepenultima rundă a turului / foto: ziarulunirea.ro

Industria Galda – Ripensia Timișoara 2-2 în Alba, în antepenultima rundă a turului / foto: ziarulunirea.ro

Cu influenții Adrian Popa – căpitanul și Ndiaye Mediop – tunarul reveniți în primul 11 și în urma unei sâmbete în așteptare dat fiind neprezentarea celor de la Mama Mia în Ciarda Roșie, roș-galbenii Timișoarei au descins în cea de-a treia localitate din județul Alba în ultimele 64 de zile având în vedere și jocul favorabil al rezultatelor din prima parte a acestei runde a XI-a și antepenultima a turului, însă elevii lui Steop și Trandu n-au reușit în cele din urmă să se mai apropie de prima clasată decât cu încă un punct, deși păreau a le smulge pe toate cele trei, cum reușeau cu 4-1 pe 10 septembrie la Alba Iulia, contra Performanței, și în vinerea de 28 octombrie la Zlatna cu 1-0 contra Unirii: ACS Industria – Ripensia 2-2 (1-1), a cincea remiză a nou-promovatei din 11 apariții.

Implicit, deși astăzi de la ora 14 a încasat la Galda de Jos în premieră două goluri într-o deplasare din Liga 3, pierzând astfel șefia între echipele cu cele mai puține mingi scoase din propria poartă în C4 dar și rămânând singura cu numai o înfrângere în cont, și aceea în runda inaugurală, Ripensia și-a păstrat poziția pe podium, la 4 puncte în urma celor de la CS Național Sebiș și CSM Școlar Reșița, fără a fi devansată, la egalitate de puncte, de egala sa de astăzi, a patra în ierarhie.

Fără principalul Paul Ciucă pe bancă, suspendat, și în absența lui Man, Frențiu și Lupșan, Industria spera astăzi să reînvie seria de 5 victorii din prima jumătate a turului, în cadrul căreia depășea la rând și 3 formații timișene, acasă cu 3-2 pe Mama Mia și 3-1 pe Millenium Giarmata, iar pe ACS Poli cu 1-2 pe ”Calor”, însă elevii lui Remus Steop și-au etalat și la Galda de Jos rezistența pe alte terenuri, lăsându-i pe ardeleni să-și continue nefasta serie din ultimele patru apariții, alternând eșecurile la limită în deplasare, cu 3-2 la Sebiș și 1-0 la Lugoj, cu remizele pe teren propriu, precedenta fiind albă, cu vicecampioana seriei, din același județ, Performanța.

Jocul de astăzi a început cum nu se putea mai bine pentru Industria, Gakos scăpând mingea centrată de Bodea de pe stânga printre palme și în plasă: 1-0. Ripensia n-a dezarmat însă deloc iar în primul sfert de oră a cochetat în mai multe rânduri cu ideea egalării, la capul lui Golda alături de la 7 metri în urma cornerului din minutul 10, la bara lui Adrian Popa printr-un șut de la marginea careului în minutul 12, la demarcarea spre gol a aceluiași Golda, intuit însă de Ștef, iar apoi la pătrunderea lui Mediop și pe lângă goal-keeper, abia Ciolpântă respingând din fața porții goale, egalare lăsată însă pe mijlocul primei părți.

Până atunci, Gakos s-a mai arătat din nou nesigur între buturile timișorenilor dar a și respins șutul lui Goronea de la marginea careului, două minute mai apoi, după o eroare a lui Olar, Mediop egalând cu un șut sub bară: 1-1 în minutul 24.

Până la pauză, adulmecat fiind deja de Bodea că nu-i în largul său pe terenul moale din Galda, Gakos a mai scăpat totuși din nou cu fața curată, la poarta cealaltă Hecsko încercând din întoarcere, de la 6 metri, dar pe lângă bară.

Timișorenii aveau totuși să preia conducerea spre mijlocul unei părți secunde în care Industria efectua 3 înlocuiri încă din primele minute, egalitatea fiind din nou restabilită dar abia pe final, după care ultimele faze au fost nerecomandate cardiacilor, cu oportunități de victorie de ambele părți.

Inițial, mai insistentă a rămas tot Ripensia, în minutul 51 Mediop testându-l de la 17 metri pe Ștef, care a reținut în doi timpi, respingând apoi în minutul 60 șutul din unghi al lui Zaluschi, pe pătrundere.

N-a mai avut însă ce să facă în minutul 66, la centrarea lui Toma de pe stânga, finalizată de Denis Golda din alunecare la colțul scurt: 1-2.

Operând spre final și a patra înlocuire, Industria a avut beneficii imediate în minutul 86, când Cernea a fructificat pasa lui Costea, smulgând remiza pentru ardeleni: 2-2.

Care s-ar fi putut metamorfoza chiar într-un triumf în minutul 89, când Mureșan a șutat peste bară de la 12 metri cu același Costea servant, după care a fost rândul Ripensiei să dea cu piciorul tuturor celor 3 puncte, în prelungiri atât Golda luându-l la țintă pe Ștef din centrul careului dar și mingea plasată de Mediop trecând prin fața porții goale după o altă șarjă în stilul africanului.

Una peste alta, deși a ratat o mare oportunitate de a încheia cu un șirag de victorii toate deplasările în Alba din acest întreg campionat, Ripensia se poate și consola cu gândul că n-a pierdut pe terenul unei ocupante de podium în seria vecină, centrală, a V-a din Liga 3, la finalul ediției trecute.

Timișorenii își vor încheia ieșirile din 2016 peste două săptămâni, la Rovinari, cu Pandurii II, până atunci primind acasă sâmbăta viitoare de la ora 14 vizita lui ACS Poli II.

*

Industria: Ștef – Olar, Cioplântă, Haiduc, Boancă – Baghiu (53, Costea), Vonya (55, Boloș), Goronea, Cr. Bodea (85, Cioară), Cernea, Cîmpean (53, Mureșan).

Rezerve: Iancău – Fulea, Oniga.

Ripensia: Gakos – Popa, Hecsko, Ștreangă (87, Mânecan), Toma, Semeniuc, Briciu, Zaluschi (89, Francescu), Ungureanu, Golda, Mediop.

Rezerve: Rădulescu – Luca, Olărescu, Vasiliu, Filip.

Cartonașe galbene: Vonya 52, Mureșan 56 / Briciu 50, Ungureanu 67, Semeniuc 88. Central: Bălăcescu (Târgu Jiu).

În celălalt joc al zilei în C4, devenii au obținut primele lor puncte în deplasare în noul campionat, toate cele 14 formații din serie având acum măcar un succes pe alte terenuri. Gloria Lunca Teuz Cermei – CNS Cetate Deva 2-4 (1-1): Nistor (37), Flavius Brânduşe (86) / Robert Cristian (27), N’Doye (59, 74), Chitaru (90).

Rezultatele, clasamentul la zi și programul penultimei etape pe 2016, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.