”Lanterna roșie” Murani câștigă după 10 etape și ia scalpul ”ultimului mohican” neînvins, Voința Biled

Ultima formație neînvinsă în actualul campionat din Divizia D Timiş și-a întâlnit nașul duminică după-amiază, iar pentru că așa se întâmplă de obicei, a fost vorba despre etapa a 13-a iar învingătoare a fost ”lanterna roșie” scăpată astfel de locul codaș, care mai câștigase o singură dată, dar nu acasă, ca astăzi, ci în deplasare.

Ultimele două meciuri ale rundei din weekend în liga a patra județeană s-au jucat astăzi de la ora 15 pe un timp nefavorabil și au adus victorii ale gazdelor cu câte 3 goluri marcate.

În primul rând, o surpriză: ACS Murani – Voinţa Biled 3-2 (1-1). Întâiul succes acasă al codașei urcate astfel pe locul 17, după două remize și 3 eșecuri pe teren propriu, a coincis cu prima înfrângere în actualul campionat a merituoasei ”buturugi mici” din Cupa României.

După câte 3 victorii și remize în deplasare, Voința a pierdut în premieră în ”D” și a căzut totodată de pe podiumul ierarhiei, în favoarea nou-promovaților din Deta.

Gazdele din Murani au deschis scorul în minutul 25 prin golul marcat de Gabriel Iosof, iar după numai trei minute meciul a fost întrerupt circa 10 minute de arbitrul Elisei Balaj din cauza ploii torenţiale şi a vântului puternic.

S-a reluat totuși partida şi cu un minut înainte de pauză oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri transformată de portarul Nicuşor Bogdan, egalând la unu.

Raul Costescu

În mitanul secund şi-a intrat în rol golgheterul echipei codașe, Raul Costescu, după o lună de pauză forţată în urma accidentării sale din meciul cu CSM II Lugoj, iar în minutele 60 şi 79 a reuşit două goluri, contribuind decisiv la victoria echipei sale.

Oaspeţii au redus din diferenţă prin Dragan Paulevici cu două minute înainte de final.

Trupa lui Stelian Argatu şi a managerului Cornel Brici nu mai câştigase din etapa a III-a, din deplasare, 4-3 la Ciacova.

A treia victorie consecutivă pentru nou-promovați, al treilea eșec la rând pentru vizitatori: AS FC Bazoşu Vechi – AS Seceani 3-1 (2-0).

Au marcat: Florin Dobra (min. 28) și Cristian Radu (min. 43 şi 59), respectiv Răzvan Plopeanu (min. 80).

Iar astfel formațiile gazdă au câștigat de 5 ori pentru a doua rundă la rând, remizele și victoriile oaspeților fiind împărțite, câte două. La goluri, 24-18, a doua cea mai prolifică etapă a campionatului, cu un total de 42, după cea de-a zecea, cu 48. Clasamentul, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.